لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۶ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۱۰

مخالفین حکومت آذربایجان خواهان کناره روی رییس جمهور این کشور شدند


مخالفین حکومت آذربایجان دیروز در باکو مرکز آن کشور به مظاهره پرداخته خواهان کناره روی رییس جمهور الهام علی یف شدند.

تظاهرات ضد حکومتی در آذربایجان سال گذشته به خشونت گراییده بود و از همان وقت به بعد مقامات آن کشور تظاهرات را منع قرار داده بودند ولی دیروز برای اولین بار در یک سال خاموشی شکست و مردم به جاده ها سرازیر شدند.

تظاهر کننده گان بر ضد رییس جمهور الهام علی یف نعره می زدند و خواهان استعفای وی بودند و هم خواهان آزادی مخالفین بودند که سال گذشته در جریان تظاهرات دستگیر و زندانی شدند.

سازمان دهنده گان تظاهرات دیروز در آذربایجان می گویند، در جریان تظاهرات ضد حکومتی بیش از 10 هزار نفر شرکت داشتند ولی پولیس تعداد تظاهر کننده گان را حدود 12 صد نفر خوانده است.

علی کریملی رهبر جبهه ملی آذربایجان در جریان سخنرانی به تظاهر کننده گان، خواهان آزادی و تغییرات بزرگ در آن کشور شد:

« حکومت آذربایجان که در راس آن الهام علی یف قرار دارد، در هفت سال گذشته پالیسی نادرست را به پیش برده، مخالفین اش را از بین می برد و با منع تظاهرات صدا های مستقل را خاموش می سازد.»

عیسی گمبار یک تن دیگر از مخالفین حکومت آذربایجان حالات جاری در کشورش را با اوضاع روان در کشورهای عربی مشابه دانست که در سال گذشته باعث سقوط رژیم ها شد.

یک عضو جبهه ملی آذربایجان به خبرنگار رادیو آزادی در محل گفت، وی و ده تن دیگر از اعضای این جبهه که برای شرکت در تظاهرات می رفتند، از سوی پولیس لت و کوب شدند، ولی پولیس این ادعا را رد کرده است.

به گفته سازمان دهنده گان این تظاهرات، پولیس برای جلوگیری از این راه پیمایی ها، سیستم ترافیک را مختل نموده بود.
XS
SM
MD
LG