لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ دلو ۱۳۹۸ کابل ۱۲:۱۷

«ایران پایگاه نظامی پارچین را بطور مشکوک پاکسازی می کند»


یوکیا امانو(Yukiya Amano) رییس ادارهء انرژی اتمی سازمان ملل متحد با اعلان اینکه گفتگوهای تازه با ایران صورت خواهد گرفت، بر ضرورت امضای یک تفاهمنامه با ایران تاکید کرده است، تا براساس آن تحقیقات دوباره در مورد آزمایشات مشکوک ایران برای دستیابی به اسلحهء اتمی، دوباره آغاز شود.

رییس ادارهء انرژی اتمی سازمان ملل متحد برای نخستین بار گفته است، ایران برخی تاسیسات را تخریب نموده، فعالیت های مشکوکی را در ساحاتی انجام داده که گویا همچو آزمایشات در آنجا صورت گرفته است.

مقامات دیپلوماتیک قبلاً در مورد فعالیت های مشکوک مشابه ایران به ادارهء انرژی اتمی سازمان ملل متحد خبر داده، آنرا تلاش پاکسازی ساحه از شواهد و مدارک بقایا و پی آمد های فعالیت های مرتبط با ساختن اسلحهء اتمی تعریف کرده اند. این نکته تردید و سوءظن رییس ادارهء انرژی اتمی سازمان ملل متحد را در مورد برنامهء جنجال برانگیز ایران تایید می کند.

یوکیا امانو(Yukiya Amano) بر امضا و تطبیق فوری تفاهمنامهء تاکید می کند که اجازه دسترسی عاجل را به پایگاه نظامی پارچین در جنوب شرق تهران مساعد سازد. ادارهء انرژی اتمی سازمان ملل متحد در مورد فعالیت های پاکسازی در این پایگاه مشکوک می باشد.

رضا تقی زاده کارشناس مسایل هستوی ایران که در لندن زنده گی می کند، در مورد اینکه چرا ایران تا هنوز به ادارهء انرژی اتمی سازمان ملل متحد اجازه بازدید از پایگاه نظامی پارچین را نداده است، می گوید:
«در صورتیکه آزمایش اتمی در پایگاه پارچین انجام داده شده باشد، آثار و زرات مواد آن باقی می ماند.»

تصاویر اخذ شده توسط ستلایت های تجارتی که توسط انستیتوت ساینس و امنیت بین المللی واشینگتن نشر شده، نشان می دهد که دو عمارت در پایگاه پارچین تخریب و آب از داخل یک عمارت دیگر جریان دارد که تصور می شود، محل جابجایی محفظهء فولادیی باشد که برای آزمایش امتحانی هستوی از آن کار گرفته می شود.

یوکیا امانو(Yukiya Amano) می گوید، فعالیت های تخرینی واستفاده وسیع از آب، شاید تحقیقات آینده آن اداره را با دشواری مواجه سازد.

با آنکه در مورد دور بعدی مذاکرات در مورد برنامهء اتمی ایران که در مسکو صورت خواهد گرفت، پنج عضو دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان که بنام گروپ پنج جمع یک نیز یاد می شود، توافق کرده اند
رضا تقی زاده کارشناس مسایل اتمی ایران می گوید، هنوز هم دشواری های جدی در برابر این مذاکرات وجود دارد

در صورت ناکامی مذاکرات، ایالات متحدهء امریکا و اسراییل از توسل به اقدام نظامی علیهء تاسیسات اتمی آن کشور صحبت کرده اند.

چون همهء انواع یورانیوم غنی شده می تواند در آینده به یورانیوم مورد نیاز برای ساختن اسلحهء اتمی تصفیه شود و تصمیم ایران در سال گذشته در مورد غنی سازی یورانیوم به غلظت نزدیک به یوارانیوم مورد نیاز برای اسلحهء اتمی در پناهگاه های مصوون از حملات هوایی، این نگرانی را افزایش داده است که برنامهء هستوی ایران بسرعت می تواند به یک پروگرام دسترسی و ساختن اسلحهء اتمی مبدل شود.

ایران همواره این ادعا را رد کرده می گوید، برنامهء هستوی آن کشور به مقاصد ملکی انجام داده می شود.
XS
SM
MD
LG