لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۲۲ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۱۴

افغانستان

وزیر خارجه افغانستان با مقامات قطر در مورد ایجاد دفتر برای طالبان صحبت می کند

داکتر زلمی رسول وزیر خارجهء افغانستان روز سه شنبه وارد قطر می شود.

قرار است وزیر خارجهء افغانستان با مقام های قطر در خصوص ایجاد دفتر برای طالبان در آن کشور صحبت کند.

داکتر زلمی رسول فردا با مقام های قطر دیدار خواهد کرد.

داکتر فرامرز تمنا یکی از سخنگویان وزارت خارجه ی افغانستان امروز در کابل به خبرنگاران در این مورد گفت، در جریان این سفر وزیر خارجهء افغانستان به قطر در مورد تقویت روابط میان دو کشور نیز صحبت هایی صورت خواهند گرفت.

وزیر خارجهء افغانستان پیش از دیدار با مقام های قطر در سفر یک روزه به هدف شرکت در دومین جلسه نماینده گان گروه دوستان سوریه وارد ترکیه شده است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

در یک حادثه ترافیکی در بغلان ۱۷ تن کشته شدند

موقعیت ولایت بغلان در نقشه عمومی افغانستان

در اثر واژگون شدن یک موتر مسافربری نوع فلاینک کوچ در ولسوالی خوست ولایت بغلان ۱۷ تن به شمول زنان و کودکان جان باختند و شش تن دیگر زخمی شدند.

لطف الله هاتف ولسوال خوست به رادیو آزادی گفت این حادثه صبح امروز سه‌شنبه زمانی رخ داد که این موتر راهی پلخمری بود و در کوتل پلفی این ولسوالی از جاده منحرف و دچار حادثه شد.

کوتل صعب العبور پلفی ولسوالی خوست از جمله خطرناک‌ترین راه‌های مواصلاتی در بغلان می‌باشد که همه ساله در چنین وقایعی مسافرین زیاد کشته و زخمی می‌شوند.

سفیر امریکا در کابل از رهایی ۳ زندانی طالبان حمایت کرد

جان بس سفیر امریکا در کابل

سفارت امریکا در کابل از رهایی سه زندانی طالبان استقبال کرد.

جان بس سفیر امریکا در کابل در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت که از این اقدام رئیس جمهور غنی حمایت می‌کند و امیدوار است که این کار سبب برداشتن گام‌هایی از سوی طالبان شود.

آقای بس افزود: "ایالات متحده امریکا از این تصمیم شجاعانۀ رئیس جمهور غنی برای رهایی سه زندانی طالبان به حیث یک حرکت انسانی حمایت می‌کند. این کار به پایان وضعیت جنگی کنونی کمک خواهد کرد."

آقای بس می‌افزاید که این آخرین اقدام شجاعانه‌ای است که رئیس جمهور و حکومت افغانستان برای برآورده ساختن خواست افغان‌ها برای صلح در این راستا برداشته اند.

آقای بس همچنان می‌گوید که امیدوار است طالبان این اقدام را با "اقدامات انسانی‌شان" و رهایی شماری از زندانیان نیروهای افغان و گروگان‌های غربی پاسخ دهند.

پیشتر محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفت که تصمیم گرفته است انس حقانی را با دو عضو ارشد گروه طالبان به صورت "مشروط" از زندان بگرام آزاد کند.

آقای غنی امروز سه‌شنبه (۲۱ عقرب) در یک نشست خبری در کابل گفت که این تصمیم در مشوره با شرکای بین‌المللی به ویژه ایالات متحدۀ امریکا برای مذاکرات رو در رو جهت دستیابی به صلح و ثبات گرفته شده‌است.

آقای غنی می‌گوید: "حاجی ملی خان فرزند والی خان، عبدالرشید فرزند محمد و انس فرزند جلال‌الدین را که در زندان بگرام بودند به گونۀ مشروط رها می‌کنیم."

رئیس جمهوری افغانستان تأکید کرد که آزادی این سه عضو ارشد شبکه حقانی باعث تشدید حملات آنچه که او "دشمن" خواند، نخواهد شد.

اگرچه آقای غنی به صورت مستقیم اشاره نکرد، اما یادآور شد که گروه طالبان دو استاد پوهنتون امریکایی را آزاد خواهند کرد.

'حدود ۲۲ هزار تُن سیب در پکتیا در خطر فرسوده شدن قرار دارد'

رئیس اتاق تجارت و صنایع ولایت پکتیا می‌گوید که حدود ۲۲ هزار تُن سیب در این ولایت در خطر فرسوده شدن قرار دارد.

نصیر عالمیار می‌گوید که به دلیل وضع تعرفه بلند از سوی پاکستان، تاجران حاضر به صادر کردن سیب به این کشور نیستند.

او گفت: "هر زمانی که حاصلات ما در افغانستان برداشت می‌شود، ما نمی‌توانیم تا آن را به زمان معین آن به پاکستان صادر کنیم. تا اکنون یک لاری سیب هم از طریق دند پتان ولایت پکتیا صادر نشده‌است."

وی همچنان گفت که ارزش یک سیر سیب در بازار پکتیا ۱۰۰ تا ۱۲۰ افغانی است که این زیان هنگفتی را به باغ‌داران وارد کرده‌است.

اما وزارت تجارت افغانستان می‌گوید که امروز باراز محصولات افغانستان تنها پاکستان نبوده و تاجران می‌توانند از طریق دهلیزهای هوایی اموال خود را به چندین کشور دیگر صادر کنند.

جواد دبیر، رئیس اطلاعات عامه این وزارت گفت: "ما امروز کشورهای مختلف مانند کشورهای اروپا و عربی، چین، هند، کشورهای آسیای میانه، روسیه و بازارهای متعددی را داریم که پاکستان فیصدی کمی در برابر آنان دارد."

اما رئیس اتاق تجارت و صنایع پکتیا می‌گوید که تاجران بنابر سنگین بودن هزینه صادرات از طریق دهلیز هوایی بیشتر به صادرات از این طریق دل خوش نمی‌کنند.

'یک هزار کارگر افغان به امارات فرستاده می‌شوند'

آرشیف، شماری از کارگران افغان

قرار است وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان در آینده نزدیک یک هزار کارگر را به امارات متحده عربی بفرستد.

عبدالفتاح عشرت احمدزی، سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت که وزارت کار و امور اجتماعی تلاش دارد تا با کشورهای عربستان سعودی، قطر و ترکیه نیز در بخش اعزام کارگر تفاهمنامه‌هایی امضا کند.

در حال حاضر ۲ میلیون تن در افغانستان بی‌کار اند یا کار ثابت ندارند.

و به اساس معلومات وزارت کار و امور اجتماعی سالانه حدود چهارصد هزار نیروی جوان وارد بازار کار می‌شوند.

زمینه آموزش‌های حرفه‌ای برای ۳۵۰ جوان در کندز فراهم شده‌است

ریاست کار و امور اجتماعی ولایت کندز برای حدود ۳۵۰ جوان زمینه آموزش حرفه را فراهم کرده است.

ریاست کار و امور اجتماعی ولایت کندز برای حدود ۳۵۰ جوان در این ولایت زمینه آموزش حرفه را فراهم کرده است.

عبدالاحد احمدی مدیر عمومی انکشاف مهارت های ریاست کار و امور اجتماعی کندز به رادیوآزادی گفت که ۱۸۳ تن این کارآموزان را دختران و ۱۶۶ تنِ‌شان را پسران تشکیل می‌دهند و از سوی استادان مجرب به گونه عملی و نظری برای آنها آموزش داده می‌شود.

به گفته آقای احمدی این کار آموزان برای شش ماه در بخش‌های ترمیم یخچال، ایرکندیشن، هنرخیاطی، گلدوزی، قالین بافی، گلیمبافی و زنبورداری آموزش می‌بینند.

والی جوزجان:‌ عملیات برای تصرف درزاب آغاز شده‌است

آرشیف، نیروهای افغان حین اجرای عملیات نظامی

لطف‌الله عزیزی والی جوزجان می‌گوید، نیروهای امنیتی و دفاعی افغان دیروز (دوشنبه ۲۰ عقرب) عملیات را برای بازپس‌گیری ولسوالی درزاب آغاز کردند.

آقای عزیزی گفت، عملیات از تپۀ آنتن آغاز شد و تا اخیر دیروز سه قریه به سوی مرکز ولسوالی تصفیه شدند.

او گفت:‌ "عملیات از استقامت تپۀ آنتن به سوی مرکز ولسوالی که سه کیلومتر فاصله دارد، آغاز شد. ساحه به سوی مرکز درزاب کاملاً ماین فرش شده و اراضی کوهستانی است. به همین دلیل عملیات بطی به پیش می‌رود."

والی جوزجان اضافه کرد که نیروهای اردوی ملی، کماندو، پولیس ملی و خیزش مردمی در این عملیات سهم دارند و قوای هوایی آن‌ها را حمایت می‌کنند.

او گفت، از تلفات قوای امنیتی و دفاعی افغان در این عملیات تا کنون خبری در دست نیست، اما افزود که به شورشیان طالبان تلفات وارد شده که از آن ارقام ندارند.

طالبان در مورد این عملیات به رسانه‌ها چیزی نگفته اند.

در دو رویداد جداگانه در پکتیا بیش از ۱۰ شورشی مسلح کشته شدند

موقعیت پکتیا در نقشه افغانستان

مقام‌های محلی ولایت پکتیا می‌گویند که بیش از ۱۰ شورشی مسلح به شمول ۴ جنگجوی پاکستانی در دو رویداد جداگانه در این ولایت کشته شدند.

عبدالله حسرت سخنگوی والی پکتیا امروز در یک پیام به رسانه‌ها در این باره گفت: "در سه رویداد جداگانه شام یکشنبه در ولسوالی‌های 'زازی آریوب'، 'زرمت' و 'سمکنی' ولایت پکتیا ۱۳ دهشت‌افگن شامل فرماندهان مهم طالبان و چهار شهروند پاکستانی کشته شدند."

حسرت در ادامه گفت که هفت شورشی طالبان در عملیات نیروهای افغان در ولسوالی زازی آریوب کشته شدند.

او افزود: "مولوی میرزا جان ولسوال نام نهاد طالبان برای ولسوالی احمدخیل، الله نور یک فرمانده این گروه در ولسوالی آریوب زازی و قاری حبیب یک سردستۀ طالبان شامل کشته شده‌ها هستند."

دو تن از طالبان در ولسوالی زرمت کشته شده‌اند.

حسرت گفت: "همچنان در یک رویداد دیگر چهار جنگجوی پاکستانی در انفجار یک ماینی که می‌خواستند در ولسوالی سمکنی جاسازی کنند؛ کشته شدند."

طالبان در مورد تلفات افراد این گروه در پکتیا چیزی نگفته اند.

نخستین دستگاه تولید برقِ گازی در جوزجان به فعالیت آغاز ‌کرد

موقعیت جوزجان در نقشه افغانستان

اولین دستگاه تولید انرژی برق از گاز طبیعی با ظرفیت تولید ۴۰ میگاوات برق در ولایت جوزجان آغاز به فعالیت ‌کرد.

این دستگاه که از گاز طبیعی شهر شبرغان با سرمایه‌گذاری "شرکت بیات پاور" در ولایت جوزجان فعالیت خواهد داشت، دیروز به گونه آزمایشی فعالیت خود را آغاز کرد.

بر اساس گزارش خبرنگار رادیو آزادی در محل، قرار است انرژی برق تولیدی این دستگاه از طریق شبکه برق "د افغانستان برشنا شرکت" به صدها خانواده در ولایات جوزجان، سرپل و فاریاب برق بدهد.

با گشایش ۲۴ ساعته سرحد تورخم، عواید آن افزایش یافته است

موقعیت ننگرهار در نقشه افغانستان

مقام‌های ولایت ننگرهار می‌گویند، با گشایش ۲۴ ساعته سرحد تورخم، خدمات گمرکی در شهرک تورخم برای ۲۴ ساعت فعال شده و عواید آن نسبت به گذشته افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است.

عطاءالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار شام دیروز به رادیو آزادی گفت: "روزانه تقریباً بیش از ۱۰ میلیون افغانی افزایش در عواید وارد شده‌است."

تمام سهولت‌ها از سوی اداره شاروالی در تورخم فراهم شده‌است و حال مردم و لاری‌های باربری به‌طور ۲۴ ساعته رفت‌و‌آمد کرده می‌توانند.

سرحد تورخم حدود دو ماه پیش طی مراسمی با حضور عمران خان صدراعظم پاکستان به‌طور ۲۴ ساعته گشایش یافت، ولی از همان‌وقت به این‌طرف گزارش‌هایی از موجودیت بعضی مشکلات هم در آن‌جا به‌دست رسیده‌است.

