لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۳۳

افغانستان پس از این هیچگاه به لانه تروریستان مبدل نخواهد شد


وزیر دفاع امریکا در اجلاس بروکسل از توانایی های نیرو های افغان ستایش کرد و گفت: تنها خود افغان ها می توانند تا شورشیان را شکست دهند.

به گفته لیون پنیتا حوادث هفته گذشته در کابل نشان داد که نیرو های افغان که توسط قوای بین المللی آموزش دیده اند، این توانایی را دارند تا شورشیان را شکست دهند.

هیلاری کلنتن وزیر خارجه امریکا هم گفت که در نشست روز چهارشنبه آنها تعهدات بسیاری کشور ها را در مورد افغانستان حاصل کردند.

به گفته خانم کلنتن آنها در سه مورد با هم به توافق رسیدند. نخست در باره مرحله بعدی پروسه انتقال دوم در مورد اینکه همکاری ناتو و افغانستان پس از سال 2014 ادامه خواهد یافت و سوم اینکه همکاری های آیساف و ناتو در ماموریت افغانستان بیشتر خواهد شد.

«امروز ناتو یکبار دیگر به تعهد ما برای حمایت از افغان ها تاکید مجدد کرد تا از ثبات و امنیت دفاع کنیم، تا دست آورد ها را در یک دهه گذشته حفاظت کنیم و در آنجا برای همیش از بازگشت القاعده و سایر گروه های افراطی از بیرون خاک افغانستان جلوگیری نمائیم.»

لیون پنیتا هم گفت که آنها پیام و ماموریت واضع دارند، اینکه ماموریت افغانستان به خوبی به پیش می رود و افغانستان پس از این هیچگاهی به لانه تروریستان مبدل نخواهد شد.

وزیر دفاع امریکا با این همه خاطر نشان ساخت که تهدید ها وجود خواهند داشت اما این هشدار ها نباید ستراتیژی آنها را صدمه بزند.

در بخشی از اظهاراتش لیون پنیتا از اهانت به اجساد طالبان در افغانستان معذرت خواست. او گفت که در جنگ چنین کار های ناشایسته شاید صورت گیرد اما او عمیقاً از تصاویری که در آن عساکر امریکایی با اجساد طالبان عکس گرفته اند، معذرت خواست.

«این موضوع به تحقیق کامل نیاز دارد و طوریکه من درک می کنم، تحقیق آغاز شده است. و توسط هر کسی که این کار صورت گرفته، ما اقدام لازم را اتخاذ خواهیم کرد. اگر چنین نتیجه بدست بیاید که تخطی صورت گرفته، هر مسوول این رویداد پاسخگو باید باشند.»

وزیر دفاع امریکا همچنان در مورد تقاضای رییس جمهور کرزی برای کمک دو میلیارد دالری به نیرو های افغان گفت که او و یا هیلاری کلنتن به تنهایی نمی توانند در این مورد چیزی بگویند بلکه کانگرس امریکا به این خاطر تصمیم خواهد گرفت.

قرار است در اجلاس امروز ناتو هم وزرا و مقامات کشور های که در ماموریت افغانستان شرکت داشته و عضو ناتو نیستند، در باره حمایت از نیرو های افغان با هم دیدار و گفتگو کنند.


جاوید نعیمی
XS
SM
MD
LG