لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۲ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۲۲

جشنوارهء فلم های هنری و مستند افغانی در کابل برگزار شد


Afghanistan - Documentary Film Festival hold in Kabul, 03 September 2012
نخسیتن جشنواره فلم های هنری و مستند افغانی که توسط جوانان نوکار افغان ساخته شده اند، برای دو روز در کابل برگزار گردید.

مسوولان برگزاری جشنوارهء فلم های هنری و مستند افغانی می گویند که این برنامه را به هدف تشویق و حمایت از فلم سازان جوان افغان به راه انداخته اند.

آنان می گویند که این برنامه را تحت نام جشنواره فلم یونیک به همکاری مالی چندین کشور اروپایی برگزار کرده اند.

این جشنواره فلم مستند افغانی به روز دوشنبه با نمایش فلم کوچهء خرابات در تالا لیسه استقلال شهر کابل آغاز گردید و برای دو روز ادامه دارد.

ابراهیم هوتک مسوول فرهنگی گویته انستیتوت یکی از مسوولان برگزاری این جشنواره می گوید که در این جشنواره 11 فلم هنری و مستند به نمایش گذاشته می شود:

« جشنواره کوتاه و دو روزه که امروز آغاز آن است، بنام جشنواره فلم یونیک مسمی شد. در این جشنواره سوژه های همه افغانی بوده، یازده فلم روی یازده مورد مختلف می چرخد.
از کوچه خرابات گرفته، فلم هنری بایسکل، دپرانک پر جای، فلم انیمیشن، آرزو و دیگر فلم ها شامل آن می باشد.»


همزمان با برگزاری جشنواره فلم های افغانی، مسوولان افغان فلم می گویند که طی چند سال گذشته در قسمت انکشاف صنعت سیمنا توجه صورت نگرفته است.

مسوولان این اداره در این قسمت حکومت افغانستان را متهم به بی توجهی می کنند.

ابراهیم عارفی رییس افغان فلم گفت:

« ما از دولت افغانستان و از شخص کرزی صاحب تقاضای این را دارم که افغان فلم را کمک کند تا آنان فلم بسازند. سناریو بسیار زیاد دارم اما مشکلات اقتصادی در قسمت ساختن فلم ها داریم.
ما را دولت افغانستان باید کمک کند، تا فلم سازان افغانی به بیرون از افغانستان نروند به خاطر فلم های افغانی سرمایه خارجی را جذب کنند.»


هر چند مقام های وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در مورد این اظهارات مسوولین افغان فلم چیز نگفتند، اما از برگزاری این چنین جشنواره ها استقبال کرده اند.

آنان می گویند، افغان ها با نمایش فلم های مستند در بخش نقض حقوق بشر، خشونت علیه زنان و خبرنگاران می توانند حقایق را به صورت مستند به مردم نمایش بدهند.

پس از سقوط رژیم طالبان در افغانستان تا اکنون، چندین بار فلم های مستند افغانی در جشنواره های ملی و بین المللی به نمایش گذاشته شده است.
XS
SM
MD
LG