لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
سه شنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۴۶

«ماه گذشته مرگ بارترین ماهای تلفات غیرنظامیان در افغانستان بود»


در حالی که روزنامه های نیویارک تایمز و واشنگتن پوست امریکا در شماره های روز یکشنبه خود گزارش های حمله اخیر در ولایت لوگر را نشر کرده اند، روزنامه سندی تیلی گراف بریتانیا یک مطلب تحلیلی را در باره کاهش قوای امریکایی در افغانستان چاپ کرده است.

واشنگتن پست
واشنگتن پست می نویسد: حمله انتحاری بر یک شفاخانه در شرق افغانستان حد اقل 25 نفر را کشت. روزنامه می افزاید، حداقل بیست و پنج نفر، اکثریت زنان و کودکان ،در حمله انتحاری روزشنبه بر شفاخانه ولسوالی ازر ولایت لوگر کشته شدند.

دها نفر دیگر در اثر این حمله زخمی شدند و شمار از زخمیان که وضعیت شان وخیم بود به شفاخانه کابل انتقال داده شدند. به نظر می رسد روزنامه واشنگتن پست ارقام تلفات را از گزارش اولی گرفته ولی گزارش ها اخیر گفتند که حداقل 35 نفر در اثر این حمله کشته شده اند.

روزنامه به حواله مقامات می نویسد که اکثریت تلفات در بخش زایشگاه شفاخانه رخ داده و کسی مسوولیت این حمله تکان دهند در چنین محل را بدوش نگرفته است.

روزنامه می نویسد که طالبان مسلح، مقامات و حامیان دولت و نیروهای دولتی و خارجی را همواره هدف قرار می دهند و سخنگوی آنها بعد از چنین حملات با رسانه ها تماس گرفته مسوولیت آنرا به عهده می گیرد ولی طالبان در باره حمله روزشنبه چیزی نگفتند.

در این حال مقامات دولت افغانستان دشمنان افغانستان را مسوول این حمله دانستند و این اصطلاحیست که در اشاره به گروهای مخالف دولت بکار برده می شود.

روزنامه واشنگتن پست می نویسد که یک روز قبل از این حمله در ولایت لوگر، 10 نفر به شمول زنان در اثر انفجار در یک بازار مزدحم ولایت قندز جان باختند و 24 نفر دیگر زخمی شدند.


نیویارک تایمز
ولی روزنامه نیویارک تایمز با جزییات کمکی بیشتر می نویسد که حمله بر شفاخانه ولسوالی ازر ولایت لوگر توسط یک موتر بمب صورت گرفته است. روزنامه از دین محمد درویش سخنگوی والی لوگر نقل قول می کند که انفجار به حدی قوی بود که تعمیر شفاخانه اکبر خیل را بالای مریضان فرونشاند.

روزنامه می نویسد حمله بر شفاخانه ولسوالی ازر در حال صورت می گیرد که مخالفان مسلح دولت مربوط به شبکه حقانی در این اواخر فعالیت های خود را در ولایت لوگر افزایش داده اند و در مقابل نیروهای افغان و ایتلافی هم حملات و تالاشی های شبانه خود را در منطقه وسعت بخشیده اند.

روزنامه نیویارک تایمز به نقل قول مقامات ناتو می نویسد که شبکه حقانی مسوول حمله ماه گذشته بر شفاخانه نظامی در کابل بود که در نتیجه آن شش نفر کشته شدند و بیست نفر دیگر مجروح گردیدند.

نیویارک تایمز می نویسد: در حالی که شدت جنگ و حملات در تابستان متوقع می باشد و تلفات ناتو نسبت به تابستان سال گذشته هنوز کمتر است ولی اکثریت تلفات به غیرنظامیان وارد شده است.

روزنامه در اشاره به گزارش اخیر سازمان ملل متحد می نویسد که با کشته شدن 368 نفر از ملکیان ماه گذشته مرگ بارترین ماهای تلفات غیرنظامیان در افغانستان بود. هشتاد فیصد چنین تلفات از سوی طالبان و دیگر مخالفان مسلح دولت وارد شده و مسوول دوازده فیصد آن قوای ناتو و افغان شناخته شده اند.


سندی تیلگراف
در این میان روزنامه سندی تیلگراف بریتانیا می نویسد رهبران نظامی امریکا بیم دارند که کاهش قوای این کشور در افغانستان امکان دارد تلفات عساکر را بیشتر سازد.

یک مشاور ارشد وزارت دفاع امریکا به روزنامه گفته است که جنگ با خارج شدن نیروهای امریکایی شدت اختیار خواهد کرد و طراحان به این نظرند که حتی با کاهش تعداد عساکر هم امکان دارد تلفات بیشتر شود.

روزنامه می نویسد، طراحان نظامی امریکا به این باورند که اعلان هفته گذشته واشگتن مبنی بر فراخواندن یک سوم بخش صد هزار عسکر امریکایی تا خزان سال آینده از افغانستان امکان دارد منتج به تسریع خروج عساکر دیگر دولت های شامل ایتلاف شود و این نگرانی ها هنگام افزایش یافت که بعد از اعلان واشنگتن پاریس فوراً آغاز فراخواندن تدریجی 4000 هزار عسکر خود از افغانستان را اعلان کرد.
XS
SM
MD
LG