لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۱۹

لوی څارنوالی هیچ دوسیه در ارتباط کدام عضو کابینه دریافت نکرده است


رحمت الله نظری معاون لوی څارنوالی
لوی څارنوالی افغانستان تایید می کند که اخیراً دهها دوسیه را از سوی اداره عالی مبارزه با فساد اداری در پیوند به دست داشتن افراد در جرایم مختلف دریافت کرده است اما در میان این دوسیه ها نام کدام عضو کابینه حکومت این کشور به چشم نمی خورد.

رحمت الله نظری معاون لوی څارنوالی افغانستان به روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت که اداره عالی مبارزه علیه فساد اداری در این کشور حدود 30 دوسیه را به لوی څارنوالی فرستاده است اما به گفته او یکی از این دوسیه ها هم به کدام عضو فعلی کابینه و سایر مقام های بلند پایه دولتی ارتباط نمی گیرد.

آقای نظری علاوه کرد در صورت که چنین دوسیه نزد اداره عالی مبارزه با فساد اداری موجود باشد، لوی څارنوالی حاضر است که در مورد آن بررسی ها را انجام دهد:
«تا حال 30 قضیه برای ما روان شده و در جمله آن هیچ وزیر برحال کابینه به اتهام غضب املاک دولتی متهم نشده و نامش وجود ندارد. از اعضای سابق کابینه یکی آغای صدیق چکری است و هر وقت که آمد از نزدش تحقیق می شود چون بیرون از کشور است و یکی هم آغای احسان ضیا است که سابق وزیر انکشاف دهات بود می باشد.»

وی گفت که دوسیه های را که تا کنون لوی څارنوالی از اداره عالی مبارزه با فساد اداری به دست آورده است یکی آن مربوط به صدیق چکری بوده و دیگر آن ارتباط به احسان ضیا دو تن از اعضای پیشین کابینه افغانستان می گیرد.

به گفته آقای نظری، احسان ضیا وزیر پیشین احیا و انکشاف دهات متهم به برکناری یکی از کارمندان این وزارت است و دوسیه صدیق چکری سرپرست پیشین وزارت حج و اوقات پس از برگشت اش از لندن به افغانستان پیگیری خواهد شد.

از غصب زمین و ملکیت های دولتی در افغانستان به وسیله تعدادی از مقام های دولتی و زورمندان، بسیاری اوقات سخن زده می شود و انتقاد های موجود است که از سوی حکومت افغانستان با این افراد برخورد جدی صورت نگرفته است.

داکتر عزیزالله لودین رییس اداره عالی مبارزه با فساد اداری در افغانستان به روز سه شنبه به رادیو آزادی گفت که این اداره اقدامات جدی را در برابر غاصبین زمین و ملکیت های دولتی روی دست گرفته و دوسیه های برخی از غاصبین زمین را که شامل تعدادی از اعضای کابینه و مامورین عالی رتبه دولتی این کشور می شود برای بررسی به لوی څارنوالی فرستاده است:

«بسیاری مامورین دیگر دولتی نیز هستند که به غصب زمین های دولتی و دارایی های دولتی تقریباً متهم هستند. دوسیه های که ما آماده کرده ایم به روی اسناد است که دوسیه یک وزیر حالا نزد ما است که به غصب دارایی ها یک دوسیه بسیار بزرگ پیش ما دارد که باید تصفیه شود و این موضوع بازخواست شود و ما این موضوع را ترتیب کردیم و به څارنوالی روان کردیم و چند بار نیز تعقیب کردیم که به جای خود برسد.»

به اساس معلومات وزارت زراعت افغانستان، در این کشور حدود چهار میلیون جریب زمین دولتی غصب شده که از این جمله تا کنون بیشتر از دوصد هزار جریب زمین از زورمندان دوباره گرفته شده است.

شماری از کارشناسان در افغانستان می گویند که عدم هم آهنگی میان اداره های دولتی این کشور باعث شده است که مبارزه لازم با پدیده فساد اداری صورت نگیرد، آنان به طور نمونه به اظهارات ضد و نقیض اداره عالی مبارزه با فساد اداری و لوی څارنوالی افغانستان اشاره می کنند.

از سوی دیگر برخی از افغان ها می گویند که غاصبین زمین افرادی زورمندی اند که با مقام های ارشد دولتی افغانستان رابطه دارند و نهاد های مسوول حکومتی از برخورد قانونی با این اشخاص عاجز اند.


ستار فروغ
XS
SM
MD
LG