لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۷ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۳۲

با استفاده از تکنالوژی پیشرفته، محصولات زراعتی افغانستان بازار خوب پیدا می کند


مقام های وزارت زراعت افغانستان می گویند که تلاش دارند تا به کمک ادارهء انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا محصولات زراعتی این کشور را با استفاده از شیوه های تازه و تکنالوژی پیشرفته به بازار های جهان عرضه کنند.

وزارت زراعت افغانستان ابراز امیدواری کرده است که با به کارگیری شیوه های جدید و تکنالوژی پیشرفته در انتقال میوه جات این کشور به بازار های جهان عاید خوبی نصیب افغانستان شود.

محمد آصف رحیمی وزیر زراعت افغانستان به روز یکشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که این وزارت به همکاری ادارهء انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا تلاش می کند که محصولات زراعتی افغانستان به صورت بهتر و به موقع به بیرون از افغانستان انتقال داده شود.

وزیر زراعت افغانستان گفت که از این پس میوه جات و سایر محصولات زراعتی این کشور در داخل کانتینر های یخچال دار جا به جا شده و به بیرون از افغانستان صادر می شود.

آقای رحیمی علاوه کرد در حال حاضر دهقانان، باغداران و صادر کننده گان افغان مفاد اندکی از صادارت میوه و محصولات زراعتی به دست می آورند اما به گفته او با استفاده از شیوه های جدید و تکنالوژی پیشرفته در انتقال محصولات زراعتی افغانستان، عواید آنان 30 درصد افزایش خواهد یافت.

از سوی دیگر مارک کراتور رییس بخش زراعت ادارهء انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا در این نشست گفت: طی سال های اخیر صد ها ملیون دالر را در برنامه های مختلف به هدف تقویت سکتور زراعت افغانستان به مصرف رسانده اند و کمک های ادارهء انکشاف بین المللی امریکا در آینده نیز با وزارت زراعت افغانستان ادامه خواهد داشت.
وی در ادامه گفت:

« ایالات متحدهء امریکا افتخار می کند که با حکومت افغانستان مشارکت دارد، بسیار کارهای است که باید انجام شود، این یک خبر خوب است که بازار های جهان به محصولات زراعتی افغانستان نیاز دارد، این یک ابتکاری است که به هدف پیشرفت و ترقی افغانستان مد نظر گرفته شده است. »

مقامات وزارت زراعت کشور می گویند: از طریق برنامه انکشاف محصولات زراعتی تا اکنون تقریباً برای هشت هزار دهقان قرضه داده شده است و گفته می شود که تا دو سال آینده دو هزار تن دیگر نیز از این برنامه مستفید خواهند شد.

تلاش ها به هدف افزایش میزان صادرات محصولات زراعتی افغانستان در حالی ادامه دارد که دهاقین و باغداران در این کشور از در اختیار نداشتن وسایل لازم زراعتی برای انکشاف فعالیت های شان شکایت کرده و خواهان توجهء بیشتر وزارت زراعت هستند.
XS
SM
MD
LG