لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۴۷

رشید: پاکستان در آستانه اغتشاش و بی نظمی قرار دارد


احمد رشید مولف و ژورنالست برجسته پاکستانی
احمد رشید مولف و ژورنالست برجسته پاکستانی در پنجمین کتاب خود زیر عنوان: پاکستان در آستانه اغتشاش و بی نظمی قرار دارد می نویسد، من ترس دارم که پاکستان در لبه نابودی قرار دارد و این حالت ناشی از یک سلسله حوادث بشمول حمله کشته شدن اسامه بن لادن است که منتج به خرابی روابط میان پاکستان و اداره بارک اوباما گردید.

احمد رشید می گوید، ریشه مشکل رو بتوسعه پاکستان را باید در اتکای این کشور بالای کمک ها ایالات متحده امریکا، سیاست پیچیده، عدم کنترول حکومت بالای اردو و اداره استخبارات، ناتوانی در جهت تامین امنیت مناطق که توسط طالبان پاکستانی و سایر گروپ ها شورشی کنترول می گردد جستجو نمود.

احمد رشید می گوید، پاکستان عملاً یک کشور ناکام است و من جداً احساس می کنم که عدم کنترول دولت، عدم صلاحیت دولت معنی اش اینست که هرج و مرج و بی نظمی در نقاط مختلف پاکستان رو بافزایش است.

احمد رشید در کتابش می نویسد، اداره اوباما با خارج کردن پاکستان از گفتگو های صلح با طالبان، دورنگهداشتن پاکستان از ستراتیژی خروج نیروها در افغانستان و افزایش روابط نزدیکتر امریکا با هند این رقیب اتومی پاکستان، همه باعث شعله ور شدن خشم و جنون پاکستان شده است.

احمد رشید می گوید، بالمقابل پاکستان هم تلاش کمی بخرچ داده تا تقاضا های ایالات متحده امریکا را مبنی برچیدن فعالیت های شورشیان از پناگاه های شان در پاکستان بشمول طالبان پاکستانی و شبکه القاعده که مسوول بسیاری حملات در داخل افغانستان می باشند بر آورده بسازد.

احمد رشید می گوید، باید پاکستان تمایل و آرزومندی بیشتر نشان بدهد که چه وقت و تحت کدام شرایط می خواهد که پناگاههای طالبان را از بین ببرد. از جانبی ضرورت است تا ایالات متحده امریکا بالای پاکستان اعتماد کند، پلان خروج و پلان آینده را با پاکستان مورد بحث قرار بدهد و پاکستان را شریک بسازد.

روابط میان ایالات متحده امریکا و پاکستان بعد از حمله ماه نومبر سال 2011 میلادی ناتو که در نتیجه آن 24 عسکر پاکستانی کشته شدند به نقطه اوج بحران رسید. پاکستان بعد ازین حمله، مسیر تدارکاتی نیروهای ناتو را به افغانستان بست و از ایالات متحده خواست حملات طیارات بی پیلوت را متوقف بسازد و نسبت کشته شدن عساکر پاکستانی معذرت بخواهد.

بگفته احمد رشید، بی اعتمادی میان دو طرف بجایی رسیده که بر گشت بجای قبلی نا ممکن است و ایالات متحده امریکا ازین به بعد آن اختیار تام و نا محدود را نخواهد داشت هر چه دلش بخواهد در پاکستان انجام بدهد. این چیز بار دیگر واقع نخواهد شد.

احمد رشید می گوید، گفتگو های صلح با طالبان باید اساس ستراتیژی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان باشد و پاکستان که از مدت ها به این طرف به رهبران طالبان پناه داده و از آنها حمایت نموده باید درین گفتگو ها شامل باشد. موضوع اساسی اینست که برای صلح در افغانستان، باید راه حل سیاسی با طالبان جستجو شود. شما نمی خواهید افغانستان در جنگ های داخلی کشانیده شود.

احمد رشید این ژورنالست پاکستانی، سیاست های ضد و نقیض اداره رییس جمهور اوباما و اداره جارج بوش رییس جمهور قبلی امریکا را مبنی بر تاکید روی حل نظامی موضوع افغانستان مورد انتقاد میدهد و می گوید، این سیاست ها افغانستان و پاکستان را بیشتر بسوی افراط گرایی کشانید. او می گوید، نامزدهای ریاست جمهوری از حزب جمهوری خواه امریکا هم راجع به گفتگوهای صلح و خروج نیروها نسبت به بارک اوباما بیشتر مغشوش و سراسیمه می باشند.
XS
SM
MD
LG