لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۰۵:۵۶

افغانستان

مراسم خاکسپاری جنازه عبدالمطب بیگ در تالقان برگزار شد

مراسم خاکسپاری جنازه عبدالمطلب بیگ عضو ولسی جرگه صبح امروز در تالقان مرکز ولایت تخار برگزار شد.

خبرنگار رادیو آزادی از محل می گوید، در این مراسم برعلاوه شماری از اعضای کابینه و ولسی جرگه صدها تن از افراد دیگر نیز اشتراک نموده بودند.

عبدالمتین بیک پسر عبدالمطلب به حامد کرزی گفت که باید جهت جلوگیری از قتل افراد با نفوذ در کشور یک طرح مشخص را روی دست گیرد.

عبدالمطلب بیگ نماینده ی مردم تخار در ولسی جرگه دیروز در یک حمله انتحاری همراه با 19 غیر نظامی دیگر در ولایت تخار کشته شد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

اپوزیسیون پاکستان با عملیات نظامی «عزم استحکام» مخالفت کرد

پارلمان پاکستان
پارلمان پاکستان

احزاب اپوزسیون پاکستان با عملیات نظامی اردوی این کشور تحت نام «عزم استحکام» بر ضد تروریزم مخالفت کردند.

عمر ایوب منشی عمومی حزب تحریک انصاف به رسانه‌ها گفته که در مورد عملیات علیه تروریزم باید پارلمان پاکستان تصمیم بگیرد. به گفتۀ ایوب، رهبر این حزب، عمران خان به این باور است که نباید در چنین جنگ داخل شوند و امنیت را نمی‌توان با زور حاکم ساخت.

عمر ایوب و احزاب دیگر، جلسۀ پارلمان را هم تحریم کردند.

این در حالی است که کمیتۀ بلند رتبه‌ای تحت رهبری شهباز شریف صدر اعظم پاکستان، آغاز این عملیات را اعلان نمود.

حکومت پاکستان گفته است که این تصمیم به موافقه مقامات تمام چهار ایالت پاکستان و گلگت – بلتستان کشمیر تحت اداره این کشور، گرفته شده است.

استقبال طالبان از موضع وزیر خارجۀ روسیه دربارۀ « نیاز به مذاکرات دوامدار و حقیقی با حکومت‌شان»

طالبان از اظهارات وزیر خارجۀ روسیه استقبال کردند.
طالبان از اظهارات وزیر خارجۀ روسیه استقبال کردند.

وزارت خارجۀ حکومت طالبان از موقف وزیر خارجۀ روسیه استقبال کرده که گفته است به مذاکرات بیشتر با ثبات، دوامدار و حقیقی با طالبان نیاز است.

سرگئی لاوروف، در «اجلاس وزرای خارجۀ کشورهای امنیت جمعی» که در قزاقستان برگذار شده بود در این مورد سخن گفته است.

لاوروف افزوده که تهدیدهای تروریزم از افغانستان هنوز جود دارد و طالبان با تروریستان مبارزه می‌کنند و آن‌ها به همکاری حاضر اند.

وزارت خارجۀ طالبان در اعلامیۀ خود علاوه از استقبال از سخنان لاوروف، گفته که آنها به تمام کشورها به شمول روسیه در مورد امنیت خوب اطمینان می‌دهند.

لاوروف، در حالی دربارۀ مذاکرات دوم‌دار و جدی با طالبان تأکید می‌کند که انتظار می‌رود در پایان همین ماه جون، سومین اجلاس دوحه در باره افغانستان برگذار شود.

در اجلاس دوحه که به میزبانی ملل متحد برگذار می‌شود، نماینده‌گان خاص بسیاری از کشورها برای افغانستان و همچنان نماینده‌گان حکومت طالبان اشتراک خواهند کرد.

شکست سنگین تیم کریکت ایالات متحده در برابر انگلستان

تیم ملی کریکت ایالات متحده امریکا دیروز، شکست سنگینی را متحمل شد
تیم ملی کریکت ایالات متحده امریکا دیروز، شکست سنگینی را متحمل شد

در ادامۀ مسابقات جام جهانی کریکت، تیم انگلستان تیم امریکا را با تفاوت بزرگ شکست داد. امریکا ۱۱۶ رنز را برای انگلستان هدف قرار داد و انگلستان در ۹ اوور بدون آن‌ که بازیکنی از آن خارج شود، این هدف را تکمیل کرد.

