لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۱۱

مصاحبهء خبرگزاری فارس با رییس جمهور مصر، واقعی یا تقلبی؟!


محمد مرسی رِییس جمهور منتخب مصر
یک مصاحبۀ مظنون که آژانس خبررسانی فارس ادعا دارد با رِییس جمهور منتخب مصر انجام داده است، باعث کشیده گی و اختلافات میان این آژانس و ایرنا ، آژانس خبررسانی دولتی ایران شده است.

خبررسانی نیمه دولتی و تندرو فارس می گوید، این مصاحبه را انجام داده است، ولی ایرنا فوراً درکناررسانه های بین المللی قرار گرفت که دربارۀ صحت این مصاحبه شک دارند.

مرکزی خبری رادیو آزادی می نویسد:
یک روز پس ازآنکه محمد مرسی رِییس جمهورمنتخب مصر اعلان شد، آژانس خبررسانی فارس ایران بروز دوشنبه یک مصاحبۀ مظنون خبرنگار خود را باوی نشر کرد که درآن از نیت تقویت روابط با ایران سخن گفته است.

این مصاحبۀ جنجال انگیز که درآن محمد مرسی خواهان تجدید نظر دربارۀ معاهدۀ صلح با اسراِییل نیز شده، توجهء رسانه های منطقه ای وجهانی به شمول آژانس خبررسانی رویترز، روزنامۀ کریسچین ساینس مانیتور و روزنامۀ هاریتس اسراِییل را به خود جلب کرد.

قبل ازاینکه رسانه ها درمورد اعتبار این مصاحبه شک کنند، درآغاز چنین به نظر رسید که آژانس خبررسانی فارس که می گوید، خبرنگار آن فقط چند ساعت قبل از اعلان رسمی نتایج انتخابات با محمد مرسی صحبت کرده، یک شهکار خبری انجام داده است .

بخش عربی رادیو بی. بی. سی، و تلویزیون العربیه از قول سخنگوی رِییس جمهور منتخب مصر منتشرساختند که گفته است، او اصلاً کدام مصاحبۀ با آژانس خبررسانی فارس انجام نداده است.

همچنین مینا، آژانس خبررسانی دولتی مصر دریک گزارش خود گفت که این مصاحبه دروغ و تقلبی می باشد.

ولی قابل توجه این بود که ایرنا ، آژانس خبررسانی دولتی ایران نیز دربارۀ صحت این مصاحبه ابراز شک وتردید نمود که این اختلاف نمایانگر رقابت قدرت درایران می باشد.

درحالیکه آژانس خبررسانی فارس مربوط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران پنداشته می شود، آژانس خبررسانی ایرنا از رِییس جمهور احمدی نژاد حمایت می کند.

ایرنا چون بخش عربی بی. بی. سی وتلویزیون العربیه از قول سخنگوی رِییس جمهور منتخب مصر گزارش داد که او نه قبل از اعلان پیروزی ونه هم بعد ازآن کدام مصاحبۀ با خبررسانی فارس انجام داده است.

ایرنا می افزاید، فایل صوتی را که آژانس خبررسانی فارس به محمد مرسی منسوب ساخته و درویب سایت خود نشر کرده، صدای او نیست.

ولی خبررسانی فارس از ادعای خود منصرف نشده و برنشر این مصاحبه درویب سایت خود بیشتر تمرکز کرده است.


خبررسانی فارس بر آژانس دولتی ایرنا حمله کرده، آن را ضد انقلابی خواند، چون به گفتۀ فارس صدق این مصاحبه و پیام ارزشناک آن را مورد سوال قرار می دهد.

خبررسانی فارس درمطالب اخیر خود بر رِییس جمهور وحلقۀ نزدیک او حمله کرده است. ایرانی های تندرو می گویند احمدی نژاد ونزدیکان او از خط سیاسی ایران انحراف کرده اند.

ایرنا ، آژانس خبررسانی دولتی ایران هفتۀ گذشته یک فهرست از لغزش های دوامدار را به خبررسانی فارس منسوب ساخته گفت، چنین اشتباهات دربارۀ امنیت داخلی ایران غلط فهمی را ایجاد می کند.

ضمن این لغزش ها به یک گزارش اشاره شده است که ازسوی خبررسانی فارس پیرامون تمرینات نظامی مشترک حدود 90 هزار عسکر سوریه، ایران، روسیه وچین نشر شده است که سپس از سوی سوریه وچین رد شد.

آژانس خبررسانی ایرنا خبررسانی فارس را به این هم متهم می سازد که سال گذشته یک مصاحبه را هم با محمد البرادعی رِییس سابق ادارۀ بین المللی انرژی هسته ای تقلب کرده بود که سپس از سوی دفتر او رد شد.

همچنین درماه فبروری گذشته، هنگامیکه جایزۀ اسکار به اصغرفرهادی فیلم سازمشهورایرانی سپرده می شد ، خبررسانی فارس در پوشش خود سخن های بی اساس را دربارۀ برنامۀ هسته ای جنجال انگیز این کشور به وی منسوب ساخت.

تا اینکه برخی ایرانی ها آژانس خبررسانی فارس را خبرگزاری دروغین خوانده، به باد استهزا گرفتند.

یک خبرنگار درامریکا دربارۀ مصاحبۀ مظنون این آژانس با رِییس جمهور منتخب مصر از سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا سوال کرد.

واشنگتن که نفوذ ایران را در این منطقه زیرنظر دارد، تلاش می کند که انتقال قدرت درمصر کدام آسیب به معاهدۀ صلح آن کشوربا اسراِییل نرساند.

ویکتوریا نولاند درپاسخ خود به سابقۀ آژانس خبررسانی فارس نیز اشاره کرده چنین گفت:
«خوب، ما مسلماً منتظر گفتگو با رِییس جمهور منتخب محمد مرسی و تمام حکومت وی دراین باره هستیم که روابط این کشور با دولت های همجوار بیشتر انکشاف کند و مصر به شمول تعهدات خود با ایران برتمام تعهدات بین المللی خود پابند بماند. ولی بازهم من به هرآنچه که شما درآژانس خبررسانی فارس می خوانید، باورندارم.»

چنین به نظر می رسد که ایرنا ، آژانس خبررسانی دولتی ایران یک نقطۀ نادرهم نظری را با حکومت امریکا یافته است.
XS
SM
MD
LG