لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۲۹

همکاری با امریکا و ناتو به اساس احترام به تمامیت ارضی پاکستان صورت می گیرد


صدراعظم پاکستان یوسف رضا گیلانی
صدراعظم پاکستان یوسف رضا گیلانی می گوید، همکاری این کشور با امریکا، ناتو و نیرو های کمک به امنیت در افغانستان آیساف به اساس احترام به تمامیت ارضی و استقلال کشورش صورت می گیرد.

آقای گیلانی که در تجمع سفرای پاکستان در کشورهای مختلف جهان صحبت می کرد، اظهار داشت تحت هیچ شرایطی پاکستان نمی تواند از تجاوز آشکار به سرحدات این کشور گذشت کند. به گفته او این اساس همکاری پاکستان می باشد و در ساحه استقلال، حیثیت و افتخار مللی سازش صورت نمی گیرد.

او افزود، پاکستان انتظار دارد که امریکا، ناتو و آیساف در مورد حمله بر پوسته های سرحدی این کشور تحقیقات را انجام بدهد و به سوال های که منبع نگرانی به پاکستان می باشد پاسخ بگویند:

«کمیته امنیت ملی پارلمان پاکستان موظف شده است که در مورد حمله 26 نومبر یک تحقیقات اساسی را انجام بدهد و شرایط همکاری ما را با امریکا، ناتو و آیساف در افغانستان واضح بسازد. این پیشنهادات در مجلس مشترک پارلمان پاکستان بررسی خواهد شد. ما مجبور به اتخاذ چنین اقدامات شدیم تا از منافع پاکستان دفاع کرده باشیم. پاکستان به حیث یک کشور مسوول هر عمل ممکن را برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه انجام خواهد داد ولی ما به هیچکس اجازه نخواهیم داد که به منافع قانونی ما ضربه وارد کند.»

صدراعظم پاکستان یوسف رضا گیلانی افزود، در این مقطع خاص زمانی ضرور است که تمام کوشش ها برای ایجاد صلح و ثبات پایدار در افغانستان انجام شود و تمام طرف های اساسی ذیدخل باید در یک صفحه قرار داشته باشند.

به گفته او پاکستان خواهان وضاحت می باشد و از بر قراری روابط، هماهنگی و همکاری حمایت می کند. اما صدراعظم پاکستان افزود، حمله بر پوسته های سرحدی پاکستان در 26 م نومبر به دورنمای همکاری بین طرف های مهم ذیدخل در افغانستان ضربه شدید وارد کرد.
XS
SM
MD
LG