مارک میلی: نیروهای امریکا چندین سال دیگر در افغانستان خواهند ماند

جنرال مارک میلی

لوی درستیز امریکا می‌گوید نیروهای کشورش برای چندین سال دیگر در افغانستان خواهند ماند.

جنرال مارک میلی در مصاحبه با "ای‌بی‌سی" نیوز که دیروز منتشر شد گفت: "دلیل اصلی رفتن نیروهای امریکایی به افغانستان بعد از حملات یازدهم سپتمبر سال ۲۰۰۱ این بود تا متیقن شویم که این‌کشور بار دیگر به لانۀ تروریستانی مبدل نشود که بر امریکا حمله کنند."

او افزود: "این مأموریت هنوز تکمیل نشده‌است و برای آن‌که مأموریت موفق شود حکومت افغانستان و نیروهای امنیتی این کشور باید توان تأمین امنیت داخلی‌شان را داشته باشند تا از استفاده خاک‌شان توسط تررویستان، برای حملات بر کشورهای دیگر مخصوصاً ایالات متحده، جلوگیری کنند."

در حال حاضر حدود ۱۲ هزار نیروی امریکایی و هزاران سرباز اروپایی و کشورهای دیگر در افغانستان مستقرند که در چوکات نیروهای حمایت قاطع ناتو در این‌کشور فعالیت دارند.

خروج سربازان بین‌المللی از افغانستان از خواست‌های عمده طالبان در مذاکرات حدود ده ماهه با نمایندگان امریکا بود. دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا دستور لغو این مذاکرات را بعد از آن داد که در یک حمله طالبان در کابل، ۱۲ تن به شمول یک سرباز امریکایی کشته شدند.

مقام‌های ارزگان: پلان طالبان برای تصرف گیزاب خنثی شد

موقعیت ولایت ارزگان در نقشه عمومی افغانستان

مقام های ارزگان می‌گویند با کشته شدن ده ها تن از طالبان مسلح پلان آن‌ها برای تصرف ولسوالی گیزاب خنثی شده است.

به گفته مقام های این ولایت صدها طالب مسلح از ولایت‌های دیگر برای تصرف این ولسوالی گردهم آمده بودند.

جنرال محمد خطاب خنجری فرمانده پولیس ارزگان که اواخر دیروز شنبه از صحنه جنگ گیزاب به مرکز ترینکوت برگشت به خبرنگاران گفت که در این جنگ ۱۱۵ نفر از طالبان به شمول هشت فرمانده آن‍ها کشته و ۲۶ تن دیگر زخمی شدند.

او گفت:‌ "در ۲۷ روز گذشته که جنگ در ولسوالی گیزاب جریان داشت و حملات طالبان هم زیاد بود، سربازان دلیرما مقاومت شدید کردند. در مجموع ۱۱۵ نفر از طالبان به شمول چند قوماندان مهم آن‌ها چون ملاسنگین، ملاجلیل، اربی، ملارحمت الله، تور ،زین الله، جمشیدی و حمزه کشته شدند."

هر چند فرمانده پولیس ارزگان از تلفات نیروهای دولتی چیزی نگفت ولی قبل از این مقامات این ولایت در صحبت با رادیو آزادی کشته و زخمی شدن ده‌ها سرباز دولتی در گیزاب را تأیید کرده‌اند.

گروه طالبان مسلح تا هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

عبدالله عبدالله: صرف آرای پاک را می‌پذیریم

عبدالله عبدالله حین سخنرانی در خیمه لویه جرگه در کابل. November 10 2019

عبدالله عبدالله نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید صرف آرای پاک قابل پذیرش است.

عبدالله عبدالله در سخنرانی امروز یکشنبه (۱۹ عقرب) به هواداران خود در کابل تیم رقیب دولت ساز به رهبری رئیس جمهور را به "تقلب" متهم کرده هشدار داد که از آرای پاک دفاع می‌کند.

او گفت: "یک اطمینان به شما می‌دهیم که از حق مردم افغانستان، از رای پاک مردم افغانستان، از سرنوشت مردم افغانستان و از اینکه این لکه بدنامی تقلب از دامن پاک مردم افغانستان گم شود از این حق دفاع می‌کنیم."

