لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳ حوت ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۱۷

اردوی مشترک کشور های خلیج وارد بحرین شد


اردوی مشترک کشور های خلیج به شمول یک هزار سرباز عربستان سعودی وارد یک جزیره بحرین شده اند.

این اقدام به دنبال در خواست رژیم سلطنتی بحرین به خاطر مقابله با شورش های شعییان در آن کشور صورت گرفته است.

حکومت ایران این حرکت عربستان سعودی و کشور های منطقه را غیر قابل پذیرش خوانده و از مردم بحرین خواسته است تا به صورت صلح آمیز و بدون مداخله خارجی به اعتراض های شان ادامه بدهند.

در عین حال ایالات متحدهء امریکا از عربستان سعودی و کشور های عربی خلیج در خواست کرد، با رسیدن به بحرین از خود خویشتن داری نشان دهند.

نیرو های مشترک کشور های عربی تحت رهبری عربستان سعودی وارد یک جزیرهء بحرین شده اند، جایی که تظاهرکننده های شعیه مذهب اعتراض های چند روزه را علیه رژیم سلطنتی سنی ها راه اندازی کرده اند.

این اقدام از سوی حزب مخالف که در همین جزیره بحرین حضور دارد، به شدت محکوم شده است. رهبری همین حزب، مداخله خارجی را یک اشغال خوانده، می گوید که این اقدام وضیعت را در بحرین به صورت خطرناک خراب خواهد ساخت.

ابراهیم شریف السعید، رهبر حزب مخالف موسوم به الوعد امروز به خبرنگاران در مانامه عکس العمل خود را چنین بیان کرد:
«ما به برادران خود در خلیج می گوییم، زمانی که کشور ما با خطری از خارج روبرو باشد، نیرو های شما را استقبال خواهیم کرد. اما زمانی که شما برای سرکوبی مردم بیایید، ما این اقدام را یک اشغال حساب می کنیم.»

خبرگذاری اسوشیتد پرس با نقل قول از یک مقام امنیتی عربستان سعودی که نخواست از وی نام گرفته شود، گزارش داده که نیرو های مشترک شش کشور شورای همکاری های خلیج از طریق سرحد عربستان سعودی وارد بحرین شده اند.

این شورا شامل بحرین ، عربستان سعودی، کویت، قطر، عمان و امارات متحده عربی می شود.

روزنامهء خلیج که نزدیک به رژیم بحرین است گزارش داده است که نیرو های شش کشور عربی برای حفاظت از بند های برق و تاسیسات نفتی بحرین به این کشور آمده اند.

در عکس العمل های بین المللی، جی کارنی سخنگوی قصر سفید گفته که داخل شدن نیرو های مشترک کشور های عربی اشغال نیست. اما او از عربستان سعودی و کشور های عربی خواست تا در برابر تظاهرات ضد حکومتی از خود خویشتنداری نشان بدهند. وی اظهار داشت:
«ما از عربستان سعودی و کشور های عضو در شورای همکاری های خلیج و حکومت بحرین می خواهیم تا از خود خویشتن داری نشان بدهند. ما باور داریم که گفتگو های سیاسی راه حل خشونت هاییست که در منطقه رخ داده است. چه در بحرین و یا کشور های دیگر، و نباید به هیچ صورت سرکوب شوند.»

اما در سطح منطقه، ایران در مورد ورود نیرو های شش کشور عربی به بحرین، عکس العمل جدی نشان داده و آن را غیر قابل پذیرش خوانده است.

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز در یک نشست خبری گفت که حضور نیرو های کشور های خارجی و مداخله در امور داخلی بحرین غیرقابل پذیرش است و اوضاع را در آینده بد تر خواهد ساخت.

حکومت ایران که خودش تظاهرات ضد حکومتی را به صورت گسترده در آن کشور سرکوب کرد، از تحولات اخیر علیهء رژیم های حاکم در شرق میانه و شمال افریقا استقبال کرده، می گوید که اعتراض های اخیر، جامعهء اسلامی را بر علیهء رژیم های مستبد، بیدار ساخته است.

از جانب دیگر، وزیر خارجه امارات متحده عربی می گوید که کشورش برای فرونشاندن خشونت ها با حکومت بحرین همکاری می کند. عبدالله بن زید آل نهیان که کشورش در حال حاضر ریاست شورای همکاری های خلیج را به عهده دارد، دیروز پیش از دیدار با وزیر خارجه امریکا در پاریس گفت:
«حکومت بحرین دیروز از ما خواست تا راه های را بخاطر کمک به آن کشور جهت پایان دادن به بحران ها بررسی کنیم و ما در حدود 500 پولیس خود را فرستادیم که حالا در آن کشور استند. عربستان سعودی هم عساکر خود را به آنجا فرستاده است.»

تظاهرات علیهء رژیم حاکم در بحرین از هفته ها به این سو ادامه دارد که یک بخش از اعتراضات ضد حکومتی علیهء رژیم های حاکم در شرق میانه به حساب می آید.

در حال حاضر لیبیا در محور توجهء کشور های جهان قرار دارد و انتظار میرود هیلاری کلنتن وزیر خارجه امریکا با تعدادی از مخالفین آن کشور دیدار های را انجام دهد. اکثر کشور های غربی حمایت شان را از مخالفین در لیبیا اعلان کرده اند.
XS
SM
MD
LG