لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۴۵

پاکستان سه محافظ سرحدی ایران را دستگیر کرد


مقامات رسمی بلوچستان پاکستان می گویند، سربازان ایرانی در منطقهء "مزان سرمش خیل" در ناحیهء ورسک به عمق سه کیلومتر داخل قلمرو آن کشور شده، بالای یک موتری که تحت تعقیب آن ها قرار داشت، تیر اندازی کرده اند.

سعید احمد جمالی، معاون کمشنر ولسوالی واشوک منطقهء ورسک گفته است، سه محافظ سرحدی ایران به خاطر عبوراز سرحد و قتل یک تبعهء پاکستان در داخل قلمرو این کشور بازداشت شده اند.

به گفتهء سعید احمد جمالی یک تبعهء پاکستان در اثر تیر اندازی این محافظین ایرانی به قتل رسیده، برادر موصوف زخمی شده است.

منطقهء "مزان سرمش خیل" در فاصلهء 600 کیلومتری جنوب غرب شهر کویته موقیعت داشته، شهر عمدهء مرکز شورشیان بلوچ در ایالت بلوچستان به شمار می رود و با ایران همسرحد است.

آژانس خبری فرانس پرس می نویسد:
تا ناوقت روز یکشنبه مقامات سفارت ایران در اسلام آباد در این باره چیزی نگفته اند، اما تهران در گذشته گروهء تندرو جندالله که متشکل از تند روان سنی مذهب اند را به حملات از بلوچستان پاکستان بالای ایران متهم کرده است.

گروهء جندالله می گوید، جنگجویانش بر ضد حکومت شیعه مذهب ایران به خاطراحیای حقوق بلوچ های سنی مذهب که در ایالت سیستان بلوچستان نفوس قابل ملاحظهء دارند، مبارزه می کند.

ایالت سیستان بلوچستان ایران، با کشور های افغانستان و همچنان با پاکستان همسرحد است.

آژانس خبری فرانس پرس با نقل قول از سعید احمد جمالی، معاون کمشنر ولسوالی واشوک منطقهء ورسک می نویسد:
این سه محافظ ایرانی می خواستند هردو تبعهء پاکستان را به کشور ایران انتقال دهند که هردو تن آن ها در نتیجهء تیر اندازی محافظین ایرانی زخمی شده، بعد یکی از آن ها در جریان انتقال به شفاخانه هلاک شده است.

به گفتهء آقای جمالی منطقه توسط نیرو های پاکستان محاصره و محافظین سرحدی ایران دستگیر شده اند.

سعید احمد جمالی می گوید، در مورد سرنوشت این مامورین با مقامات ایرانی تماس گرفته شده است.

یک مقامات امنیتی در شهر کویتهء پاکستان که از افشای نامش خودداری کرد، در یک تماس با آژانس خبری فرانس پرس صحت این رویداد را تایید کرده است.
XS
SM
MD
LG