لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ دلو ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۱۷

انگیزه قتل 16 فرد ملکی توسط سرباز امریکایی چه بوده است؟


وکیل مدافع سربازی که در قندهار 16 غیر نظامی را به قتل رساند می گوید، موکلش یک روز پیش از تیر اندازی بالای این افراد، شاهد حادثهء دیگر بود که در آن یک دوستش پای خود را از دست داد.

جان هنری برون به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفت، این اطلاعات از طرف خانوادهء موکلش در اختیار او قرار گرفته است. برون افزود، موکلم در کنار دوست خود ایستاده بود که در نتیجهء انفجاری پای دوستش قطع شد.

تا هنوز مشخص نیست که آیا این حادثه سبب خشم این سرباز امریکایی که بالای افغان های ملکی در نیمهء شب حمله کرد شده است یا خیر، اما هنری برون می گوید، دیگر سربازان کمپ از شنیدن این خبر خیلی ناراحت شده بودند.

هنری برون از افشای نام موکلش خود داری کرد اما گفت که در جریان سه ماموریت قبلیش در عراق، دوبار زخمی شده بود و علاقه مند رفتن به افغانستان نبود. وی افزود جزئیات در بارهء تیراندازی موکلش بالای غیر نظامیان در قندهار را در اختیار ندارد.

اما هنری برون با گزارش های ابراز مخالفت کرد که ممکن است انوشیدن الکول و فشار های روانی موکلش را به این کار واداشته است. اکنون موضوع محاکمهء این سرباز امرکایی که تا حال مقامات از افشای نامش خود داری می کنند مطرح است.

مقامات افغان به ویژه اعضای پارلمان افغانستان، خواستار محاکمهء این سرباز امریکایی در حضور مردم افغانستان شده اند، اما این درخواست آنان از سوی مقامات امریکایی رد شد.

لیون پینیتا وزیر دفاع امریکا در سفری به کابل اطمینان داد که این سرباز امریکایی به اساس قوانین امرکیا توسط یک محکمهء نظامی، محاکمه خواهد شد.

لیون پینیتا قبلاً گفته بود، در صورتی که این سرباز مجرم شناخته شود، ممکن است به اعدام محکوم شود.

محکمه پس از بر رسی شواهد، نخست در بارهء ارتکاب جرم تصمیم خواهد گرفت و بعداً برای سرباز مذکور مجازات تعین خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG