لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۰۷

برای موفقیت پلان کوفی عنان در سوریه، نقش و تاثیر روسیه خیل مهم است


رییس اتحادیهء اروپا هیرمن وان رمپای
رییس اتحادیهء اروپا می گوید، روسیه و اتحادیهء اروپا در مجموع موافقت کرده اند که بخاطر جلوگیری از جنگ داخلی در سوریه، برنامهء فرستادهء خاص سازمان ملل متحد بهترین فرصت می باشد.

هیرمن وان رمپای که امروز در اجلاس مشترک اتحادیهء اروپا و روسیه در شهر سان پترزبورگ سخنرانی می کرد، گفت، کار مشترک اتحادیهء اروپا و روسیه برای حل منازعهء در سوریه خیلی مهم است.

رییس اتحادیهء اروپا هیرمن وان رمپای اظهار داشت:
«شاید اتحادیهء اروپا و روسیه در مورد وضعیت در سوریه ارزیابی های متفاوت داشته باشند، اما بطور مجموعی ما موافق هستیم که برای جلوگیری از جنگ داخلی و حل سیاسی منازعه جاری در سوریه، پلان همه جانبهء کوفی عنان بهترین فرصت بوده، برای تطبیق آن باید کار مشترک انجام داده شود و ما مشترکاً کارخواهیم کرد.»

کشور های عضو اتحادیهء اروپا از روسیه می خواهند تا فشار را بر سوریه افزایش دهد؛ تا به خاطر حل سیاسی منازعه در آن کشور برنامهء کوفی عنان فرستادهء خاص سازمان ملل متحد و اتحادیهء عرب را عملی کرده؛ از شهر های بزرگ آن کشور اسلحهء سنگین را خارج سازد.

کاترین اشتون مسوول روابط خارجی اتحادیهء اروپا که روز گذشته با سرگی لاوروف وزیر خارجهء روسیه ملاقات کرده است، می گوید:
« برای موفقیت پلان کوفی عنان فرستادهء خاص سازمان ملل متحد، نقش و تاثیر روسیه خیل مهم می باشد.»

روسیه و چین در برابر فشارهای غرب در زمینهء نکوهش رییس جمهور بشارالاسد قرار گرفته، تاکید می کنند که به خاطر حل منازعه در سوریه، برکناری رییس جمهور بشارالاسد نباید به مثابهء یک پیش شرط باشد.

قبل از این، روز گذشته رییس جمهور بشارالاسد در بیانیه اش به پارلمان آن کشور گفت:
«مداخلهء خارجی به خاطر حل بحران جاری، کشور را به استقامت تجزیه سوق خواهد داد.»


به گفتهء رییس جمهور بشارالاسد، حل بحران سوریه صرف از طریق گفتگوهای سیاسی ممکن است.
XS
SM
MD
LG