لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۲۵

سرکوب کردن تروریستان مسوولیت امریکا، پاکستان و افغانستان است


وزارت خارجه امریکا می گوید، هیلاری کلنتن وزیر خارجه آنکشور با همتای پاکستانی خود در یک تماس تیلفونی گفت، واشنگتن، اسلام آباد و کابل باید اقدامات جدی و مشترک را برای جلوگیری از اعمالی تروریستی اتخاذ کنند.

ویکتوریا نیولند سخنگوی وزارت خارجه امریکا دیروز گفت، خانم کلنتن با حنا ربانی در مورد حملات اخیر در کابل و ولایات افغانستان این را واضح ساخت که این مسوولیت مشترک امریکا، پاکستان و افغانستان است که تندروان تروریست را سرکوب نمایند.

قبل ازین خانم کلنتن از نحوه برخورد نیروهای افغان به این حملات، ستایش کرده بود. حامد کرزی رییس جمهور افغانستان در اجلاس دیروز کابینه از استخبارات ناتو و افغان انتقاد نمود که نتوانستند جلو حملات اخیر در کابل، ننگرهار و لوگر را بگیرند.

در این حال طالبان مسلح به آژانس خبری رویترز گفته اند، 30 جنگجوی غیر عادی شان از دیر به این سو برای چنین حملات تمرین کرده بودند و برای دست یابی به مواد انفجاری و اسلحه از داخل با آنها کمک شده است.

کارشناسان هم به این باور اند به غیر از همکاری از داخل انجام چنین حملات کار مشکل است.

ارگانهای امنیتی افغان می گویند، مسوولیت حملات اخیر در افغانستان را شبکه حقانی به عهده دارد.

وزیر داخله افغانستان بسم الله محمدی گفته است، در این درگیری ها که بیش از 20 ساعت دوام کرد 51 نفر کشته شدند که 36 تن آنها حمله کننده گان، هشت نفر نیروی امنیتی افغان و سه تن آنها افراد ملکی بودند.
XS
SM
MD
LG