لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳ حوت ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۴۲

پاکستان چی وقت راه اکمالاتی ناتو را دوباره باز می سازد؟


بعد از آن که ده ها محافظ سرحدی پاکستان در اثر یک حملهء هوایی نیروهای
ناتو در منطقهء مهمند ایجنسی کشته شدند، پاکستان به تاریخ بیست و ششم نوامبر سال2011 راه اکمالاتی نیرو های ناتوی مستقر درافغانستان را مسدود ساخته، از ورود لاری ها حامل مواد اکمالاتی ناتو به افغانستان ممانعت کرد.

تا هنوز چنین به نظر می رسد که این راه برای یک مدت نامحدود مسدود باقی خواهد ماند.

به روز پنجشنبه ششم جنوری میا رضا ربانی (Mian Raza Rabbani) رییس کمیتهء امنیت ملی پارلمان پاکستان گفت:
«تا زمانی که در روابط با ناتو تنش وجود داشته باشد، ممنوعیت و این تحریم به حال آن باقی خواهد ماند.»

وی این سخنان را زمانی بیان کرد که کمیتهء به رهبری وی پیشنهادات در مورد شرایط جدید مشارکت پاکستان با نیرو های به رهبری ناتو درافغانستان را نهایی ساخت.

قرار است این پیشنهادات در مورد شرایط جدید، هفتهء آینده به صدراعظم پاکستان ارایه شود. بعد از تصویب پارلمان پاکستان، این شرایط جدید هستهء مرکزی مذاکرات آن کشور را با واشینگتن تشکیل خواهد داد.

اما در صورتیکه اسلام آباد می خواهد، روابطش را با واشینگتن براساس شرایط خودش دوباره آغاز کند، همین اکنون تاثیرات و فشار ناشی از تصمیم واشینگتن در زمینهء به تعلیق قرار دادن 800 ملیون دالر مساعدت به پاکستان در آن کشور محسوس می باشد.

محدودیت حاضر بر مواد اکمالاتی ناتو، طولانی ترین تحریم پاکستان بر اکمالات ناتو از سال 2001 به اینسو می باشد.

محمد اصغر (Muhammad Asghar) معاون کمشنرمنطقهء قلعهء عبدالله در ایالات بلوچستان پاکستان با تایید اینکه ارسال دوبارهء لاری های حامل مواد اکمالاتی ناتو از منطقهء عبور سرحدی چمن به کراچی ادامه دارد، می گوید:
«ارسال دوبارهء لاری ها گامیست که بر اساس پالیسی حکومت پاکستان گرفته شده، برای ما مهم نیست که در داخل کانتینر های چی می باشد. این مساله به گمرک ارتباط دارد.»

ناتو گفته است که راه های متبادل برای اکمالات نیروهایش در افغانستان داشته، انتظار دارد که این تحریم به زودی برداشته شود.

دو سوم اکمالات نیرو های ناتو از دو راه اکمالاتی از طریق قلمرو پاکستان صورت می گیرد. یک سوم اکمالات نیرو های ناتو از طریق هوا و از مسیر شمال از کشورهای آسیای میانه، قفقاز و روسیه انجام داده می شود.
XS
SM
MD
LG