لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۶ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۴۵

«مشاورین حامد کرزی در تلاش اند تا روابط وی با امریکا را تیره بسازند»


حامد کرزی رییس جمهور افغانستان
افغان جرگه
روزنامهء افغان جرگه در سرمقاله شماره امروز خود در مورد تلاش های صلح در افغانستان و نیاز برای صلح در منطقه سخن زده است.

این روزنامه با اشاره به ادامه نبرد ها و کشته شدن افراد غیر نظامی در این رویداد ها گفته است که استقرار صلح در افغانستان و کشور های منطقه یک نیاز حتمی است که باید بیشتر به آن توجه صورت گیرد.

این روزنامه در جای دیگر نیز به مشکلات جنگ و ادامه خشونت ها در افغانستان اشاره کرده و با توجه به تلفات افراد ملکی در چندین رویداد در ولایات مختلف افغانستان از نا امنی ها در بهار سال آینده سخن زده است.

این روزنامه گفته است که بهار امسال نیز با خشونت ها و حملات آغاز می شود.

انیس
روزنامهء دولتی انیس در مطلبی به مسالهء مسوولیت های امنیتی نیروهای افغان در آینده توجه کرده و نوشته است که پذیرفتن این مسوولیت ها وابسته به ارتقا مهارت های مسلکی و تجهیز نیروهای امنیتی افغان است.

اما روزنامه اشاره کرده است که با وجود مشکلات، نیروهای امنیتی افغان می توانند مطابق به پلان مسوولیت ساحاتی را که به آنان سپرده می شود، پوشش امنیتی بدهند.

روزنامه در سرمقاله شماره امروز خود در مورد اهمیت برگزاری کنفرانس وزرای فرهنگ کشورهای عضو سازمان ایکو در افغانستان نیز تبصره کرده است.

این روزنامه گفته است که وزارت های فرهنگ کشورهای عضو ایکو افغانستان را در زمینه حفظ داشته های تاریخی غزنی همکاری می کنند تا این ولایت به مرکز تمدن و فرهنگ جهان اسلام مبدل شود.

خدمتگار

روزنامهء خدمتگار در مورد سیاست های داخلی حکومت افغانستان و روابط حکومت با ایالات متحده امریکا سخن زده است.

این روزنامه در صفحه اول خود شماری از مشاورین رییس جمهور کرزی را متهم کرده است که در تلاش هستند تا روابط حکومت به خصوص رییس جمهور کرزی را با ایالات متحده تیره بسازند.

روزنامه در سرمقاله شماره امروز خود در مورد معارف افغانستان و نیاز به تجدید نظر در نصاب تعلیمی توجه کرده و گفته است که در آستانه آغاز سال جدید تعلیمی باید نصاب نیز مورد بررسی قرار گیرد.

چراغ

روزنامهء چراغ در سرمقاله شماره امروز خود در مورد روند سپردن مسوولیت های امنیتی از نیروهای بین المللی به نیروهای افغان تبصره کرده و این روند را از جوانب مختلف مورد بررسی قرار داده است.

مقاله نویس گفته است که انتقال مسوولیت و درخواست برای توقف عملیات نظامی در افغانستان بسیار سوال بر انگیز است.

این روزنامه گفته است که مسالهء انتقال مسوولیت های امنیتی بسیار مهم و حساس است که باید به آن توجه شود.

چراغ در مطلب دیگر در مورد اجرای حملات انتحاری طالبان تبصره کرده و نوشته است، در چنین حملات بیشتر افراد ملکی جان های شان را از دست می دهند.


این روزنامه ها را برشنانظری مرور کرده است.
XS
SM
MD
LG