لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
پنجشنبه ۲۳ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۳۲

« 24 منطقهء افغانستان که دارای ذخایر نادر و کمیاب هستند، تشخیص شدند»


ادارهء سروی جیولوژیکی امریکا، سروی 70 درصد منابع طبیعی افغانستان را، تکمیل کرده است.

مقامات مسوول ادارهء سروی جیولوژیکی امریکا می گویند، برای اولین بار به مقصد تشخیص و معلومات در مورد منابع طبیعی افغانستان، سروی 70 درصد تمام قلمرو کشور تکمیل شده است.

یک سخنگوی اداره سروی جیولوژیکی امریکا یا یو اس جی اس در مصاحبه به رادیو آزادی گفته است، افغانستان اولین کشور در جهان است که سروی معادن آن به کمک تکنالوژی عصری صورت می گیرد.

الکس دیماس سخنگوی این اداره گفت:

« از این تکنالوژی به خاطر کار گرفته شده تا به افغانستان در زمینهء تشخیص منابع طبیعی اش، کمک کند.»

این تکنالوژی از فواصل دور به کمک وسایل اکتشافی تصاویر را فرستاده و نقشهء منابع طبیعی را، آماده می سازد.

الکس دیماس اضافه کرد:

«این تصاویر ما را کمک می کند تا بطور دقیق تشخیص دهیم که یک معدن در کجا قرار دارد و این موضوع بطور خاص در صنعت معادن اهمیت زیاد دارد.»

ادارهء سروی جیولوژیکی امریکا با ادارهء عملیات ثبات و تجارت پنتاگون مشترکاً با استفاده از این معلومات 24 منطقه را در افغانستان تشخیص داده اند که ذخایر سرشار طلا، نقره، آهن و فلزات نادر و کمیاب را دارا می باشند.»

اداره سروی جیولوژیکی امریکا می گوید، این ذخایر افغانستان در بازار کنونی معادن که از لحاظ اقتصادی در حال رشد است، خیلی مهم می باشد.

الکس دیماس سخنگوی اداره سروی جیولوژیکی امریکا می گوید:

« معلومات جدید به شرکت های استخراج معادن کمک می کند تا آنچه را که ما در مورد این منابع مشخص می دانیم، اخذ نموده و از آن برای بدست آوردن معلومات بیشتر در مورد دیگر منابع افغانستان که تا اکنون کشف نگردیده اند، استفاده کنند.»

در اعلامیهء ادارهء سروی جیولوژی امریکا آمده است که این سروی بنابر تقاضای حکومت افغانستان و گروه کاری ادارهء عملیات ثبات و تجارت وزارت دفاع امریکا، صورت گرفته است.

ادارهء عملیات برای ثبات و تجارت پنتاگون شعبهء است که از طریق کمک به انکشاف سکتور خصوصی، برای تامین ثبات و امنیت در افغانستان تلاش می کند.

این اداره برای تشخیص و استخراج معادن و برای جلب شرکت های بین المللی و مزایده استخراج این معادن با وزارت معادن افغانستان کمک کرده، کار مشترک می نماید.
XS
SM
MD
LG