این اظهارات عبدالله بعد از آن است که کمیسیون مستقل انتخابات بازشماری آرای هشت هزار و ۲۲۵ محل رأی‌دهی را آغاز کرد.

تیم ثبات و همگرایی بازشماری آرا را تحریم کرده گفته است تا زمانی که آرای تکراری و آرای استعمال شده در خارج از وقت تعیین شده تصفیه نشود، بازشماری آرا باید صورت نگیرد.

از سوی دیگر تیم دولت ساز به رهبری رئیس جمهور غنی از کمیسیون مستقل انتخابات خواسته تا نتایج انتخابات ریاست جمهوری را در زمان تعیین شده آن اعلام کند.

قرار است نتایج ابتدایی چند روز بعد یعنی در (۲۳ عقرب) اعلام شود.

'جنگجویانی که در کشتن ۳ قاضی پکتیا دست داشتند، کشته شدند'

موقعیت ولایت لوگر در نقشه عمومی افغانستان

مقام‌های ولایت لوگر می‌گویند، در عملیات نیروهای افغان، جنگجویانی کشته شده‌اند که در قتل سه قاضی و یک مامور محکمه پکتیا دست داشتند.

شاهپور احمدزی سخنگوی فرماندهی پولیس لوگر صبح امروز یک‌شنبه (۱۹ عقرب) به رادیو آزادی گفت، عملیات شب گذشته (۱۸ عقرب) در ولسوالی محمد آغه راه اندازی شد.

به گفته آقای احمدزی، چهار تن که در این عملیات کشته شدند، در فعالیت‌های تخریبی ضد دولت مشغول بودند.

او گفت:‌ "چهار تن از طالبان شورشی به شمول ویس الدین مشهور به احمدی قوماندان شان، هنگامی هدف یک حمله قوای هوایی قرار گرفتند که مشغول عملی ساختن پلان‌های شان بودند."

تا هنوز طالبان مسلح در این مورد به رسانه‌ها چیزی نگفته اند.

پنجشنبه گذشته در شاهراه کابل – لوگر، در نتیجه کمین مردان مسلح، یک معاون محکمه استیناف پکتیا، با دو قاضی و یک مامور همین محکمه کشته شدند.

حمله در ولسوالی محمد آغه ولایت لوگر رخ داده بود.

تکواندوکاران افغان در مسابقات "چینا اوپن" طلا و نقره گرفتند

محسن رضایی با کالای سفید موفق به کسب مدال طلا در مسابقات بین‌المللی قهرمانی تکواندو "چینا اوپن" شد.

تکواندوکاران تیم ملی افغانستان در مسابقات تکواندو به میزبانی چین، برنده یک مدال طلا و یک مدال نقره شدند.

ذبیح الله شهزاد مسئول مطبوعاتی فدراسیون تکواندوی افغانستان دیشب در این مورد به رادیو آزادی گفت: "مسابقات بین‌المللی قهرمانی تکواندو "چینا اوپن" در چین با اشتراک ۴۷۱ تکواندوکار از شانزده کشور مختلف جهان برگزار شد که در آن خوش‌بختانه محسن رضایی موفق شد مدال طلا به دست بیاورد و فرزاد منصوری مدال نقره را از آن خود کرد."

به گفته آقای شهزاد، تکواندوکاران افغان با دستآورد خوب در این مسابقات، یک گام فراتر برای شرکت در بازی‌های المپیک گذاشتند.

فدراسیون تکواندوی افغانستان ابراز امیدواری می‌کند که ورزشکاران افغان جواز اشتراک در مسابقات المپیک سال ۲۰۲۰ را به دست آورند.

پیش از این روح الله نیکپا تکواندوکار افغانستان توانست در مسابقات المپیک پکن در سال ۲۰۰۸ و لندن در سال ۲۰۱۲ در بخش تکواندو مدال برونز را از آن خود کند.

قول اردوی شاهین: دو ازبکستانی و ۷ طالب در فاریاب کشته شدند

موقعیت ولایت فاریاب در نقشه عمومی افغانستان

قول اردوی ۲۰۹ شاهین از کشته شدن دو جنگجوی ازبکستان و دو مقام ارشد گروه طالبان در عملیات نظامیان افغان در فاریاب خبر می‌دهد.

محمد حنیف رضایی سخنگوی این قول اردوی دیشب به رادیو آزادی در این مورد گفت: "در نبرد امروز (شنبه ۱۸ عقرب) میان نیرو‌های امنیتی و جنگجویان گروه طالبان و ضربات هوایی، مولوی محمد رحیم قاضی نام نهاد طالبان برای ولسوالی‌های چهارگانه اندخوی، فدا محمد مشهور به فرزند آته مراد کور، قوماندان قطعه سرخ طالبان، دو تبعه ازبکستان که یکی آن‌ها بنام سیف الله اکه تثبیت هویت شده، همراه با ۵ جنگجوی دیگر این گروه در قریه سلدوز تپه ولسوالی قرغان کشته شدند."

عملیات تحت نام" شاهین ۶۰۷" علیه جنگجویان گروه طالبان در فاریاب امروز داخل چهارمین روزش شد.

رضایی گفت که این عملیات تا پاکسازی کامل مناطق از وجود طالبان مسلح ادامه خواهد یافت.

به گفته او از آغاز این عملیات تا کنون چهل تن از جنگجویان گروه طالبان کشته شده اند.

طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته اند.

مقام‌های ننگرهار: ۳۶ مخالف مسلح به حکومت تسلیم شدند

موقعیت ولایت ننگرهار در نقشه عمومی افغانستان

مقام‌های ولایت ننگرهار می گویند، ۲۹ جنگجوی وابسته به گروه داعش و هفت جنگجوی گروه طالبان دیروز در این ولایت به حکومت تسلیم شدند.

شاه محمود میاخیل والی ننگرهار به رادیو آزادی گفت، در نتیجه عملیات نظامیان افغان این جنگجویان به حکومت تسلیم شدند.

گفته می‌شود که گروه داعش بیشتر در ولایات ننگرهار و کنر فعالیت گسترده دارد اما والی ننگرهار می‌گوید، عملیات اخیر نیرو‌های افغان باعث شده تا بیشتر جنگجویان این گروه دوباره به منطقه اورکزی در آنسوی خط دیورند فرار کنند.

اما ذبیح الله مجاهد که خود را سخنگوی گروه طالبان معرفی می‌کند در توییترش نوشته در جمع داعشیان تسلیم شده به حکومت، جنگجویان گروه طالبان وجود ندارند.

او ادعا کرده که پس از درگیری میان جنگجویان داعش و طالبان، داعشیان مجبور شدند تا به حکومت تسلیم شوند.

شرکت‌های قراردادی در کابل راهپیمایی اعتراضی کردند

موقعیت ولایت کابل در نقشه عمومی افغانستان

شماری از شرکت‌های قراردادی دولتی امروز یکشنبه (۱۹ عقرب) در راهپیمایی اعتراضی در برابر وزارت مالیه خواهان تأمین حقوق خود شدند.

زمان بلوچ، به نمایندگی از این شرکت‌ها به رادیو آزادی گفت که وزارت خانه‌ها حدود ۹ میلیارد افغانی از بابت نپرداختن پول قراردادهای خود بدهکار اند.

او گفت:‌ "بیش از چهار ماه می‌شود که دولت پول هیچ یک از این قراردادها را نداده است. بنابر این این‌ها خواستند تا امروز تظاهرات داشته باشند."

اگرچه وزارت مالیه افغانستان هفته گذشته گفته بود که ۵۰ درصد پول قراردادها را می‌پردازد، اما این شرکت‌ها خواهان پرداخت صد درصدی پول خود هستند.

در اثر یک انفجار در کاپیسا یک تن کشته و دو تن زخمی شدند

موقعیت ولایت کاپیسا در نقشه عمومی افغانستان

منابع مسئول در ولایت کاپیسا می‌گویند، در انفجار یک فیر مرمی راکت، سه نفر در این ولایت کشته و زخمی شدند.

عبدالشایق شورش سخنگوی پولیس ولایت کاپیسا به رادیو آزادی گفت، حوالی ساعت ۹ صبح ا‌مروز (جمعه، ۱۷ عقرب) در منطقه صالح خیل ولسوالی نجراب این ولایت یک فیر مرمی راکت که در یک زمین زراعتی جاسازی شده بود بر اثر قُلبه با اسپار یک دهقان منفجر شد.

آقای شورش گفت که در این رویداد یک تن جان باخته و دو تن دیگر زخم برداشته که همه افراد ملکی اند.

هنوز روشن نیست که این فیر مرمی راکت از سوی کدام گروه در این منطقه جاسازی شده بود.

