لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۳۰

افغانستان میزبان هیات رسمی دولت قطر در کابل خواهد بود


هرچند نگرانی هایی در مورد عدم دخیل ساختن حکومت افغانستان در گفتگو های صلح با طالبان وجود دارند، اما وزارت خارجه افغانستان ابراز امیدواری می کند که هیات دولت قطر با حکومت افغانستان بر سر ایجاد دفتر سیاسی طالبان در قطر و گفتگو های صلح به تفاهم برسد.

جاوید لودین معیین سیاسی وزارت خارجه افغانستان می گوید، احتمال می رود که در آینده نزدیک هیاتی از دولت قطر به افغانستان سفر نماید:
«ما به خاطری که همین روند را ایجاد نماییم و در قسمت دفتر طالبان تصمیم گرفته باشیم، امیدوار هستیم که دولت افغانستان و دولت قطر از نزدیک مذاکرات کرده به تفاهم برسند. در آینده نزدیک ما امیدوار هستیم که هیاتی رسمی را از دولت قطر در کابل با خود داشته باشیم، تا با آنان در مورد روند صلح و ایجاد دفتر به تفاهم برسیم.»

در کنار مقام های افغان، نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان و پاکستان به تازه گی حمایت اش را از گشایش دفتر طالبان در قطر اعلام کرده است.

مارک گراسمن روی اجرای مذاکرات میان مقام های افغان و هیاتی که قرار است از قطر به کابل بیاید، نیز تاکید کرده است.

در این حال برخی از آگاهان سفر هیات دولت قطر به افغانستان را امیدوار کننده نمی دانند.

شماری از این کارشناسان می گویند، سفر این هیات به افغانستان نمی تواند نگرانی هایی حکومت این کشور را در خصوص عدم دخیل ساختنش در گفتگوی های صلح رفع بسازد.

اجمل سهیل یکی از این کارشناسان علت این تبصره را بیان می کند:
«من زیاد خوشبین نیستم برای این که قطر از خود برنامه و ستراتیژی مشخصی ندارد، قطر دنباله رو پاکستان و ایالات متحده امریکا است، بازی میان پاکستان و امریکا تقسیم بندی شده است. به این خاطر حضور هیات قطر در تصمیم گیری های این دو کشور زیاد پر رنگ نخواهد بود.»

وزارت خارجه افغانستان در حالی از آماده گی اش برای گفتگو با مقام های قطر در مورد گشایش یک دفتر برای طالبان در قطر خبر داده، که همین وزارت حدود چهل روز پیش به اساس گزارشها، در اعتراض به تصمیم حکومت قطر برای ایجاد دفتر سیاسی برای طالبان در دوحه، سفیر اش را از قطر به کابل فراخواند.

به دنبال فراخوانی خالد احمد ذکریا به کابل، مقام های حکومت افغانستان گفتند، که حکومت قطر در مورد گشایش دفتر برای طالبان در دوحه با آنان مشوره نکرده اند.

اما پس از مشور هایی که در این مورد میان مقام های کابل و آقای ذکریا صورت گرفتند، ریاست جمهوری خبرنامه یی پخش کرد و در آن گفته شده بود که افغانستان با مذاکرات میان امریکا و طالبان که منجر به تاسیس دفتری برای طالبان قطر شود، موافق است.

طالبان نیز بیست روز پیش اعلام کردند که برای افهام و تفهیم سیاسی با جامعه بین المللی آماده اند، یک دفتر سیاسی داشته باشند. آنان گفته اند، که در این مورد با حکومت قطر و دیگر جوانب نیز به تفاهم ابتدایی دست یافته اند.
XS
SM
MD
LG