لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۰۲

«نبود اعتماد بین امریکا و پاکستان علت عمدهء کشته شدن 24 عسکر پاکستانی میباشد»


یک مقام نظامی امریکا که مسوول تحقیقات در مورد حملات هلیکوپتر امریکایی بر پوسته های سرحدی پاکستان در مهمند اجنسی بود، اظهار می دارد که نبود اعتماد بین دو طرف یکی از دلایل عمده کشته شدن 24 عسکر پاکستانی در این حادثه می باشد.

برید جنرال قوای هوایی امریکا ستیفن کلارک که مسوولیت تحقیقات را در مورد حادثهء 26 نومبر در سرحدات افغانستان با پاکستان به عهده داشت روز پنجشنبه به خبرنگاران در واشنگتن گفت: یکی از دلایل عمده این حادثه که در آن دو پوسته سرحدی پاکستان مورد حمله هوایی ناتو قرار گرفته و 24 عسکر پاکستانی در آن کشته شدند، نبود اعتماد کافی بین امریکا و پاکستان می باشد.

به گفته او، در قریه که قوای امریکایی در جریان شب در آن در داخل خاک افغانستان عملیات انجام می دادند در 3 کیلومتری آن هم کدام پوسته پاکستان وجود نداشت اما وقتی که سربازان پاکستانی یک واحد نظامی ناتو را در این دره کوچک زیر آتش گرفتند، قوای ناتو هم به گمان اینکه از سوی دشمن مورد حمله قرار گرفته اند، فیر جوابی را آغاز کردند.

از سوی دیگر وقتی که مقامات نظامی پاکستان با سرعت به این عمل اعتراض کردند که حمله خاموش شود، مقام مسوول در مرکز قوای آیساف در افغانستان، موقعیت دقیق این حمله را به آنها نداد.

به این افسر در مرکز آیساف گفته شده است که مختصات دقیق محل جنگ را به پاکستان ندهد بلکه در باره موقعیت جنگ عمومی معلومات بدهد.

علاوه بر آن به گفته جنرال کلارک، کمپیوتر افسر آیساف در مرکز آن در افغانستان درست عیار نبود و مشخصات محل حمله 14 کیلومتر دورتر از قریه که در آن جنگ جریان داشت، تعیین گردیده بود.

به هر حال قبل از عملیات که در یک کیلومتری داخل خاک افغانستان صورت گرفت، قوای آیساف از اردوی پاکستان سوال کرده بود که آیا در نزدیکی این محل کدام پوسته پاکستانی وجود دارد، اما به گفته جنرال کلارک از سوی پاکستان کدام پاسخ به این سوال داده نشد.

از این رو وزارت دفاع امریکا این ادعا های پاکستان را که گویا این حمله قبلاً طرحریزی شده بود و یا یک عملیات عمدی بود، رد می کند.

به گفته وزارت دفاع امریکا در تحقیقات دقیق که در مورد این حادثه صورت گرفته واضح شده است که عملیات قوای امریکا و افغان در این منطقه که در جریان آن این حادثه هم رخداده است، کاملاً بجا بوده و عدم هماهنگی بین قوای آیساف و پاکستان سبب بروز این حادثه شده است.

سخنگوی وزارت دفاع امریکا جورج لیتل شام دیروز در یک کنفرانس خبری در این مورد گفت:

« بخاطر تلفات جانی و نبود هماهنگی درست بین قوای امریکا و پاکستان که سبب این تلفات شده است، ما تاسف عمیق خود را ابراز کرده ایم.»

اکنون نتایج این تحقیقات بطور کامل به پاکستان داده می شود تا آن را بررسی نماید و نظریات خود را در مورد آن ارایه کند.

همزمان با این، مرکز آیساف در افغانستان خبر داده است که اقدامات جدی و دقیق را آغاز کرده است که از تکرار چنین حوادث در آینده جلوگیری شود.
XS
SM
MD
LG