لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۴۱

بحران اقتصادی در غرب بالای آیندهء اردوی افغانستان نیز تاثیر دارد


سرمنشی پیمان ناتو اندرس فوگ راسموسن
افزایش بحران اقتصادی در اروپا و امریکا بر آینده اردوی ملی افغانستان هم بی تاثیر نیست.

سرمنشی پیمان ناتو می گوید، شمار سربازان اردوی ملی افغانستان که نظر به تخمین ها با بیرون رفتن قوای خارجی از این کشور باید به بیش از 350 هزار نفر می رسید، در نهایت کمتر خواهد بود، زیرا افغانستان توان حفظ این اردوی بزرگ را نخواهد داشت و کشورهای کمک دهنده هم نخواهند توانست که برای سال های متمادی این بار بزرگ را بردارند.

سرمنشی پیمان ناتو اندرس فوگ راسموسن روز پنجشنبه اظهار داشت، قوای امنیتی افغانستان در درازمدت کوچکتر از تخمین های قبلی خواهد بود. پیمان ناتو در نظر داشت که تا ختم سال 2014 به 352 هزار سرباز قوای امنیتی افغانستان تعلیم خواهد داد.

اکنون مقامات امریکا و ناتو در این مورد بحث می کنند که یک قوای امنیتی کوچکتر را در افغانستان تشکیل دهند که در کوتاه مدت برای تامین امنیت و ثبات در افغانستان کفایت کند.

آقای راسموسن که در جریان سفر به ویلنیوس پایخت لتوانیا با خبرنگارن صحبت می کرد گفت: ناتو با بررسی اوضاع امنیتی افغانستان قبلاً هدفی را تعیین نموده بود که یک قوه امنیتی 352 هزار نفری را در این کشور تعلیم می دهد، اما اکنون سوال اینست که دورنمای تشکیل چنین یک قوه امنیتی و امکانات تمویل مالی آن چگونه می باشد و تا چه حد توان حفاظت یک اردوی بزرگ در افغانستان در طویل مدت وجود دارد، در چنین حالت پیشبینی در مورد تعداد سربازان قوای افغانستان فرق خواهد کرد.

به گفته سرمنشی ناتو، حفظ یک قوه امنیتی به این بزرگی از نگاه مالی برای حکومت افغانستان ممکن نیست و به کمک جامعه جهانی وابسته خواهد بود. به گفته سرمنشی ناتو شمار نهایی سربازان افغان به شرایط موجود در این کشور مربوط خواهد بود.

تعهدات مالی جامعه جهانی برای تمویل اردوی ملی افغانستان در آینده، در کنفرانس بعدی پیمان ناتو در ماه می که در شیکاگو برگزار می شود، معلوم خواهد شد.

بعد از ختم سال 2014 که اکثریت قوای خارجی افغانستان را ترک خواهند کرد، حکومت افغانستان برای حفظ قوای امنیتی خود هر سال به 7 ملیارد دالر کمک های خارجی نیاز خواهد داشت تا مصارف را پوره کند.

از این رو یک تعداد دیپلومات های اروپایی می گویند، یک قوه 250 هزار نفری برای افغانستان یک قوه مناسب خواهد بود.

اما بعضی از مقامات در واشنگتن می گویند، نگرانی دارند که قوه کوچکتر در افغانستان توانایی خفظ امنیت را در افغانستان نخواهد داشت.
XS
SM
MD
LG