لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۳۶

حنا ربانی: مهاجرین افغان مسوول قتل برهان الدین ربانی هستند


حنا ربانی کهر وزیر خارجهء پاکستان
وزیر خارجه پاکستان مهاجران افغان را مسوول قتل برهان الدین ربانی رییس شورای عالی صلح میداند.

به اساس گزارش فرانس پرس، حنا ربانی کهر در مجلس سناء یا مشرانو جرگه پاکستان روز سه شنبه گفت: مهاجرین افغان که در پاکستان زندگی می کنند مسول این رویداد اند.

بر اساس گزارش آژآنس خبری فرانس پرس مقامات در مجلس سناء پاکستان از وزیر خارجه پاکستان نقل قول کرده اند که گفته است: اگر مهاجرین افغان سرحد را عبور کرده وارد کابل می شوند و بر برهان الدین ربانی حمله می کنند، پاکستان مسوول آن نیست.

برهان الدین ربانی در ماه سپتمبر در یک حمله انتحاری در خانه اش در کابل کشته شد که به دنبال آن حکومت افغانستان پروسه مذاکره با مخالفین مسلح را به حال تعلیق در آورد.

مقامات افغانستان ادارهء استخبارات پاکستان را به دست داشتن در این حمله متهم کرده گفته اند این حمله در پاکستان طراحی و توسط یک پاکستانی اجراء شده است.

حدود سه هفته قبل در آستانه برگزاری کنفرانس بن دوم رییس جمهور افغانستان حامد کرزی در صحبت با آصف علی زرداری رییس جمهور پاکستان همکاری اسلام آباد برای بررسی قضیه قتل برهان الدین ربانی را تقاضا کرد.

بعد ازین تقاضا، حکومت افغانستان تلاش های خود برای پیگیری مذاکرات با مخالفان مسلح را افزایش داد.

روز سه شنبه همزمان با صحبت وزیر خارجه پاکستان در پارلمان پاکستان و طرح اتهام قتل برهان الدین ربانی توسط مهاجران افغان، حامد کرزی با شماری از سران جهادی دیدار کرده و روی آغاز مذاکرات صلح با مخالفان صحبت کرد.

مسوول امور خارجی شورای عالی صلح افغانستان اسماعیل قاسمیار به رادیو آزادی گفت: هفته آینده روی تعیین رییس شورای عالی صلح بار دیگر با حامد کرزی مشوره خواهد شد.
XS
SM
MD
LG