انگلستان با این پیروزی در مسابقات هشت تیم برتر در گروه B چهار امتیاز به‌دست آورده و در صدر گروه قرار گرفته است.

بازی دیگر در این گروه، میان تیم‌های ویست اندیز و افریقای جنوبی است و شام امروز تیم‌های کریکت هندوستان و آسترالیا از گروه اول با هم تقابل خواهند کرد.

روز سه‌شنبه، صبح زود دو تیم دیگر گروه اول افغانستان و بنگله‌دیش به میدان می‌روند. اگر افغانستان با تفاوت خوب بنگله‌دیش را شکت بدهد به بازی‌های نیمه نهائی راه پیدا می‌کند.

چهارمین نشست ویانا امروز دوشنبه آغاز می‌شود

گروه موسوم به «جبهۀ مقاومت ملی» ادعا کرده است که رهبر این گروه، احمد مسعود به ویانا رفته است. این عکس، رهبر این گروه را در نشست قبلی ویانا نشان می‌دهد.
گروه موسوم به «جبهۀ مقاومت ملی» ادعا کرده است که رهبر این گروه، احمد مسعود به ویانا رفته است. این عکس، رهبر این گروه را در نشست قبلی ویانا نشان می‌دهد.

قرار است که چهارمین نشست «ویانا» امروز دوشنبه، ۲۴ جون در شهر ویانا پایتخت اتریش برگزار شود. در این نشست، مخالفان عمدۀ حکومت طالبان در افغانستان جمع می‌شوند و به گفتۀ خودشان دربارۀ نقشه راه آیندۀ افغانستان بحث می‌کنند.

گروهی که خودرا «جبهه مقاومت ملی» می خواند در صفحه ایکس (توئیتر سابق) نوشته که رهبر این گروه، احمد مسعود به ویانا پایتخت اتریش رسیده است.

نظر به این اعلامیه، انتظار می‌رود که هفتاد نماینده از گروه‌های «سیاسی و نظامیِ» ضد طالبان در چهارمین اجلاس ویانا اشتراک کنند.

طالبان اجلاس قبلی ویانا را بی‌فایده خوانده و به گفتۀ آن‌ها تمام چهره‌های آزمایش شده در این اجلاس جمع می‌شوند.

مشروبات الکولی غیرقانونی در هند جان ۵۳ تن را گرفته است

مشروبات دست‌ساز الکولی که به گونۀ غیرقانونی در هند تولید می‌شود.
مشروبات دست‌ساز الکولی که به گونۀ غیرقانونی در هند تولید می‌شود.

شمار قربانیان نوشیدن مشروبات الکولی غیر قانونی و سمی در هند به بیش از ۵۳ تن افزایش یافته است.
رسانه‌های هندی امروز یکشنبه (سوم سرطان) این موضوع را به نقل از مقام‌های این کشور خبر دادند.
بر اساس گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، یک مقام ارشد دولتی ایالت تامیل نادو به یک خبرگزاری هندی گفته است که بر اساس معلومات دیروز تعدادی در شفاخانه جان باختند.
همزمان، برخی دیگر از رسانه‌های هندی شمار قربانیان را ۵۵ نفر اعلام کردند، اما این خبر از سوی منابع مستقل تایید یا تکذیب نشده است.
پیش از این، وزیر ارشد ایالت تامیل نادو در جنوب هند گفته بود که روز سه شنبه، ۳۷ نفر در چند ساعت به دلیل نوشیدن مشروبات سمی جان خود را از دست دادند.
رسانه‌ها می‌گویند که بیش از ۱۰۰ تن مسموم شده به شفاخانه ها منتقل شده اند، اما حال برخی از آن‌ها خوب نیست.
سالانه صدها نفر در هند به دلیل نوشیدن الکل ارزان که در خانه ساخته می‌شود در هند جان خود را از دست می‌دهند، اما امسال تعداد مسمومیت‌ها و مرگ‌ومیر ناشی از نوشیدن الکول افزایش یافته است

نیکاراگوا برای افغانستان تحت حاکمیت طالبان سفیر غیر مقیم گماشته است

بیرق نیکاراگوا
بیرق نیکاراگوا

رسانه‌های محلی نیکاراگوا، کشوری در امریکای مرکزی، گزارش داده‌اند که این‌کشور در یک اقدام نادر برای افغانستان تحت کنترل طالبان، سفیر غیرمقیم گماشته‌ است.

