لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۱۷

من موهن سنگ به پاکستان مسافرت خواهد کرد


تصمیم من موهن سنگ در مورد پذیرفتن دعوت رسمی رییس جمهور زرداری به پاکستان، منعکس کنندهء یک تغییر مهم در لهجه و رقابت های موجود بین این دو کشور رقیب دارای اسلحهء اتمی می باشد.

این نخستین مسافرت من موهن سنگ از سال 2004 که صدراعظم هند شده است، به پاکستان خواهد بود. سفر آصف علی زرداری به هند نیز نخستین مسافرت وی از زمانیکه رییس جمهور پاکستان شده به آن کشور بوده است.

روزنامهء والستریت ژورنال می نویسد:
بعد از آنکه در سال 2008 ده ها پاکستانی حملاتی را در شهر ممبی انجام داده، در اثر آن 166 تن کشته شدند؛ در زمینهء بهبود روابط بین این دو کشور رقیب دارای اسلحهء هستوی، گام ناچیزی برداشته شده است.

گرچه در جریان ملاقات بین صدراعظم هند و رییس جمهور پاکستان در مورد مسایل عمدهء مانند مسالهء کشمیر و سایر موضوعات اساسی تمرکز نشد، اما آنها بر نکات دیگر مورد علاقه تمرکز کردند.

در آغاز امسال پاکستان تعهد کرد، تا اخیر سال جاری روابط تجارتیش را با هند عادی می سازد.
به عقیدهء روزنامهء والستریت ژورنال این نکته پیشرفت را در عرصهء روابط تجارتی نشان می دهد و برای من موهن سنگ این زمینه را مساعد ساخت تا دعوت زرداری را برای مسافرت به پاکستان بپذیرد.

من موهن سنگ بعد از یک ملاقات 40 دقیقه یی با آصف علی زرداری در دهلی جدید گفت، روابط بین هند و پاکستان باید شکل عادی را بخود اختیار کند. قبل از این هردو جانب تلاش می کردند، سفر زرداری به هند بی اهمیت جلوه داده شود. آصف علی زرداری بعد از ملاقات با من موهن سنگ به زیارت اجمیر شریف به راجستان رفت.

روزنامهء والستریت ژورنال با نقل قول از مقامات هندی می نویسد که گفته اند، من موهن سنگ در جریان صحبت با زرداری مسالهء شورشیان مسلح تند رو را با جدیت مطرح ساخته است.

مقامات وزارت خارجهء هند گفته اند، صدراعظم آن کشور تقاضای دستگیری حافظ محمد سعید رهبر لشکر طیبهء پاکستان را نیز مطرح ساخته است.

حافظ محمد سعید مورد تعقیب واشینگتن و دهلی قرار دارد. هندوستان وی را به خاطر حملات سال 2008 در شهر ممبی که در اثر آن 166 تن به شمول شش امریکایی کشته شدند، بطور غیابی متهم کرده است و ایالات متحدهء امریکاً 10 ملیون دالر جایزه را اخیراً به خاطر دستگیری حافظ محمد سعید اعلان کرد. اما در کشور پاکستان بر علیهء حافظ محمد سعید هیچگونه اتهامی وجود ندارد.
XS
SM
MD
LG