لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۳۵

«افغانستان بعد از سال 2014 قادر به پرداخت مصارف نیروهای امنیتی اش نخواهد بود»


کارل آیکن بیری سفیر سابق امریکا در کابل
قوماندان پیشین نیروهای امریکایی در افغانستان و سفیر قبلی این کشور در کابل، جنرال متقاعد کارل آیکن بیری بالای توانایی نیروهای افغان برای گرفتن مسوولیت های امنیتی کشور شان تا سال 2014، ابراز شک و تردید کرده است.

آیکن بیری می گوید: زمانیکه نیروهای خارجی از افغانستان بیرون شوند، مصارف حکومت افغانستان تنها بالای سکتور امنیتی، سه برابر بیشتر از عواید آن خواهد بود.

شمار زیاد از کارشناسان بالای این نکته شک دارند که آیا نیروهای افغان خواهند توانست تا سال 2014 به پای خود بایستند و به کمک های جامعهء جهانی متکی نباشند.

آیکن بیری که از سال 2009 تا سال 2011 سفیر امریکا در کابل بود، در سخنرانی در پوهنتون ملی آسترالیا گفت: از سال 2002 تا حال در بلند بردن تعداد و توانایی های سربازان اردوی ملی افغانستان پیشرفت شده است، اما با آنهم ایجاد یک نیروی مقاوم امنیتی در افغانستان خیلی گران تمام خواهد شد.

آیکن بیری در ادامهء سخنانش گفت: باور دارد که مصارف نیروهای امنیتی افغان تا سال 2014 به هفت ملیارد دالر می رسد و سوال اینجاست که این پول را کی خواهد پرداخت؟

به گفتهء آیکن بیری، حکومت افغانستان ممکن است تا سال 2014 عواید ملی اش را بین دو تا دونیم ملیارد دالر برساند، بناءً اگر امریکا و یا دیگر هم پیمان های غربی اش پول فراهم نسازند، نیروهای امنیتی افغان بقا نخواهند کرد.

آیکن بیری از نگاه سیاسی نیز بالای اعتماد بر نیروهای امنیتی افغان ابراز نگرانی کرده این سوال را مطرح کرد که آیا این سربازان به حکومت مرکزی وفادار خواهند ماند یا به افراد با نفوذ مناطق شان؟

این جنرال متقاعد امریکایی گفت: هنگام سپردن مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغان، چهار موضوع را نیروهای بین المللی مهم می پندارند، حمایت از طالبان و موجودیت پایگاه های شورشیان در پاکستان، توانایی نیروهای افغان برای حفظ امنیت مردم این کشور، ثبات اقتصادی و از بین بردن نیروی فساد اداری در افغانستان.

آیکن بیری افزود: چیز دیگریکه اهمیت زیاد دارد، توانایی حکومت افغانستان در از بین بردن فساد اداریست.

سفیر پیشین ایالات متحدهء آمریکا در کابل، از سوی دیگر روی این نکته تاکید کرد که تا سال 2014 همهء سربازان امریکایی افغانستان را ترک نخواهند کرد، بلکه تعداد چشم گیر نظامیان امریکایی در افغانستان باقی خواهند ماند تا کمک های شان با حکومت این کشور را ادامه بدهند.
XS
SM
MD
LG