لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۳۳

ویلیم هیگ باید تا 3 هفته به تقاضای محکمه جواب بگوید


ویلیم هیگ وزیر خارجهء بریتانیا
حقوق دانان سازمان حقوق بشر بریتانیا یک درخواستی را به محکمه بریتانیا تسلیم دادند که در آن تقاضا شده تا ویلیم هیگ وزیر خارجه سابق بریتانیا را وادار بسازد تا کمک های آن کشور را با حملات طیارات بی پیلوت امریکایی در پاکستان توجیه نماید.

موکل که علیه وزیر خارجه سابق بریتانیا اقامه دعوی نموده، نور خان نام دارد و از مناطق قبایلی وزیرستان شمالی می باشد، جایکه طیارات بی پیلوت امریکایی شورشیان طالب و عناصر شبکه القاعده را مورد هدف قرار می دهند.

کترین آو شییا (Katherine O! Shea) سخنگوی گروپ حقوق دانان بریتانوی می گوید، خان بعد از آن به حقوق دانان در اسلام آباد مراجعه نمود که پدرش در نتیجه یک حمله طیاره بی پیلوت امریکایی در زمانی کشته شد که در یک جرگهء قومی در وزیرستان شمالی شرکت کرده بود.

کترین شییا افزود:
« پدر او به تارخ هفدهم ماه مارچ سال 2011 میلادی در نتیجه یک حمله طیاره بی پیلوت در زمانی کشته شد که در یک جرگه قومی شرکت کرده بود. ما فکر می کنیم که در این حمله تا چهل نفر کشته شدند و نور خان در صدد عدالت خواهی برای پدرش شده است.»

شواهد نشان می دهد که حمله هفدهم ماه مارچ و یک تعداد حملات مشابه دیگر توسط ایالات متحده امریکا و با کمک ادارهء استخبارات (GCHQ) که در تحت اداره و نظارت وزیر خارجه و امور کشورهای مشترک المنافع قرار دارد، صورت گرفته است.

کمپنی حقوقی بنام (Leigh Day) مستقر در لندن که در خواست نور خان را به محکمه تسلیم داده می گوید، هیگ و کارمندان ملکی استخبارات تحت اداره او از لحاظ قانونی حق ندارند تا معلومات استخباراتی را برای عملیات جنجال بر انگیز طیارات بی پیلوت امریکایی بدهند که از شش سال به این طرف صدها نفر در پاکستان در آن کشته شده اند.

روزا کرلنگ یک وکیل مدافع با کمپنی ( لیح دی) می گوید، یک تعداد عوامل وجود دارد که هیگ و سایر کارمندان ادارهء استخبارات تحت اداره او را از معافیت پیگرد قانونی محروم می سازد.

کرلنگ افزود:

« یگانه افرادیکه دارای مصوونیت قانونی می باشند، آنهایی هستند که در چهارچوب قانون بین المللی بحیث افراد مسلح در جنگ های بین المللی شرکت می نمایند. بناءً کارمندان سی، آی، ای افراد محارب نیستند و از لحاظ قانون مستحق مصوونیت نمی باشند. این موضوع در ارتباط اداره استخبارات بریتانیای سابق تحت ادارهء هیگ نیز صدق می نماید.»

ویلیم هیگ وزیر خارجه بریتانیا فقط سه هفته وقت دارد تا به این تقاضای محکمه جواب بگوید، در غیر آن محکمه آزاد خواهد بود در این مورد تصمیم اتخاذ نماید.
XS
SM
MD
LG