لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۷:۵۴

معنوی: تغییر در نتایج انتخابات از روی مجبوریت اتخاذ شده است


کمسیون مستقل انتخابات افغانستان نام های 9 تن از چهره های جدید را اعلام کرد که قرار است جانشین 9 تن از اعضای فعلی ولسی جرگه این کشور شوند.

کمسیون مستقل انتخابات افغانستان بر خلاف حکم محکمه اختصاصی انتخابات، 9 تن از کاندیدان معترض وابسته به 8 ولایت را برنده اعلام کرده است.

رییس این کمسیون می پذیرد که از سوی دولت و برخی از حلقات تحت فشار قرار داشته اند و به گفتهء او این تصمیم دشوار را از روی مجبوریت به خاطر خاتمه یافتن جنجال ها و ماجرا های انتخابات اتخاذ کرده اند.

فضل احمد معنوی رییس کمسیون مستقل انتخابات افغانستان به روز یکشنبه به خبرنگاران در کابل گفت که پس از انجام یک سلسله بررسی ها فیصله کردند تا 9 تن از نامزدان انتخابات ولسی جرگه که از فهرست نهایی نتایج حذف شده بودند به ولسی جرگه راه بیابند.
وی گفت:
« از لابلای آنچه در بررسی کمسیون مستقل انتخابات به دست آمد، 9 تن از اشخاص که در لست ابتدایی این کمسیون برنده اعلام شده بودند اما بنابر دلایلی از لست نهایی حذف شده اند، بنابر اصول که در نزد کمسیون مستقل انتخابات وجود دارد دلایل مبنی بر حذف این فراد کافی نبوده سر انجام این 9 نفر از نامزد وکلای که مربوط به 8 ولایت افغانستان اند دوباره واجد شرایط دانست.»

بر بنیاد فیصله یی کمسیون مستقل انتخابات افغانستان، حاجی عبدالقدیر، عبدالولی نیازی، محمد ظاهر غنی زاده، محمد طاهر زهیر، محمد شاکر کارگر، مسعود خان نورزایی و عبدالحبیب اندیوال اعضای فعلی ولسی جرگه از ولایات پکتیکا، بدخشان، بغلان، سمنگان، فاریاب، هلمند و زابل و دو تن دیگر رفیق شهیر و سیمین بارکزی از ولایت هرات از حق وکالت محروم ساخته شده اند.

قرار است از همین ولایات محمود خان سلیمانخیل، څارنوال عبدالرووف، حاجی عاشق الله، احمد خان سمنگانی، گل محمد پهلوان، معلم میرولی، حمیدالله توخی، نثار احمد غوریانی و رحمیه جامی جا های 9 عضو فعلی ولسی جرگه را پر کنند.

این در حالیست که ولسی جرگه افغانستان تهدید کرده است که اجازه نخواهد داد تا یکی از وکلای این جرگه هم عضویت اش سلب شود.

اما رییس کمسیون مستقل انتخابات افغانستان در صحبت با رادیو آزادی به این تهدید و هشدار های ولسی جرگه چنین پاسخ ارایه کرد:
« ما وثیقه های این 9 تن را در اختیار شان قرار می دهیم و در این وثیقه ذکر می شود که وثیقه های گذشته 9 تن دیگر را باطل می کنیم.
طبیعی است که این 9 تن مراسم تحلیف شان از سوی ریاست جمهوری انجام خواهد شد و بعد از آن وارد ولسی جرگه کشور خواهند گردید.
باور من این است که کسی مانع ورود آنها به این جرگه نمی شود.
بحث زور نیست بلکه بحث قانون است، حقوق اشخاص است بر این عقیده هستم که هیچ مشکلی ایجاد نمی شود.»

پیش از این 62 تن از کاندیدان معترض انتخابات ولسی جرگهء افغانستان از سوی محکمهء اختصاصی انتخابات برنده اعلام شده بودند.

مقام های کمسیون مستقل انتخابات افغانستان می گویند که این تصمیم را پس از آن اتخاذ کردند که رییس جمهور افغانستان به تازه گی قضیهء انتخابات را به کمسیون مستقل انتخابات واگذار کرد.

رییس کمسیون مستقل انتخابات افغانستان ابراز امیدواری کرد که دولت و جامعهء جهانی از این فیصله آنان حمایت کنند و به اختلافات و جنجال های چند ماهه بر سر انتخابات ولسی جرگه نقطهء پایان گذاشته شود.

اما کاندیدان معترض که از سوی محکمه برنده اعلام شده اند هشدار داده اند که هر نوع تغییر در فیصله محکمه اختصاصی انتخابات که مورد تایید محکمهء استیناف ولایت کابل نیز قرار گرفته است، عواقب ناگوار به دنبال خواهد داشت.


ستار فروغ
XS
SM
MD
LG