لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۳۱ سنبله ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۴۵

سفیر امریکا در برابر انتقادهای مکرر حامد کرزی واکنش شدید نشان داد


آیکن بیری در جریان سفری به هرات، خطاب به محصلان و استادان پوهنتون این ولایت گفت، برخی از اظهارات رهبران افغان ناراحت کننده و و نا مناسب بوده اند. آیکن بیری افزود، زمانی که کشورش اشغالگر و یا کلمات بدتر از آن خطاب می شود، غرور امریکایی ها زیر پا شده و آنها علاقه مندیشان به ادامهء کارها را در افغانستان از دست می دهند.

گرچه آیکن بیری به طور مستقیم از حامد کرزی نام نبرد اما وی این سخنان را پس از انتقادهای شدید و مکرر رییس جمهور کرزی بالای نیروهای ایتلاف مستقر در افغانستان گفت:
«حامد کرزی ماه گذشته گفته بود اگر نیروهای بین المللی حملات شان بالای خانه های افغانها را متوقف نسازند، به حیث نیروی اشغالگر شناخته خواهند شد.»

در برابر این اظهارات رییس جمهور کرزی، سفیر امریکا در حالی واکنش نشان می دهد که واشنگتن به زودی روند خروج سربازان امریکایی از افغانستان را آغاز خواهد کرد. آیکن بیری که دورهء کارش در کابل به زودی به پایان می رسد گفت، این اظهارات رهبران افغان به مورال نیروهای امریکایی در افغانستان آسیب رسانده است.

متن این سخنان آیکن بیری را سفارت امریکا در کابل به نشر رسانده است. به اساس متن نشر شده، آیکن بیری خطاب به محصلان و استادان پوهنتون هرات گفته است که او سخنان شماری از رهبران افغان را ناراحت کننده و نامناسب یافته است.

آیکن بیری می گوید، امریکایی ها با مصارف گزاف مالی و به قیمت جان شان در افغانستان خدمت می کنند، ولی زمانی که با اشغالگران مقایسه می شوند، در بارهء آنها گفته می شود که برای منافع خود به افغانستان آمده اند و یا دشمنان ظالم افغان ها خوانده می شوند، اذهان شان مغشوش می شود و به خاطر تلاش های خود احساس ناراحتی می کنند.

سفیر امریکا در کابل پذیرفت که کشورش در افغانستان اشتباه های را مرتکب شده است اما امریکا هیچگاهی تلاش نکرده است تا کشوری را اشغل کند. روابط بین حامد کرزی و کارل آیکن بیری با فراز و نشیب های زیاد همراه بوده است.

در اسناد محرمانهء که صفحهء انترنتی ویکی لیکس نشر کرد افشاده شده است که آیکن بیری در پیامی به واشنگتن گفته است، حامد کرزی برای ساختن افغانستان هم پیمان قابل اعتماد نیست.

سفیر امریکا در گذشته تلاش کرده است تا روابطش با حامد کرزی را بهبود بخشد اما اکنون که ماموریتش در حال پایان یافتن است، بهترین فرصت برای او مساعد شده است تا نظریات خود را به وضاحت بیشتر ابراز کند.

دیپلومات های غربی همواره از انتقاد بالای حامد کرزی در محضر عام خود داری کرده اند اما اظهارات تازهء آیکن بیری نشان می دهد که پس ازین غربی ها نمی توانند انتقادهای کرزی را به این دلیل نادیده بگیرند که ممکن است وی در سیاست داخلی با مشکلاتی روبرو شود.
XS
SM
MD
LG