لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۵۲

حامد کرزی: امریکا باید عملیات شبانه و تلاشی خانه ها را متوقف بسازد


حامد کرزی رییس جمهور افغانستان هنگام صحبت در لویه جرگه عنعنوی گفت، اگر ایالات متحده امریکا می خواهد بعد از خروج قسمت زیاد نیروهایش در سال 2014 میلادی، پایگاه های نظامی دایمی در افغانستان داشته باشد، باید عملیات شبانه و تلاشی خانه ها را متوقف بسازد.

حامد کرزی مکرراً خواسته است عملیات شبانه متوقف گردد، اما نیروهای امریکایی و ناتو عملیات شبانه را یکی از سلاح های نیرومند برای مبارزه و دستگیری شورشیان طالب و حتی کشتن قوماندانان آنها می دانند.

آقای کرزی در بیانیه خود در لویه جرگه گفت، ما می خواهیم با ایالات متحده امریکا و ناتو مشارکت قوی داشته باشیم، اما با شرایط:
«ما می خواهیم حاکمیت ملی داشته باشیم، ما می خواهیم عملیات شبانه و ساختار های موازی با حکومت افغانستان خاتمه پیدا کند.»

روزنامه فایننشل تایمز می نویسد، اظهارات اخیر رییس جمهور کرزی نشان می دهد که ایالات متحده امریکا و مقامات افغان بعد از ماه ها بحث و مذاکره روی موافقت نامه ستراتیژیک هنوزهم، اختلاف نظر دارند. در موافقت نامه مشترک ستراتیژیک، شرایط تعهدات واشنگتن به افغانستان بعد از سال 2014 میلادی مشخص می گردد.

آقای کرزی همچنان می خواهد، ایالات متحده امریکا، کنترول تمام توقیف گاهها را به مقامات افغان بسپارد. حرکت که مقامات ناتو با آن مخالفت کرده و ترس دارند که مبادا تحت فشار رهبران قومی، مقامات افغان بعضی از زندانیان طالبان را آزاد کنند.

واشنگتن بصورت علنی مشخص نکرده که بعد از سال 2014 میلادی چه نوع حضور نظامی در افغانستان می خواهد، اما نظامیان امریکایی دست کم می خواهند پایگاه های شان را برای تهیه حمایت های لوژستکی به نیروهای افغان و ادامه عملیات نیروهای خاص علیه شورشیان طالب داشته باشند.

موافقت نامه مشارکت ستراتیژیک میان ایالات متحده امریکا و افغانستان، یک سلسله مسایل به شمول، حق داشتن پایگاه ها، قواعد اداره عساکر خارجی باقیمانده در افغانستان و همچنان تعهدات کمک های نظامی و اقتصادی واشنگتن را به افغانستان در بردارد.
XS
SM
MD
LG