لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۴۶

حکومت افغانستان برای بررسی موارد شکنجه، یک هیات را موظف ساخت


حکومت افغانستان هیاتی را به هدف بررسی یک گزارش تازه یی سازمان ملل متحد در مورد موجودیت شکنجه در زندان های این کشور موظف نموده است.

حکومت افغانستان یک روز پس از رد این گزارش سازمان ملل متحد تصمیم به توظیف هیاتی به منظور بررسی محتویات این گزارش گرفته است.

اداره امور ریاست جمهوری افغانستان می گوید که این هیات وظیفه دارد تا در صورت موجودیت شکنجه در زندان های این کشور، عاملین آن را برای پی گرد قانونی شناسایی کند.

ریاست این هیات را عبدالقادر عدالتخواه معاون کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی به دوش داشته و در ترکیب آن مشاورین امور عدلی و حقوقی ریاست جمهوری و نماینده گان یونما یا دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان قرار دارند.

در گزارش یونما که به روز یکشنبه نشر شد آمده است که در هنگام تهیه این گزارش با 630 زندانی صحبت شده و بیش از نصف این افراد گفته اند که به طور سیستماتیک شکنجه شده و با آنها رفتار نامناسب صورت گرفته است.

برخی از مقام های افغان به دنبال نشر این گزارش گفتند که تهیه این گزارش انگیزه سیاسی دارد.
اما تعدادی از کارشناسان مسایل سیاسی به این باور اند که در این گزارش واقعیت ها از وضعیت زندان های این کشور منعکس شده است.

نشر این گزارش یونما نگرانی برخی از نهاد های بین المللی در افغانستان از جمله سفارت بریتانیا و دفتر نماینده اتحادیه اروپا را سبب شده است.

مقام های آیساف می گویند که در پی پخش این گزارش انتقال زندانیان به شماری از زندان های تحت اداره حکومت افغانستان را متوقف نموده اند.
XS
SM
MD
LG