منطقه صالح خیل نجراب در تصرف گروه طالبان است.

روند ساخت قطعه سوم خط آهن هرات – خواف متوقف شده است

موقعیت ولایت هرات در نقشه عمومی افغانستان

تحریم‌های امریکا علیه ایران بر روند ساخت قطعه سوم خط آهن هرات – خواف نیز سایه افکنده است. دولت ایران زیر تحریم‌های این کشور نتوانسته که این خط آهن را تکمیل کند.

تفاهمنامه ساخت خط آهن هرات- خواف در سال ۱۳۸۵ هجری خورشیدی امضا شد و قرار بود که طی سه سال ساخته شود، اما از تکمیل آن هیچ خبری نیست.

ذبیح الله طاهری، رئیس اداره خط آهن هرات می‌گوید که تاکنون تنها ۹۰ درصد کار ساخت این قطعه تکمیل شده، اما طی یک سال اخیر کار آن چندین مرتبه متوقف شده است.

او گفت: "قطعه سوم به طول ۶۲ کیلومتر است، تقریباً فعلاً ۵۹.۷ کیلومتر روی آن کار شده و ریل گذاری شده و دلایلی که این پروژه تعطیل بوده وضعیت بد اقتصادی و تغییرات قیمت ارز در ایران بوده، فعلاً هم قرار است که کار آغاز شود و بارهای که برای تکمیل خط ضرورت است قرار است به افغانستان بیاید، اولین محموله آن رسیده و انشاالله کار مجدداً شروع خواهد شد."

خط آهن هرات – خواف در چهار قطعه تعریف شده است. دو قطعه این خط آهن در ایران و دو قطعه دیگر در داخل خاک افغانستان است.

دولت ایران هزینه ساخت قطعه سوم این خط آهن را مشخص نکرده است.

سرپرست وزارت خارجه افغانستان با سفیر امریکا ملاقات کرد

ادریس زمان سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان و جان بس سفیر امریکا در کابل در بارۀ پروسۀ صلح افغانستان بحث کردند. 

ادریس زمان سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان و جان بس سفیر امریکا در کابل در بارۀ پروسۀ صلح افغانستان بحث کردند.

آنها به روز پنجشنبه (۱۶عقرب) دیدار کردند.

به اساس خبرنامۀ وزارت خارجۀ افغانستان، در این دیدار روی پروسۀ صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها تأکید شد.

در خبرنامه به نقل از سفیر امریکا گفته شده که سهم‌گیری ایالات متحده امریکا در این پروسه به معنی انحصار روند صلح نیست و این به افغان‌ها ارتباط می‌گیرد تا در مورد آیندۀ‌شان تصمیم بگیرند.

گفت‌وگوها میان طالبان و امریکا پس از نُه دَور، در ماه سپتمبر لغو شد.

دونالد ترمپ رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا این گفت‌وگو‌ها را پس از آن لغو کرد که در حملۀ طالبان یک سرباز امریکایی و ۱۱ تن دیگر در کابل کشته شدند.

وزارت زراعت افغانستان:‌ میزان تولید زعفران افزایش خواهد یافت

آرشیف، حاصلات زعفران در ولایت بلخ

به اساس پیشبینی وزارت زراعت افغانستان، میزان تولید زعفران در سال جاری در این کشور بین ۱۸ تا ۲۰ متریک تُن خواهد بود.

این را اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زراعت دیشب (۱۶ عقرب) به رادیو آزادی گفت.

رستمی افزود: "اگر تولید زعفران در افغانستان به همین منوال ادامه داشته باشد، تا سال ۱۴۰۰ هجری شمسی میزان تولید زعفران دو برابر خواهد شد."

سخنگوی وزارت زراعت گفت که پارسال ۱۶ متریک تُن زعفران در افغانستان تولید شده بود.

به اساس معلومات این وزارت، امسال در بیش از ۳۵ هزار جریب زمین در ولایت‌های مختلف از جمله هرات، دایکندی، بامیان، ننگرهار، بلخ و غزنی زعفران کشت شده است.

بخش اعظم زعفران افغانستان به بیرون از این کشور صادر می‌شود.

به گفتۀ رستمی، از فروشات داخلی و خارجی زعفران سالانه حداقل ۳۵ میلیون افغانی عاید به دست می‌آید.