فرانس‌پرس روز شنبه ۲ سرطان گفت که قرار است مایکل کمپبل، که در حال حاضر سفیر نیکاراگوا در چین است، از دفترش در پکن فعالیت‌های خود برای افغانستان را نیز به‌‌پیش برد.

از زمان بازگشت طالبان به قدرت در نزدیک به سه سال گذشته، حکومت آنان توسط هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است. به اساس گزارش، حکومت نیکاراگوا هم در اعلامیۀ خود به موضوع به رسمیت شناختن حکومت طالبان اشاره‌ای نکرده است.

شمار انگشت‌شماری از کشورها از جمله چین، روسیه و ایران دیپلمات‌های طالبان را پذیرفته‌اند و سفارت‌های برخی از کشورها در کابل فعال هستند.

طالبان با تفسیر سختگیرانه‌ای از اسلام، بر بخش‌های مختلف اجتماعی از جمله کار و آموزش صدها هزار زن در افغانستان محدودیت‌هایی اعمال کرده‌اند که مورد نکوهش حامیان حقوق بشر قرار گرفته است.

به گزارش فرانس‌پرس، دانیل اورتگا، رئیس‌جمهور نیکاراگوا، که از سال ۲۰۰۷ بر سر کار آمده است، با شیوه‌های به‌شدت استبدادی حکومت می‌کند.او محدودیت‌های دوره ریاست‌جمهوری را لغو کرده و کنترول همه شاخه‌های دولت را به‎‌دست گرفته است.

در همین حال، از گماشته شدن سفیر غیر مقیم نیکاراگوا برای افغانستان استقبال کرده است.

وزارت خارجۀ طالبان امروز یکشنبه (سوم سرطان) در شبکه اجتماعی ایکس «توئیتر سابق» نوشت که حکومت طالبان برای اولین‌بار با تعیین سفیر غیر مقیم جمهوری نیکاراگوا برای افغانستان در پکن موافقت کرده است.

وزارات خارجه طالبان همچنان به سفارت خود در پکن هدایت داده تا با سفارت نیکاراگوا در چین، روابط نزدیک کاری داشته باشد.

در ۲۳ ولایت افغانستان بارندگی های شدید و سیلاب پیش بینی شده است

بارندگی های شدید و سیلاب های اخیر در افغانستان مشکلات فراوانی به مردم ایجاد کرده است.
بارندگی های شدید و سیلاب های اخیر در افغانستان مشکلات فراوانی به مردم ایجاد کرده است.

ریاست هواشناسی حکومت طالبان می گوید به روز (۲۳ جون) در ۲۳ ولایت افغانستان بارندگی، سیلاب و باد های شدید پیش بینی شده است.

این ریاست روز شنبه ( ۲۲ جون) در اطلاعیه احتمال بارن های نسبتاً شدید همراه با رعد و برق و جاری شدن سیلاب های آنی را در ولایات بدخشان، تخار، بغلان، پنجشیر، نورستان، کنر، لغمان، کاپیسا، پروان، ننگرهار، کابل، لوگر، پکتیا، خوست، ولایات پکتیکا، غزنی، میدان وردگ، دایکندی، بامیان، سمنگان، غور، سرپل و فاریاب بارندگی پیش بینی کرده است.

ریاست هواشناسی همچنین گفته که احتمال وزیدن بادهای شدید توام با گرد و خاک در برخی مناطق ولایات شمالی، غربی، جنوبی و مرکزی افغانستان به شمول سالنگ ها، وجود دارد.

یک مقام طالبان: ۶۰ خارجی در افغانستان زندانی اند

زندان پلچرخی در کابل، جای که بیشترین زندانی ها در آن نگهداری می‌شوند
زندان پلچرخی در کابل، جای که بیشترین زندانی ها در آن نگهداری می‌شوند

یک رسانه محلی افغانستان از قول طالبان گزارش داده که در مجموع ۶۰ شهروند خارجی در محابس افغانستان، زندانی اند.

