لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۸ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۴۷

طرفداران خامنه یی در انتخابات پارلمانی ایران برنده شدند


نتایج مقدماتی انتخابات پارلمانی تاریخ دوم ماه مارچ در ایران نشان می دهد که طرفداران آیت الله علی خامنه یی رهبر مذهبی ایران اکثریت 270 کرسی پارلمان آن کشور را برنده شده اند. برای محمود احمدی نژاد که درگیر مبارزهء قدرت با رهبر مذهبی آن کشور می باشد، نتایج انتخابات پارلمانی مفهوم شکست را داشته، تحکیم و افزایش بیشتر قدرت آیت الله علی خامنه یی را معنی می دهد.

مرکز خبری رادیو آزادی می نویسد:
به نظر می رسد که در جریان این آزمون، طرفداران نظام محافظه کار ایران نشان دادند، بالاخره سنت کهنه برنده شد.

شمارش آرای انتخابات روز جمعهء ایران ادامه داشته تا اکنون برنده گان 190 کرسی اعلان شده اند.

در بین برنده گان چند خانم نیز به حیث کاندیدان مستقل نیز شامل اند، اما اصلاح طلبان در بین آن ها به مشاهده نمی رسد. اصلاح طلبان تحت رهبری جنبش سبزهای ایران انتخابات را تحریم کرده بودند.

در تهران و برخی مناطق دیگر چون هیچ کاندید نتوانست آرای لازم را بدست آورد، انتخابات یک دور دیگر نیز اجرا خواهد شد.
وزیر داخلهء ایران مصطفی نجار می گوید، 60 کاندید در دور دوهم انتخابات با هم رقابت خواهند کرد. وی در مورد تاریخ تدویر دور دوهم انتخابات پارلمانی چیزی نگفته است.

احزاب سیاسی در ایران اجازهء فعالیت را ندارند. جبههء متحد اصول گرایان که در آن طرفداران سنتی و بنیاد گرای رهبر مذهبی آن کشور آیت الله علی خامنه یی گرد آمده اند، اکثریت کرسی های پارلمان را برنده شده اند.
در این انتخابات جبههء پایداری به رهبری آیت الله یزدی که در آن تندروان عضویت دارند، مقام دوم را حاصل کرده است.
مرکز خبری رادیو آزادی می نویسد:
تعدادی از طرفداران محموداحمدی نژاد که از وی جدا شده اند نیر به جبههء پایداری آیت الله یزدی پیوسته اند.

به عقیدهء کارشناسان در این انتخابات که کاندیدان طرفدار احمدی نژاد در آن شور و هیاهو زیاد را برپا کرده بودند، شکست خورده اند و برای رییس جمهور احمدی نژاد جای شرم است که خواهر کوچکش پروین احمد نژاد که خودرا برای نخستین بار کاندید کرده بود، در زادکاهش گرمسیر نتوانست برنده شود.
پروین احمدی نژاد گفته است که به خاطر تخلفات از انتخابات شکایت خواهد کرد.

مرتضی کاظمیان یک فعال مذهبی ایرانی مستقر در پاریس در صحبت با بخش ایرانی رادیو آزادی گفته است، برنده شدن کاندیدان مستقل بر سیاست های آیندهء پارلمان تاثیر خواهد کرد.
یک کارشناس مستقر در تهران که از افشای نامش خودداری کرده است در صحبت با رادیو آزادی اظهار داشت، نتایح انتخابات نشان خواهد داد که محمود احمدی نژاد به چه اندازه ضربه خورده است.

مقامات می گویند 65 در صد افراد واجد شرایط رای دهی در انتخابات اشتراک کرده اند، اما شاهدان عینی به بخش ایرانی رادیو آزادی گفته اند، در جریان روز در تهران و سایر مناطق آن کشور مراکز رای دهی خالی از مردم بوده است. این نکته نشان می دهد که تعداد اشتراک کننده گان در انتخابات پارلمانی ایران کم بوده است.
XS
SM
MD
LG