لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۸ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۳۲

گفتگوهای صلح بین طالبان پاکستانی و حکومت این کشور جریان دارد


یکی از رهبران طالبان پاکستان که از چهار سال به این طرف بر ضد حکومت پاکستان می جنگید، خبر مذاکرات صلح با حکومت پاکستان را تایید نموده است.

گفته می شود موضوع مذاکرات صلح بین طالبان و حکومت پاکستان، روابط بین اسلام آباد و واشنگتن را تیره تر خواهد ساخت.

قومندان طالبان پاکستانی در باجور مولوی فقیر محمد که دومین مقام ارشد طالبان پاکستانی می باشد به آژانس خبری رویترز گفت:

« مذاکرات ما به مسیر درست روان است، اگر این مذاکرات موفق گردد و ما قادر گردیم که توافقنامه صلح را امضا کنیم، در آن صورت حکومت و طالبان در مناطق دیگر چون سوات، مهمند، اورکزی و وزیرستان جنوبی هم توافقنامه های صلح را امضا خواهند کرد، باجور مثالی خوبی برای دیگران خواهد شد.»

حکومت پاکستان در اواخر ماه سپتمر گفت: به مذاکرات صلح فرصت می دهد و گفتگو با طالبان تندرو را آغاز می کند.

رسانه های پاکستانی ماه گذشته گزارش هایی را نشر کردند که بر اساس آن، ملا عمر رهبر طالبان افغان از رهبر طالبان پاکستان خواسته است با حکومت مصالحه نموده توجه را به افغانستان متمرکز بسازند.

با وجود آنکه طالبان افغان این مساله را رد کرده اند، ولی روزنامه اکسپرس تریبیون پاکستان از قول مقامات مختلف طالبان پاکستانی گفته است: ملا عمر در نامه فرستاده شده به رهبر طالبان پاکستانی در وزیرستان، از وی خواسته بود که فعالیت ها در خاک پاکستان را خاتمه داده، با حکومت پاکستان مصالحه کند و تمام توجه را بر ضد کفار مستقر در افغانستان معطوف دارد.
روزنامه اکسپرس تریبیون همچنان ادعا کرده بود که در نتیجه این پیغام ملا عمر، از شش ماه به این طرف شهرهای پاکستان آرام اند.

ولی مولوی فقیر محمد رهبر طالبان پاکستانی در باجور به آژانس خبری رویترز گفته است که حکومت پاکستان به این نتیجه رسیده است که این جنجال راه حل نظامی ندارد.

فقیر محمد همچنان گفته است: در مذاکرات صلح پیشرفت های صورت گرفته است، ولی حکومت پاکستان باید در موقف خود نرمی بیشتر اختیار کند، زندانیان طالب را آزاد و هم در ختم عملیات ها بر ضد طالبان، اعتماد آنها را به دست آورد.

رهبر طالبان پاکستان همچنان گفته است که حکومت پاکستان تا حال برای نشان دادن حسن نیست اش 145 زندانی طالب را آزاد و هم دو آتش بس را مراعات نموده است.

توافقنامه های صلح حکومت پاکستان در گذشته چندین بار ناکام شده و بی ثباتی ها را در آن کشور افزایش داده اند، زیرا طالبان به بهانه توافق صلح، ساحه نفوذ شانرا وسعت بخشیده و برای انفاذ قوانین اسلامی به شیوه خودشان، حملات را انجام داده اند.
XS
SM
MD
LG