لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۳۶

آخرین سربازان امریکایی عراق را ترک کردند


صبح زود روز یکشنبه آخرین سربازان امریکایی عراق را ترک گفته و وارد کویت شدند.

با خروج آخرین سربازان امریکایی از عراق پایان جنگ 9 ساله در این کشور اعلام شد.

این جنگ 9 ساله را جورج دبلیو بوش رییس جمهور سابق امریکا علیه صدام حسین دیکتاتور سابق عراق و سلاح های تخریب جمعی آن آغاز کرد که در نتیجه رژیم صدام سرنگون و خودش اعدام شد. اما سلاح های تخریب جمعی به دست نیآمد.

در این جنگ 4500 سرباز امریکایی و تقریباً 100 هزار عراقی کشته شدند. همچنین جنگ عراق به امریکا 800 ملیارد دالر هزینه برداشت.

باراک اوباما رییس جمهور ایالات متحده امریکا که در جریان کمپاین انتخاباتی اش تعهد سپرد که نیروهای امریکا را از عراق خارج می سازد روز شنبه در قصر سفید در باره خروج آخرین سربازان امریکایی از عراق گفت:
« سربازان ما برای عبور نهایی شان از سرحد عراق و بیرون شدن از آن کشور آمادگی می گیرند. آینده عراق به دست مردم خود آن کشور خواهد بود.»

باراک اوباما همچنین ماموریت نیروهای امریکایی در عراق را موفقانه خوانده است. وی در مصاحبه با تلویزیون ای بی سی گفت: ماموریت سربازان خود را موفق می داند، زیرا که به گفته وی آنها عراق را در حالی به مردم آن می سپارند که عراقی ها می توانند برای خود آینده بهتر بسازند.

اما آیا واقعاً عراقی ها می توانند تا در آینده یک کشور قوی در منطقه داشته باشند؟

موید الحیدری خبرنگار بخش عراقی رادیو آزادی در پاسخ به این پرسش می گوید:

«گمان می برم بلی! اما پس از آن که موانع و مشکلات ناشی از اختلافات داخلی را عبور کنند که این همه می تواند بر انکشافات پروسه سیاسی و روند دولت سازی تاثیر گذار باشد.»

اسوشیتدپرس به نقل از برخی از سربازان که روز یکشنبه به عنوان سربازان امریکایی عراق را ترک گفتند می نویسد که گفته اند از پایان این جنگ و خروج از عراق خوشحال اند.

اما جان جیول یک سرباز امریکایی گفته است وی بخاطر عراقی ها نگران است.

الحیدری نیز به این باور است که عملیات نظامی به رهبری امریکا موجب سقوط رژیم صدام حسین و ایجاد دیموکراسی در عراق شد ولی تا کنون مشکلات اند که در برابر مردم این کشور قرار دارند.

« احیانا دیموکراسی برای نتایج موثر به یک محیط سازگار نیاز می داشته باشد. مردم عراق به دیموکراسی عادت ندارند. امروز مشکل عراقی ها در این است که اکثر جناح های سیاسی در تلاش گسترش قدرت سیاسی و تسلط خود می باشند. همچنین در اثر حضور نظامی خارجی و برخوردهای سیاسی جهت گیری های قومی و مذهبی در عراق بروز کرده است و به همین دلیل توده های سیاسی به میان آمده است که دارای هویت مذهبی، دینی و قومی می باشند. فکر می کنم عراقی ها تا هنوز نیاز دارند تا دیموکراسی را تجربه و درک کنند.»

این خبرنگار سابقه کار بخش عراقی رادیو آزادی به این باور است که عراقی ها با حل اختلافات داخلی، استفاده اعظمی از منابع بزرگ نفتی این کشور و ایجاد توازن در منافع کشورهای همسایه که بیم مداخله هر یک آنها در امور عراق می رود می توانند یک دولت مستقل و مقتدر را ایجاد کنند.

نیروهای امریکایی پس از آن از عراق خارج می شوند که مقامات امریکایی و عراقی نتوانستند روی پایگاه های امریکا در عراق به توافق دست یابند.
XS
SM
MD
LG