لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱ حوت ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۱۹

«وحشیگری و فساد اداری، ماشین جنگ شوروی سابق را در افغانستان از کار انداخت»


لاس انجلس تایمز
روزنامه لاس انجلس تایمز در شماره اخیر خود به نسشت سه جانبه افغانستان امریکا و پاکستان در باره جنگ افغانستان اشاره کرده است که پاکستان درین مذاکرات شرکت نه کرد. لاس انجلس تایمز می نویسد، دلیل عدم شرکت پاکستان درین نشست حمله راکتی روز جمعه ایالات متحده امریکا بر یک جرگه قومی در وزیرستان شمالی بود که 45 کشته بجا گذاشت.

امریکا می گوید، خانه یی را که نشان گرفته بودند مرکز القاعده و طالبان پاکستانی چون شاخه حقانی و دیگر گروه های مخالف حکومت بوده و هم طالبان افغانستان از آنجا حملات خود علیه ناتو و امریکا را تنظیم می کردند. اما مقامات پاکستانی می گویند، 45 قربانی حادثه افراد ملکی و بزرگان قومی بودند که روی مشکل ملکیتی معدنی در جرگه قومی مشغول بحث بودند.

بعد ازین حادثه مقامات پاکستانی در نشست سه جانبه امریکا افغانستان و پاکستان روی جنگ افغانستان شرکت نه کردند.


گاردین
گاردین روزنامه دیگر امریکایی در باره کتابی در رابطه به حمله شوروی وقت به افغانستان مطلبی را نوشته و می گوید، این کتاب روس ها در افغانستان نام دارد. این مقاله از اهمیت کتاب نوشته و تاکید کرده است که هر سیاستمدار داخلی و خارجی این کتاب را باید بخواند و از عمق مساییل افغانستان خود را آگاه کند.

گاردین می افزاید این همان کتابی است که باید 10 سال قبل آن را می خواندیم و امروز بیش از هر چیز دیگری به این شهکار کوچک نیاز داریم. درین کتاب وقایع در باره حملات روسیه به افغانستان توصیف شده و از اشتباهاتی که درین حملات صورت گرفته یاد گردیده است.

درین مقاله آمده است وحشیگری و فساد اداری، ماشین جنگ شوروی سابق را در افغانستان از کار انداخت که نه توانست در مقابل مخالفان مقابله کند. به گفته گاردین درین کتاب کمبود ظرفیت ها در افغانستان و مساییل دیگر درس های عبرتی اند که باید از آن استفاده شود.
XS
SM
MD
LG