آریانا نیوز روز شنبه(۲۲ جون) از قول عبدالله همدرد، معاون ریاست زندان های حکومت طالبان گفته که ۶۰ شهروند خارجی از جمله ۱۰ زن در زندان های افغانستان، نگهداری می شوند.

این مقام طالبان در مورد هویت این زندانیان و اینکه شهروندان کدام کشورها هستند چیزی نگفته، اما ریچارد بینت گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد اخیراً هشدار داده که رایان کوربت، یک امریکایی که از دو سال به اینسو نزد طالبان زندانیست، به دلیل عدم دسترسی به خدمات صحی، در معرض خطر آسیب های جبران ناپذیر و حتی مرگ قرار دارد.

رایان کوربت، با سازمان های غیر دولتی کار کرد و پس از بازگشت طالبان در سال ۲۰۲۱ افغانستان را ترک کرد، اما در جنوری ۲۰۲۲ به افغانستان برگشت و توسط طالبان دستگیر شد.

روزا اوتنبایوا: هیچ کس نمی‌تواند برای سازمان ملل در خصوص چگونه‌گی برگزاری جلسات، شرط تعیین کند

Security Council Meets on Situation in Afghanistan
Security Council Meets on Situation in Afghanistan

روزا اوتنبایوا، رییس دفتر هیئت معاونت سازمان ملل (یوناما ) در افغانستان دیروز پس از نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفت که هیچ کس نمیتواند برای این سازمان و شیوۀ برگزاری نشست های آن، شرایط تعیین کند.

نشست شورای امنیت دیروز جمعه در نیویارک در بارۀ افغانستان برگزار شد.

قرار است سازمان ملل متحد در آخر ماه جاری میلادی سومین نشست را در بارۀ افغانستان در دوحه پایتخت قطر برگزار کند.

روزا اوتنبایوا گفت که نشست دو روزۀ دوحه را روزمری دی کارلو، معاون سرمنشی سازمان ملل متحد در امور سیاسی و صلح، رهبری خواهد کرد.

نشست دوحه، پیشاپیش با انتقادهای فعالان و سازمانهای حقوق بشر مواجه شده است، زیرا هیچ نمایندۀ زنان افغان در آن حضور نخواهد داشت.

تیرینا حسن، رییس اجرائی سازمان دیده بان حقوق بشر گفته است که به دلیل فشار طالبان، ملل متحد میخواهد نشستی را برگزار کند که در آجندای آن بحث بالای حقوق زنان شامل نباشد و زنان افغان در اتاق جلسه حضور نداشته باشند، که این اقدام، به گفتۀ او، "تکان دهنده است".

از سوی هم اگنیس کالمار، رییس سازمان عفو بین الملل گفته است که اگر در نشست دوحه، زنان و نماینده های جامعۀ مدنی افغانستان حضور نداشته باشند، "اعتبار این نشست از بین میرود".

نخستین گروه از حاجی‌های افغانستان پس از ادای مراسم حج، به کابل برگشت

تصویر آرشیف: گروهی از زائران افغان
تصویر آرشیف: گروهی از زائران افغان

نخستین گروه از حاجیان افغان امروز شنبه از عربستان سعودی به افغانستان رسید.

حمدالله فطرت، معاون سخنگوی حکومت طالبان در شبکۀ ایکس یا «توییتر سابق» نوشته است که بیش از ۳۰۰ حاجی امروز وارد میدان هوایی کابل شدند.

وزارت حج و اوقاف حکومت طالبان گفته است که امسال حدود ۳۰ هزار افغان برای ادای مراسم حج به عربستان سعودی رفتند.

گزارش شده است که بیش از هزار تن از زائران از کشور های مختلف جهان در جریان این مراسم در گرمای «طاقت فرسا» جان باخته اند.

جان باختن شماری از زائران پاکستان، اردن، اندونیزیا، ایران، سینگال، تونس ، عراق و هند نیز تایید شده است.

تا هنوز رسماً در مورد این که زائران افغان هم جان باخته اند یا نه، چیزی گفته نشده است.

حدود یک میلیون و هشتصد هزار نفر از سراسر جهان در مراسم حج امسال شرکت کردند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG