لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۷ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۷:۱۸

نشست سه جانبهء افغانستان، پاکستان و هند در شهر هرات


نشست سه جانبه نماینده گان کشورهای افغانستان، پاکستان و هندوستان به خاطر یافتن زمینه های همکاری مشترک برای از بین بردن مشکلات موجود در این سه کشور در ولایت هرات برگزار شد.

در دومین روز کنفرانس بین المللی دههه تغییر در افغانستان نماینده گان سه کشور افغانستان، پاکستان و هندوستان نشست مشترک سه جانبه را تشکیل داده اند.

داکترداود مرادیان رییس مطالعات استراتیژیک افغانستان گفت، این پروسه تاکنون توانسته برای تقویت همکاری های مشترک سه کشور افغانستان، پاکستان و هندوستان دست آوردهای بزرگ را داشته باشد.

آقای مرادیان گفت، در این کنفرانس نه تنها روی حل مشکلات کنونی در این سه کشور بحث های صورت گرفته است بلکه نقش این کشورها در سطح منطقه نیز مورد بحث قرار گرفت.

خانم رادا کمار نماینده کشور هندوستان در این کنفرانس سه جانبه گفت، این پروسه در سال 2008 میلادی توانسته است پاکستان را قناعت دهد که هندوستان کدام هدف خاص را در افغانستان ندارد.

وی گفت، در پی این حرکت همکاری های مشترک میان کشورهای پاکستان و هندوستان افزایش قابل ملاحظه را داشته است.

همچنان افراسیاب ختک یک تن از سناتوران پاکستانی که در این کنفرانس اشتراک داشت نقش این نشست سه جانبه برای حل مشکلات موجود در این کشورها را مفید دانست.

این نشست در پی برگزاری کنفرانس بین المللی دوره دههه تغییر در افغانستان از سوی انستیتیوت مطالعات استراتیژیک افغانستان به اشتراک نماینده گان و کارشناسان بیشتر از سی کشور جهان انجام یافت.

در این کنفرانس بیشتر روی افغانستان بعد از سال 2014 میلادی تا 2024 تمرکز شده و به گفته مسوولان برگزاری این کنفرانس بیشتر نماینده گان کشورهای خارجی نسبت به 10 سال آینده افغانستان به بحث پرداخته اند.

به گفتهء مسوولان انستیتیوت مطالعات استراتژیک افغانستان در این اواخر بیشتر نگاه به سال 2014 میلادی مطرح بوده است.

آنان می گویند، در این کنفرانس بیشتر تلاش شده است تا تمام نگاه ها را از 2014 به 2024 بکشاند تا روشن شود که افغانستان تا 2014 به کجا خواهد رسید.


شاهپور صابر
XS
SM
MD
LG