لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۲ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۳۶

«طالبان برای بی ثبات کردن حکومت افغانستان، حملات شانرا افزایش داده اند»


شخصی که در اثر یک حملهء انتحاری در کندز کشته شده است
واشنگتن پوست
روزنامهء واشنگتن پوست در شماره اخیرش مطلب را در مورد افغانستان به نشر رسانده و در آن از حمله خونین انتحاری اخیر در ولایت کندز یاد کرده است.

به گفته واشنگتن پوست، حمله انتحاری روز دوشنبه در کندز که 37 قربانی به جا گذاشت، آخرین نشانه از این واقعیت است که طالبان برای بی ثبات سازی حکومت افغانستان، اتکا به حملات را افزایش داده اند، که هدف آن تلفات دسته جمعی می باشد.

به گفته واشنکتن پوست، حمله انتحاری کندز فقط چند روز بعد از یک حمله انتحاری دیگر صورت می گیرد که باعث کشته شدن قوماندان پولیس کندز، عبدالرحمان سید خیلی شد.

طالبان در یک اس ام اس فرستاده شده به خبرنگاران، مسوولیت انفجار روز دوشنبه در کندز و هم قتل سید خیلی را به عهده گرفته اند.

به نوشته واشنگتن پوست، دیپلوماتان غربی و اردوی امریکا می گویند، طالبان که در این اواخر کنترول قرارگاه های اصلی شان را از دست داده اند، به تکتیک ها و حملات ماهرانه رو آورده اند تا نشان دهند، که در حالت دفاعی قرار ندارند.

نیویارک تایمز
روزنامه نیویارک تایمز هم در شماره اخیرش مطلب را در این مورد به نشر رسانده و در آن می نویسد: حمله انتحاری روز دوشنبه در کندز که از ماه فبروری به این سو، چهارمین چنین حمله در این ولایت بود، نمایانگر این حقیقت است که فعالیت های طالبان در چند ماه اخیر در کندز، متمرکز می باشد.

به گفته نیویارک تایمز، با وجود آن که فعالیت های طالبان در زمستان ها معمولاً کاهش می یابد، ولی طالبان در کندز، قوماندان امنیه و 37 نفر را در نزدیک یک مرکز نظامی این ولایت کشته اند.

به گفته نیویارک تایمز، در نیمه دوم سال 2010 میلادی طالبان توانستند والی کندز را در جریان ادای نماز در یک مسجد بکشند و هم چهار تن از نیروهای امنیتی را در دفتر یو اس ای آی دی یا ادارهء انکشاف بین المللی امریکا در کندز به قتل رسانیدند.

به گفته نیویارک تایمز، در ولایت کندز بیشتر نیروهای آلمانی مستقر اند که فعالیت محاربوی آنان محدود بوده و فقط به عملیات های تهاجمی خلاصه می شود.

به نوشته نیویارک تایمز، در چندین حمله اخیر توسط طالبان، حمله کننده گان توانسته اند از کمر بند های امنیتی گذشته به هدف برسند.

روزنامه از قول فاطمه عزیز نمایندهء مردم کندز در ولسی جرگه نوشته است که شاید در حلقات پولیس کسانی موجود باشند که به طالبان جاسوسی نموده و برای آنان معلومات می دهند، اگر نه چنین حملات خونین چگونه امکان دارد؟
XS
SM
MD
LG