لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۰:۴۷

امنیت ملی: حمله بر استاد ربانی از سوی شورای کویته انجام شده است


شفیق الله طاهری یک مسوول دفتر مطبوعاتی ریاست امنیت ملی و رحمت الله واحدیار شاهد عینی حادثه ترور استاد ربانی
مقامات ریاست امنیت ملی افغانستان می گویند، شورای کویته پاکستان در حمله بر برهان الدین ربانی رییس شورای عالی صلح افغانستان دست دارد.

شفیق الله طاهری یک مسوول دفتر مطبوعاتی ریاست امنیت ملی پس از سپری شدن دو روز از حمله بر رییس شورای صلح به روز پنج شنبه در نشست خبری در کابل گفت، این حمله از سوی فردی بنام عصمت الله که از یکی از اعضا شورای کویته است صورت گرفته است.

به گفته آقای طاهری، در حمله بر استاد ربانی بر علاوه از شورای کویته ممکن بعضی دست های دیگر هم وجود داشته باشد:
«تحقیقات ما در این رابطه جریان دارد. آنچه که تا حال ما پیدا کردیم و از لابلای شواهد عینی این حادثه و واحدیار که از ابتدا در مورد در جریان بوده گفته است شخصی بنام حمید الله آخند از شورای کویته یعنی به این معنا که شورای کویته در این قضیه دخیل بوده است. ولی هنوز هم تحقیقات جریان دارد که دیگر کی ها دست داشته است.»

برهان الدین ربانی رییس شورای عالی صلح شام شنبه گذشته بر نتیجه حمله از سوی فردی که به عنوان نماینده طالبان آمده بود کشته شد.

عصمت الله شخصی که این حمله را انجام داد، توسط معصوم ستانکزی رییس دارالا نشاء شورای صلح و رحمت الله واحدیار به خانه استاد ربانی راه یافته بود که در این حادثه معصوم ستانکزی و واحدیار نیز زخمی شده اند.

رحمت الله واحدیار که یکی از شاهدان عینی این حادثه بود با چهره افگارش در این نشست خبری حضور یافته و در صحبت با خبرنگاران جریان حادثه را چنین نقل کرد:
«وقتیکه در تعمیر بالا شدیم، دروازه را باز کردم او پیش بود من از پشت اش، استاد روبرو شیشه نشسته بود و ستانکزی در پهلویش بود، استاد به بسیار محبت ایستاد شد و آغوش خود را به او باز کرد و گفت خوش آمدید، مهمان رفت و استاد را در آغوش گرفت، در همین وقت یک صدا شد با شنیدن صدا من بیهوش شدم. وقتی که بیدار شدم دیدم که استاد و ستانکزی در اطاق نبودند و هر دوی آنها را از اطاق کشیده بودند.»

آقای واحدیار می گوید، فردی بنام حمیدالله اخند یکی از اعضا شورای کویته از چهار ماه به این طرف دو بار در سفر که به کابل داشت با استاد ربانی و معصوم ستانکزی گفتگو های جداگانه داشت. وی می افزاید، ملا حمید الله آخند که خودش را عضو شورای کویته معرفی کرده بود، چهار ماه پیش با آنها به تماس شده و گفته بود که پیام های در مورد صلح به این شورا دارد.

به گفتهء آقای واحدیار، حمید الله آخند حد اقل 4 شب را در مهمانخانهء شورای عالی صلح سپری کرده است. آقای واحدیار گفت، که این فرد دوباره به پاکستان بر گشت و به روز شنبه گذشته با وی تماس گرفته و گفته که پیام شان را به دست یکی از افراد ارسال می کند.

به گفتهء آقای واحدیار، چند روز پیش عصمت الله به او تیلیفونی تماس گرفته و گفته است که حمید الله آخند او را موظف ساخته تا پیام صلح را به شورای عالی صلح برساند. عصمت الله پیش از این که بر استاد برهان الدین حمله کند، سه روز در مهمان خانه شورای صلح بوده و شام روز چهارم خود را به خانه ربانی رسانده و انفجار داد.

به گفته آقای واحدیار این فرد از سوی محافظین خانه ربانی تلاشی هم شده بود اما با وجود آن هم مواد انفجاری را انتقال داده است. و در زمان احوال پرسی با استاد ربانی خود را منفجر ساخته است. این چندین بار است که مخالفان دولت با استفاده از تاکتیک های مخصوص موفق می شوند تا مقامات کلیدی دولت افغانستان را مورد حمله قرار دهند.

قبل از این جنرال داوود داوود قوماندان زون 303 پامیر در شمال، احمد ولی کرزی رییس شورای ولایتی قندهار، جان محمد خان مشاور رییس جمهور، محمد هاشم وطنوال نمایندهء مردم ارزگان در ولسی جرگه، خان محمد مجاهد قوماندان امنیهء قندهار، عبدالرحمن سید خیلی قوماندان امنیهء قندز، و جنرال شاه جهان نوری قوماندان امنیهء تخار نیز، یکی پی دیگر در رویداد های جداگانهء تروریستی جان باخته اند.


فریبا واحدی
XS
SM
MD
LG