لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
سه شنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۵۲

سازمان ملل لست سیاه طالبان و شبکه القاعده را به دو بخش تقسیم کرد


پانزده کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد در اجلاس دیشب شان فیصله کردند تا لست سیاه در مورد طالبان و القاعده به دو بخش تقسیم شود. این دو لست یکی برای طالبان و یکی برای شبکه القاعده ترتیب شده که ممنوعیت سفر و منجمد ساختن دارایی ها را به همراه دارد.

سوزان رایس سفیر امریکا در سازمان ملل متحد با پخش خبرنامه ای گفته است: ایالات متحده به این باور است که تحریم های نو یک وسیله مهم برای مذاکرات پس از منزوی کردن شورشیان در افغانستان خواهد بود.

او افزود: این اقدام یک پیام واضح برای طالبان است که آینده برای افرادی وجود دارد که روابط با القاعده را قطع کنند، خشونت را کنار بگذارند و قانون اساسی افغانستان را بپذیرند.

پیتر ویتینگ سفیر آلمان در شورای امنیت سازمان ملل متحد می گوید: اکنون اعضای این شورا صلاحیتی را در یافته اند که برای حذف بعضی نام ها از فهرست شورای امنیت سازمان ملل متحد، سفارش کنند و پس از تایید شورای امنیت، در مورد آن عمل نمایند.
« این برای یک پروسه گسترده صلح در افغانستان کمک خواهد کرد و از رهبری افغان ها برای روند صلح نیز حمایت می کند.»

ویتینگ که ریاست کمیته تحریم ها علیه شبکه القاعده و طالبان را به عهده دارد، تغییرات تازه را برای یک پروسه روشن و عادلانه یک گام بزرگ عنوان کرده است. او در نشست دیشب اعضای شورای امنیت گفت:
«سر از حالا حکومت افغانستان برای افزایش و یا کاهش در این لست، مسوولیت روشن و مکمل خواهد داشت و این امور به روند فعلی صلح و مصالحه در افغانستان کمک خواهد کرد.»

خبرگذاری رویترز به نقل از ظاهر طنین سفیر افغانستان در سازمان ملل متحد می نویسد: این اقدام برای پروسه صلح در افغانستان خیلی ها کمک خواهد کرد.
به گفته آقای طنین، این هرگز به معنای رفع تمامی تحریم ها علیه طالبان نخواهد بود. اما آنها با شبکه القاعده که با تحریم های سخت روبرو اند، جدا خواهند شد.

از سوی دیگر کمیته تحریم های سازمان ملل متحد بالای پیشنهادی کار می کند که می خواهد تا نام های بیست تن از افراد گروه طالبان از لست سیاه شورای امنیت حذف شود. مامورین سازمان ملل متحد می گویند: در مورد این پیشنهاد تا نیمه های ماه جولای توافق خواهند کرد.

در حال حاضر نام های یک صد و سی و پنج تن از افراد طالبان در لست سیاه شامل است. پیش از این لست سیاه جزء از فهرست افراد شبکه القاعده و طالبان بود که در آن نام های دو صد و پنجاه و چهار تن شامل بود.

مامورین و نماینده گان شورای امنیت می گویند: اینکه القاعده در سطح بین المللی جهاد و گروه طالبان در سطح افغانستان مصروف جنگ هستند، عادلانه است تا هر دو گروه از لحاظ اعمال تحریم ها از همدیگر تفکیک شوند.
XS
SM
MD
LG