بلخی: تلاش می‌کنیم زمینه کار برای افغانها در ترکیه فراهم شود

سید حسین عالمی بلخی، وزیر مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان

سید حسین عالمی بلخی، وزیر مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان می‌گوید که توافق با ترکیه در بارۀ ایجاد فرصت‌های کاری به افغان‌ها در آن کشور در حال نهایی شدن است.

بلخی به روز پنجشنبه (۱۶ عقرب) به رادیو آزادی در این مورد بیشتر گفت: "برای قانون­مند ساختن و مدیریت مهاجرین افغان در ترکیه بین تیم‌های تخنیکی ما صحبت شده است. ترکیه آمادگی دارد که سالانه به ۳۰ هزار تا ۴۰ هزار کارگر افغان زمینۀ کار را فراهم کند."

او ابراز امیدواری کرد که یک اعلامیۀ مشترک در این باره به زودی ترتیب شود.

مقام‌های افغان پیش ازین گفته بودند که به هدف کاهش میزان بیکاری در این کشور شماری از کارگران را به امارات متحده عربی و برخی کشور‌های دیگر اعزام می‌کنند اما به نظر می‌­رسد که هنوز در این راستا گام‌های عملی برداشته نشده است.

طالبان در بدخشان چند روستای هم‌سرحدِ تاجکستان را تصرف کرده اند

موقعیت بدخشان در نقشه افغانستان

مقامات بدخشان می‌گویند شورشیان طالب اکثریت بخش‌های یک ولسوالی هم‌سرحد این ولایت با تاجکستان را تصرف کرده اند.

عبدالغفار گردش، معاون والی بدخشان به آژانس خبررسانی انترفکس روسیه گفته است که دولت صرف در مرکز ولسوالی نسی حاکمیت دارد.

او گفته است که شورشیان طالب هشتاد درصد این ولسوالی را در تصرف خود دارند و نیروهای سرحدی تاجکستان در دو-‌سه کیلومیتری این سوی سرحد تحرکات طالبان را به چشم سر خود می‌بینند.

او گفته است که هنوز حضور جنگجویان خارجی دراین ولسوالی دیده نشده ولی اگر منطقه پاکسازی نشود امکان دارد آنها دراین ولسوالی نفوذ کنند.

سه قاضی محکمه استیناف پکتیا درلوگر کشته شده اند.

موقعیت لوگر در نقشه افغانستان

مقامات امنیتی لوگر می‌گویند در کمین امروز در شاهراه کابل- لوگر چهارنفر به شمول سه قاضی محکمه استیناف پکتیا کشته شدند.

رحم خدا مخلص قوماندان امنیه لوگر به رادیو آزادی گفت: "این ساحه مربوط اردو است. ما آن‌را به اردو تسلیم کرده ایم."

او افزود: "در این رویداد سه قاضی و یک فرد ملکی کشته شده اند."

قوماندان امنیه لوگر در مورد این رویداد بیشتر از این جزئیاتی ارائه نکرد.

شورشیان طالب هنوز مسئولیت این حمله را بدوش نگرفته اند ولی آنها در لوگر فعالیت دارند و درگذشته مسئولیت چنین حملات در مسیر شاهراه لوگر-کابل را بدوش گرفته اند.

عملیات پاکسازی شاهراه 'غور-کابل' از سوی نیروهای امنیتی آغازشد

موقعیت غور در نقشه افغانستان

عملیات پاکسازی شاهراه غور-کابل از سوی نیروهای امنیتی در غور آغازشد. مقام‌های امنیتی غور می‌گویند این عملیات نیروهای مشترک برای دورساختن طالبان از این شاهراه، راه اندازی شده است.

سمیع نژاد سخنگوی پولیس غور گفت: "این عملیات از ولسوالی دولتیار که در آن طالبان حضور دارند آغاز شده و تا پاکسازی کامل شاهراه و روستای‌های شمالی این ولسوالی از وجود طالبان، ادامه خواهد داشت."

او افزود: "طالبان در این مسیر ماین جاسازی می‌کنند، پاسگاه‌های بازرسی ایجاد کرده سبب آزار و اذیت مسافرین می‌شوند.

بیشتر از یک ماه می‌شود طالبان مسیرعمومی شاهراه غور-کابل و بیشتر مناطق ولسوالی دولتیار را تصرف کرده اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG