لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۲۲

امریکا سالروز استقلال افغانستان را به حکومت و مردم این کشور تبریک گفت


امروز 28 اسد سال 1390 هجری شمسی و 19 اگست سال 2011 میلادی مصادف است با 92 مین سالروز استرداد استقلال افغانستان.

به این مناسبت کشورهای مختلف جهان به حکومت و مردم افغانستان پیام های تبریکی و تمنیات نیک خود را ارسال کرده اند.

در اعلامیه به مناسبت سالگرد استراداد استقلال افغانستان که توسط دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه امریکا به نشر رسیده، وزیر خارجهء این کشور هیلاری کلنتن به نمایندگی از رییس جمهور اوباما و مردم امریکا تمنیات خود را به مردم و حکومت افغانستان ارسال نموده و گفته است، این فرصت مناسب می باشد که در باره دست آوردها و تاکید بر تعهدات در مورد مسوولیت های بزرگ تر برای فرزندان و نسل های بعدی افغانستان صحبت شود.

در پیام امریکا خطاب به مردم افغانستان آمده است انتقال مسوولیت های امنیتی به حکومت افغانستان مردم این کشور را مسوول امنیت و تعیین سرنوشت شان می سازد.

در پیام ذکر شده، حالا که حکومت افغانستان رهبری تلاش های صلح را در افغانستان به عهده گرفته است، تمام افغان ها می توانند به یک آینده بهتر نگاه کنند، آینده که آزادی و ثبات افغانستان بدست مردم آن خواهد بود.

در پیام وزارت خارجهء امریکا تاکید شده که مستقل بودن چنین معنی ندارد که شما تنها خواهید ماند. در جریان این انتقال و بعد از آن ایالات متحده تعهدات خود را در افغانستان و منطقه ادامه خواهد داد.

امریکا کمک های خود را به مردم افغانستان ادامه می دهد تا بعد از ده ها سال جنگ مردم افغانستان بتوانند حکومت، قوای امنیتی، و جامعهء مدنی خود را بسازند.

در این مدت ایالات متحده یک متحد و دوست متعهد افغانستان باقی خواهد ماند.

وزیر خارجهء امریکا در پیام خود به مناسبت سالگرد استراد استقلال افغانستان گفته است: خورسند می باشد که تمنیات نیک خود را به مناسبت این روز به مردم افغانستان می فرستد.

به گفته او امریکا آرزو دارد که این دوستی و همکاری به سمت یک افغانستان صلح آمیز و مرفه برای سال های متمادی دوام کند.

رییس جمهور ایالات متحدهء امریکا بارک اوباما قبل از این روز پنجشنبه با ارسال پیام تبریکه بخاطر فرارسیدن 28 اسد سالروز استقلال افغانستان بار دیگر بر ادامهء همکاری و حمایت کشورش از افغانستان تاکید نمود.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان با انتشار اعلامیه گفته است که بارک اوباما رییس جمهور ایالات متحده امریکار با ارسال پیام تبریکی، به حامد کرزی رییس جمهور افغانستان گفته است: گام های مشترک را که برای صلح و ثبات و پیشرفت آینده افغانستان بر می دارند برای افغانستان مهم خواهد بود.

به نوشته اعلامیه، رییس جمهور اوباما گفته است وی در انتظار برگزاری نشست دوم بن بخاطر ارایه دید گاه های مهم امریکا برای ایجاد یک افغانستان با ثبات است.
XS
SM
MD
LG