لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
سه شنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۰۰

امریکا استراتیژی جدید اش را علیه تروریزم اعلان کرد


ایالات متحده امریکا به طور دقیق از بین شیوه های تهاجمی، دفاعی و تدابیر دیپلوماتیک خود وسیلهء موثر مبارزه با شبکه القاعده و تندروان داخلی را انتخاب کرده و از این که تروریستان از نا آرامی ها در شرق میانه و افریقای شمالی بهره برداری نکنند، اطمینان حاصل می کند.

این تدابیر، بر اساس ستراتیژی ملی جدیداً اعلان شدهء قصر سفید علیه تروریزم، برای فورمل بندی تدابیر که رییس جمهور اوباما بعد از رسیدن به قدرت در سال 2009 میلادی اتخاذ نموده است، یک اصل مهم در آزمون های جاری و آیندهء واشنگتن از چگونگی برخورد با این مساله، به شمار می رود.

جان بیرنان مشاور ارشد بارک اوباما در امور مبارزه با تروریزم دیروز در بیانیه اش در پوهنتون جانس هاپکینس در واشنگتن گفت:
« در رهنمایی ستراتیژی که امروز اعلان می شود، ما در تلاش های خویش جهت مصونیت مردم امریکا، هرگز متزلزل نیسیم. ما در مورد دشمن به دقت بکار خود ادامه خواهیم داد. ما با استفاده از همهء امکاناتی که در اختیار داریم به مبارزه علیه تروریزم ادامه خواهیم داد و آن را معقول و با قضاوت سلیم به کار خواهیم برد. ما برای ایجاد مشارکت قوی در سراسر جهان و ایجاد یک فرهنگ انعطاف پذیری در داخل کشور، ادامه خواهیم داد.»

بارک اوباما در 22 ماه جون اعلان کرد که ایالات متحده امریکا به اهداف خود یعنی شکست القاعده و طالبان در افغانستان، در حال رسیدن است و 33 هزار عسکر امریکا که یک سوم عساکر موجود در افغانستان می باشد، در ظرف 18 ماه آینده از این کشور خارج می شوند.

قبل از این در 2 ماه می اسامه بن لادن در نتیجه حمله مخفی قوای مخصوص ایالات متحده در منطقه ایبت آباد پاکستان کشته شد.

جان بیرنان گفت:
« مرگ اسامه بن لادن رهبر شبکهء القاعده و کشته شدن چندین تن از رهبران این گروه به ما اجازه می دهد تا از بین رفتن هستهء مرکزی القاعده را در چند سال آینده پیشبینی کنیم.»

اما قصر سفید در ستراتیژی جدیدش می گوید: این گروه تا زمانی شکست کامل آن مورد هدف ایالات متحده قرار خواهد داشت.

قصر سفید بهره برداری تروریستان از خلای قدرت که در نتیجه قیام های مردم در کشورهای شرق میانه و شمال افریقا به میان آمده است، را ممکن می داند.

مشاور ارشد رییس جمهور اوباما در امور مبارزه با تروریزم در بیانیه اش در این مورد گفت که دیپلوماسی ایالات متحده می تواند کلید حل این معضله نیز باشد.
وی گفت:
« طوریکه ما در یمن مشاهده کردیم، حقیقت این است که تغییرات امکان دارد چالش ها و سردرگمی های را در کوتاه مدت به میان آورد. همچنین درست است که سازمان های تروریستی و کشور های حامی آنها تلاش خواهند کرد تا روی بی ثباتی که بعضاً در اثر این تغییرات بوجود می آیند، سرمایه گذاری کنند. به همین علت ما با متحدین و شرکای خود از نزدیک کار می کنیم تا مطمین شویم که بازیگران بدخواه از این فرصت امید برای رسیدن به هداف خشن و قهر آمیز شان استفاده نکنند.»

نا آرامی های چند ماه اخیر علیهء حاکمیت علی عبدالله صالح رییس جمهور یمن این نگرانی ها را افزایش داده که مبادا شاخهء محلی القاعده در جزیره عرب از آن بهره برداری کند.

بیرنان، در این مورد گفت:
« شاخهء محلی القاعده در جزیرهء عرب یکی از شاخه های عملیاتی فعال القاعده به شمار می رود.»

این ستراتیژی برعلاوه شبکهء القاعده، حزب الله و حماس را نیز به مثابهء سازمان های می داند که به تهدید منافع امریکا ادامه می دهند.

همچنان در این ستراتیژی گفته می شود که ایران و سوریه در صدر کشور های حامی تروریزم قرار دارند.
XS
SM
MD
LG