لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۲۹

پروسهء استماعیه در مورد نامهء جنجال برانگیز در پاکستان آغاز شد


آصف علی زرداری رییس جمهور پاکستان امروز صبح از شهر دبی به کشورش بازگشت. معلوم نیست وی که با نظامیان آن کشور روابط خوب ندارد، چی وقت دوباره به کار آغاز می کند.

شازیه ماری وزیر اطلاعات ایالت سند به آژانس خبری رویترز گفته است: «خوشبختانه صحت رییس جمهور خوب می باشد و به همین دلیل دوباره به کشور بر گشته است.»

به گفتهء شازیه ماری اینکه رییس جمهور چی وقت دوباره به کار آغاز خواهد کرد، به رهنمود دکتوران موظف ارتباط دارد.

اما به نوشتهء آژانس خبری رویترز، به نظر می رسد رییس جمهور زرداری به خاطر نامهء که در آن از امریکا در مقابل اردوی پاکستان خواستار حمایت شده بود، با دشواری های مواجه می باشد.

ستره محکمهء پاکستان در مورد این نامه که گفته می شود، توسط سفیر سابق آن کشور به مقامات وزارت دفاع امریکا سپرده شده، پروسهء استماعیه را آغاز کرده است.

به نوشتهء آژانس خبری رویترز، گرچه رییس جمهور زرداری دارای مصوونیت قانونیست، اما این مساله می تواند، نقش سیاسی وی را شدیداً صدمه زند.

ازجانب دیگر لوی درستیز پاکستان جنرال اشفاق کیانی نامه سپرده شده به وزارت دفاع امریکا را یک تهدید به امنیت ملی ان کشور خوانده، خواستار تحقیقات در مورد شده است.

آژانس خبری رویترز می نویسد:
کشته شدن اسامه بن لادی توسط نیرو های خاص امریکایی در شهر ایبت آباد، اهانت به اردوی پاکستان تلقی شده، باعث انتقاد مردم بر رهبران اردوی آن کشور در محضر عام شده بود. اما کشته شدن 24 نظامی پاکستانی در اثر یک حملهء هوایی ناتو در مهمندایجنسی، باعث ابراز حمایت مردم پاکستان از اردوی آن کشورشده، روابط اسلام آباد را با واشینگتن بیش از هر زمان دیگر با تنش مواجه ساخته است.

اردوی پاکستان که امنیت داخلی را تامین و سیاست خارجی آن کشور را تعیین می کند، این مساله را رد کرده است که گویا برنامهء برای کودتا و سرنگون ساختن حکومت ملکی آصف علی زرداری را دارد.

کارشناسان امور به آژانس خبری رویترز گفته اند، برکنار ساختن آصف علی زرداری به زور از قدرت، نه تنها بی احترامی به رهبری ملکی پاکستان بوده، بلکه آن کشور را با تشنج مواجه می سازد، اما در صورتیکه در پاکستان اوضاع متشنج شود، احتمال مداخلهء اردوی آن کشور را رد نمی توان کرد.
XS
SM
MD
LG