لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ جوزا ۱۴۰۲ کابل ۰۸:۰۸

خوراکه های خاص افطاری افغانها


افغان ها از قدیم تا اکنون در ماه مبارک رمضان برای افطار، خوراکه های عنعنوی را تهیه می کنند که بیشتر از غذا های آردی مانند بولانی، انواع آش های خمیری و پکوره ها استفاده می شود، ولی کسانی هم استند که در هنگام افطار به عنوان ثواب از خرما، آب، نمک و بعضی خوردنی های که به باور آنها سبک بوده و فایده دارد، افطار می نمایند.

گفته می شود در این ماه دکان های ترشی فروشی از رونق خاص برخوردار می گردند و مشتری های روزه دار، مربا و ترشی را از آنها خریده و مربا را در افطار و یا سحری و ترشی و چتنی را با غذای شان در افطار صرف می کنند.

همچنان در ماه مبارک رمضان عده یی رواج دارند تا یکی از شب ها افطاریه یی آماده بسازند و اقارب و دوستان را دور هم جمع کنند و بعد از صرف افطار و ادای نماز از این در و آن در یاد کنند و به این شکل است که افطار بامزه یی را صرف می کنند، بخصوص آچار و یا ترشی نیز قبل از رمضان آماده می شود.

افطار مردم صفحات شمال افغانستان معمولاً با آش و یا بعضی از غذاهای گوشتی که تنها رواج منطقوی خود شان است، می شود و یکی از شیرینی ها
که نشاله آنرا می گویند در ماه رمضان حتماً به دسترخوان شان می باشد و کسانی هم که در طول سال یکی از نزدیکان خود را خدای ناخواسته از دست داده باشند، شبی از ماه رمضان در منزل افطاریه یی تهیه نموده و عده یی مردم را می خواهند تا از فیض آن به ارواح مرده گان شان ثواب برسد.

این مطلب را مهریه انوری تهیه کرده است

please wait

No media source currently available

0:00 0:13:35 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG