لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۲۱

عربستان سعودی تلاش دارد تا تنش ها بین اردو و حکومت ملکی پاکستان را حل کند


شاه عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی
عربستان سعودی در پشت پرده تلاش دارد تا تنش ها میان اردوی قدرتمند و حکومت ملکی پاکستان را که فکر می شود نزدیک به سقوط است فروکش کند.

این مطلب را نشریه خبری گلوبل پست چاپ امریکا گزارش داد. از سال 2008 میلادی به این طرف که حکومت ملکی به رهبری حزب مردم پاکستان زمام امور این کشور را بدست گرفت، مبارزه برای گرفتن قدرت میان اردو و حکومت ملکی ادامه دارد.

بعد از کشته شدن اسامه بن لادن توسط حمله نیروهای خاص امریکا در سال گذشته در شهرک نظامی ابت آباد پاکستان، این تنش ها به نقطه غلیان رسید.

از کشته شدن اسامه بن لادن به بعد، یک سلسله حوادث توطئه آمیز برای بی ثبات ساختن حکومت ملکی در پاکستان نیز به وقوع پیوست که به گمان بعضی در عقب آنها اردوی پاکستان قرار داشت. از جمله صدور ویزه به کارمندان اداره استخبارات امریکا (CIA) و دفتر تحقیقات مرکزی این کشور (FBI ) از طرف سفیر پاکستان در واشنگتن در خواست کمک از وزارت دفاع امریکا برای جلوگیری از کودتای نظامی در پاکستان و همچنان تلاش های حکومت ملکی برای آوردن اداره استخبارات پاکستان (ISI ) تحت کنترول وزارت داخله، همه اینها خشم جنرالان نظامی پاکستان را بر انگیخت.

در ماه دسامبر یوسف رضا گیلانی صدراعظم پاکستان بیانیه شدید الحن ایراد نمود و در اشاره به اردو گفت، توطئه ی برای سقوط دادن حکومت انتخابی در جریان است.

صدراعظم پاکستان همچنان معاون وزارت دفاع را که از طرفداران اردو بود از وظیفه اش بر کنار نمود.

به نوشته نشریه گلوبل پست، گیلانی اکنون در محور افتضاح فساد اداری قرار دارد و از طرف ستره محکمه پاکستان به علت عدم تعقیب دوسیه های فساد بشمول دوسیه آصف علی زرداری رییس جمهور متهم می باشد. چنانچه گیلانی به روز پنجشنبه نیز به ستره محکمه احضار گردید.

نشریه در ادامه می نویسد، بعضی حلقات درونی پاکستان می گویند، اردو می داند که بسیاری احزاب سیاسی عمده، از سقوط حکومت ملکی توسط کودتای نظامی حمایت نمی کنند، بناءً اردو در پشت پرده با ستره محکمه پاکستان کار می نماید تا حکومت ملکی را از طریق قانون اساسی به سقوط مواجه بسازد.

یک منبع نزدیک به گیلانی گفته است، در جریان این منازعه و کشمکش ها، نزدیک بود که صدراعظم گیلانی، لوی درستیز و همچنان رییس اداره استخبارات پاکستان را از وظایف شان برکنار نماید که خانواده شاهی عربستان سعودی مداخله نمود.

همین منبع می گوید، عبدالعزیز الغدیر سفیر عربستان سعودی در اسلام آباد یک پیامی از شاه عبدالله پادشاه عربستان سعودی به اشفاق کیانی سپرد که در آن از وی خواسته بود تا در آرام ساختن تنش ها کمک نماید.

یک منبع بلند پایه وزارت خارجه پاکستان که از گفتن نامش خود داری نموده به نشریه گفته است، این میانجی عربستان سعودی بود که هر دو طرف را به خویشتن داری تشویق نمود.

مقامات می گویند، مداخله عربستان سعودی، زرداری و کیانی را مجبور ساخت که به تاریخ چهاردهم ماه جنوری با هم ملاقات نمایند.

جنرال خالد شمیم که گفته می شود با خانواده شاهی سعودی روابط نزدیک دارد می گوید، میان زرداری و کیانی ملاقات دیگر به تاریخ شانزدهم جنوری صورت گرفت.

حمید میر یک تحلیلگر امور امنیتی مستقر در اسلام آباد می گوید، مداخله سعودی در امور داخلی پاکستان یک چیز غیر عادی نیست و با در نظر داشت اتکای کامل پاکستان بالای نفت و کمک های مالی عربستان سعودی، مداخله سعودی همیشه موثر واقع شده، رهبری ملکی و نظامی پاکستان به تقاضا های عربستان سعودی نه گفته نمی توانند.
XS
SM
MD
LG