لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۲۴

آیا تلاشی شدید زنان پایواز در محبس پلچرخی حقیقت دارد؟


زندان پلچرخی در حومهءشهر کابل
اخیراً در برخی گزارش های آژانس های خبری بین المللی گفته می شود، زنانی که برای ملاقات با زندانیان به محبس پلچرخی می روند، شدیداً مورد تلاشی جسمی قرار می گیرند.

مقامات افغان و غربی می گویند، به خاطر جلوگیری از قاچاق این هدایت توسط قوماندان زندان پلچرخی، به محافظین محبس داده شده است.
اما خان محمد خان رییس زندان پلچرخی اینوع بازرسی را مغایر فرهنگ و عقاید مردم افغانستان خوانده، موارد این نوع تلاشی ها را رد کرده است.

اما یک خانمی که شوهرش در محبس پلچرخی زندانیست و ده ها باز شدیداً مورد بازرسی جسمی قرار گرفته، به روزنامهء نیویارک تایمز گفته است:
«این نوع تلاشی منزجر کننده برای من واقعاً کشنده است. من به محافظین محبس گفته ام، این کار شان مغایر با همهء ارزش ها و معیار های انسانیست.»

خان محمد خان رییس زندان پلچرخی، اظهارات مانند گفته این خانم را تبلیغات دشمنان می خواند.

مقامات امریکایی با تایید اینکه این حرکت در زندان پلچرخی صورت می گیرد به روزنامهء نیویارک تایمز گفته اند، آن ها و برخی مقامات افغان به طور متداوم بالای بسم الله خان محمدی وزیر داخلهء افغانستان و قوماندان محبس پلچرخی فشار آورده اند تا این نوع اقدامات را متوقف سازند و زمانیکه تقاضای آن ها بصودت متداوم رد شد. امریکایی ها به روز پنجشنبه 15 مارچ تصمیم گرفتند تا از خوبترین وسیله ممکن استفاده کنند و تا زمانیکه از قطع تلاشی های شدید زنان در محبس پلچرخی مطمین نشوند، همهء مساعدت های مالی را به زندان پلچرخی متوقف سازند.

اما خان محمد خان رییس زندان پلچرخی در این رابطه می گوید، فعالیت موسسات و مساعدت آن ها ادامه دارد.

در جامعهء سنتی افغان با آنکه دستاور های ده سال اخیر زنان در خور اهمیت است، اما افغان های به خاطر حراست و دفاع از این دستاورها تلاش می کنند هر روز بیشتر خودشان را تجرید شده می یابند و امیرجمشید یکی از آن هاست.
روزنامهء نیویارک تایمز می نویسد:
مقامات افغان و امریکایی که از افشای نام های شان خود داری کرده اند، می گویند، مسوول زندان های ملکی افغانستان جنرال امیرجمشید به خاطر متوقف ساختن تلاشی های شدید وجود زنان تلاش کرد، اما کوشش های وی توسط بسم الله خان محمدی وزیر داخلهء افغانستان ناکام ساخته شده است.

از سال 2009 الی اکنون ایالات متحدهء امریکا 26.8 ملیون دالر را به خاطر بازسازی زندان پلچرخی تخصیص داده و به گفتهء دو مقام غربی تا اکنون 14.2 ملیون دالر را به خاطر بهبود زندان پلچرخی به مصرف رسانیده است.
XS
SM
MD
LG