لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۱۹

با تصویب یک قطعنامه شورای امنیت، افغانستان از حاکمیت و صلاحیت عام و تام برخوردار خواهد شد


آلمان دیروز خواهان تصویب یک قطعنامه شورای امنیت ملل متحد شد که بر اساس آن، از تلاش افغانستان در زمینه اخذ مسوولیت های عام و تام امور افغانستان به حکومت آن کشور، حمایت می شود.

بر اساس این قطعنامه، تمام مسوولیت های امور افغانستان، در چوکات استقلال و حاکمیت ملی آن کشور و در تطابق با فصل ششم منشور ملل متحد، به دست حکومت افغانستان خواهد بود.

در لویه جرگه هفته گذشته در کابل هم نماینده گان مردم از نقاط مختلف کشور، روی همین مسله تاکید کردند.

بر اساس این قطعنامه ملل متحد، که آلمان از تصویب آن حمایت کرده است، افغانستان از حالت انتقال خارج و به مرحله ترانسفورمیشن یا شکل گیری وارد می شود. یعنی در امور مختلف داخلی چون امور سیاسی، دفاعی، اقتصادی و انکشافی از حاکمیت و صلاحیت عام و تام برخوردار خواهد شد.

از آغاز ماموریت نظامی امریکا در افغانستان، آن کشور تا حال بیشتر تحت شرایط مندرج در فصل هفتم منشور ملل متحد قرار داشت.

آلمان که حدود پنج هزار سربازش در چوکات نیروهای آیساف در افغانستان فعالیت دارند، در پنجم ماه دسمبر میزبان کانفرانس بن دوم خواهد بود.

پیتر ویتیگ سفیر آلمان در ملل متحد در این کانفرانس که مقامات آلمانی آن را کانفرانس مهم خوانده اند، روی پروسه انتقال مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغان هم بحث های صورت خواهد گرفت.

به گفته سفیر آلمان در ملل متحد، ریاست کانفرانس بن در مورد افغانستان را سرمنشی ملل متحد بن کی مون به عهده خواهد داشت.

پیتر ویتیگ به اسامبله عمومی ملل متحد گفت: بعد از سقوط طالبان، برای اولین بار در ده سال در افغانستان حال یک ستراتیژی معین و هم یک جدول زمانی معین برای انتقال مسوولیت های امنیتی، موجود است.

ویتیگ گفت: قطعنامه شورای امنیت ملل متحد شاید باعث افزایش ظرفیت های عملیاتی نیروهای افغان گردد. اتحادیه اروپا هم در این بخش از تصویب قطعنامه ملل متحد حمایت نموده است.

حکومت افغانستان برای تسلیم گیری مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغان، خود را آماده می سازند.

در مرحله اول انتقال مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغان، مسوولیت های سه ولایت یعنی کابل، پنجشیر و بامیان و چهار شهر، مزار شریف، لشکرگاه، مهترلام و هرات به نیروهای افغان سپرده شدند.

قرار بود رییس جمهور کرزی در کانفرانس استانبول نام های یازده منطقه دیگر را که قرار است مسوولیت های امنیتی آنها به نیروهای افغان سپرده شود، اعلان کند ولی بعداً گفته شد که این یازده منطقه در لویه جرگه اعلان خواهند شد ولی به دلایل نامعلوم این کار صورت نگرفت.
XS
SM
MD
LG