لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۵ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۴۰

امریکا، فرانسه و بریتانیا خواهان وضع تعزیرات شدیدتر بر رژیم سوریه شدند


بشار الاسد رییس جمهور سوریه
در جلسهء "دوستان سوریه" به اتفاق آراء روی کنار رفتن بشار الاسد توافق صورت گرفت.

این جلسه به روز جمعه در پاریس برگزار شد.

در این جلسه، ایالات متحدهء امریکا، فرانسه و بریتانیا خواهان وضع تعزیرات شدیدتر بر رژیم سوریه شدند.

جلسهء "دوستان سوریه" به اشتراک نماینده گان بیش از 100 کشور و اعضای گروه های مخالف رژیم سوریه به میزبانی فرانسه برگزار شد.

وزیر خارجهء فرانسه لاورینت فابیوس به گروهی از خبرنگاران گفت که شرکت کننده های این جلسه روی کنار رفتن بشار الاسد از قدرت توافق کردند.

پیش از پایان یافتن جلسهء "دوستان سوریه" ایالات متحدهء امریکا، فرانسه و بریتانیا از روسیه و چین نیز بخاطری انتقاد کردند که مانع تلاش ها به هدف ختم منازعه در سوریه می شوند.

این سه کشور خواهان وضع تعزیرات شدیدتر بر رژیم سوریه نیز شدند.

وزیر خارجهء ایالات متحدهء امریکا هیلاری کلنتن خواهان قطعنامهء سازمان ملل متحد روی انتقال سیاسی در سوریه شد تا از تعزیرات علیه رییس جمهور بشار اسد و حلقهء داخلی او حمایت شود.

او هم چنان گفت، روسیه و چین مجبورند مسوولیت جلوگیری از اقدامات علیه بشار الاسد را به عهده بگیرند:

« به شما خیلی ها صادقانه خواهم گفت. فکر نمی کنم روسیه و چین باور داشته باشند که بخاطر نماینده گی از رژیم اسد بهایی را بپردازند.
یگانه راهی که تغییر خواهد آورد اینست که هر کشور حاضر در این نشست به طور فوری واضح بسازد که روسیه و چین بخاطر آنکه جلو پیشرفت را می گیرند، بهایی را خواهند پرداخت.
این دیگر قابل تحمل نیست.»


وزیر خارجهء بریتانیا ویلیم هیگ سخنان هیلاری کلنتن را تکرار کرد و گفت، کشور هایی که بر حکومت اسد تعزیرات وضع نمی کنند، به ادامهء کشتار در سوریه اجازه می دهند.

رییس جمهور فرانسه فرانسوا هولاند نیز در این نشست شرکت داشت.

او گفت رهبر سوریه بشار اسد باید کنار برود.

رییس جمهور فرانسه جنگ در سوریه را تهدید به صلح بین المللی دانست و گفت:

« این دیگر قابل بحث نیست و روشن است که بحران سوریه صلح و امنیت جهان را تهدید می کند. بنابرین حال ما باید به نتیجه برسیم. بشار اسد باید کنار برود. یک حکومت انتقالی در سوریه باید تشکیل شود. این به نفع همه گی است.»

رییس جمهور فرانسه روی افزایش کمک های بشری با سوریه تاکید کرد و گفت، از مخالفان رژیم باید حمایت بیشتر صورت گیرد و وسایل مخابراتی در اختیار آنها قرار داده شوند.

روسیه و چین که مانع بسیاری از فعالیت های ضد اسد شده اند، در این جلسه حضور نداشتند.
XS
SM
MD
LG