لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۳۵

افغانستان و امریکا برای تکمیل پیمان ستراتیژیک تلاش دارند


روسای جمهور افغانستان و امریکا
حکومت های افغانستان و امریکا تلاش دارند که هر چه زود تر پیمان همکاری ستراتیژیک را تکمیل کنند.

دو مشکل در راه امضای این پیمان وجود داشت، یکی انتقال مسوولیت زندان های تحت کنترول خارجیان به حکومت افغانستان و دیگرش پایان دادن به عملیات شبانه در این کشور.

اکنون مقامات افغان و امریکا می گویند که شاید این دو موضوع از پیمان ستراتیژیک خارج شوند و بحیث موضوعات کوتاه مدت یک توافق جداگانه در مورد آنها صورت بگیرد.

مقامات افغان و امریکا می گویند، دو کشور می خواهند با امضای سند جداگانه در مورد بعضی از موضوعات مورد نزاع در پیمان همکاری ستراتیژیک بین دو کشور، راه را برای تکمیل این پیمان باز کنند. در این مورد مقامات افغان و امریکا معلومات داده اند.

حکومت های افغانستان و امریکا از یک سال به اینسو تلاش دارند که شرایط را برای امضای پیمان همکاری ستراتیژیک بین دو کشور فراهم بسازند که در آن موضوع عملیات قوای امریکا در افغانستان بعد از سال 2014 که مسوولیت های امنیتی افغانستان به قوای امنیتی خود آن انتقال خواهد کرد، واضح می گردد.

قرار معلوم این پیمان برای امریکا زمینه را مساعد خواهد ساخت که هزاران سرباز خود را در افغانستان نگهدارد تا به قوای افغان تعلیم بدهند و در عملیات علیه تروریزم به آنها کمک کنند.

علاوه بر آن این پیمان به نگرانی های مردم افغانستان در مورد وضع امنیتی در این کشور بعد از سال 2014 پاسخ خواهد گفت زیرا به اساس این پیمان امریکا متعهد می شود که افغانستان را تنها رها نمی کند.

طرفین همین طور امیدوارند که این پیمان اختلاف نظرها را در مورد اینکه قوای امریکا در افغانستان چگونه عمل خواهند کرد، نیز حل خواهد کرد.

تقاضای رییس جمهور افغانستان حامد کرزی که قوای امریکا عملیات شبانه را متوقف بسازند و مسوولیت محبس ها را در افغانستان به قوای امنیتی خود این کشور انتقال بدهند در راه امضای این پیمان مشکلات ایجاد کرده بود.

طرفین سعی دارند که قبل از مجلس بعدی پیمان ناتو در مورد افغانستان که قرار است در ماه می در شیکاگو برگزار شود این پیمان تکمیل شود، اما این تقاضا ها سبب تاخیر شده اند.

اکنون یک مقام افغان می گوید، برای بیرون شدن از بن بست دو حکومت اساساً موافقه کرده اند که موضوع انتقال مسوولیت زندان ها و عملیات شبانه بحیث موضوعات کوتاه مدت در یک موافقت جداگانه جا داده شوند.

یک مقام امریکایی هم تصدیق نموده است که در مورد جدا ساختن این موضوعات از پیمان ستراتیژیک بحث ها صورت گرفته و وزیر دفاع امریکا لیون پنیتا هم اگر ضرور باشد با این عمل موافقه خواهد کرد. اما آقای پنیتا ترجیح می دهد که تمام این مسایل جز یک پیمان باشند و یکباره حل شوند.

مقامات امریکا و افغان که در این مورد توضیحات داده اند، از افشای نام های شان خود داری کرده اند.

جدا کردن این موضوعات از پیمان ستراتیژیک یک تغییر مهم در موقف حکومت افغانستان را نشان خواهد داد، زیرا رییس جمهور کرزی این دو موضوع را به حاکمیت ملی افغانستان مربوط دانسته و می خواهد که در پیمان ستراتیژیک این مشکل حل شود.
XS
SM
MD
LG