لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۶ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۳۵

«کرزی بر اظهارات ضد امریکاییش تاکید می کند»


روزنامهء والستریت ژورنال در شمارهء اخیر خود تحت عنوان «کرزی بر اظهارات ضد امریکاییش تاکید می کند» می نویسد:
حامد کرزی رییس جمهور افغانستان بروز سه شنبه در جریان مسافرتش به ولایت هلمند، اظهارات تحریک آمیز اخیرش را در مورد اینکه طالبان و ایالات متحدهء امریکا در بی ثباتی آن کشور دخیل اند را تکرار کرد.

رییس جمهور کرزی بروز یکشنبه بعد از ملاقات با چاک هیگل وزیر دفاع ایالات متحدهء امریکا گفت:
« طالبان برای خدمت به امریکا، افراد ملکی افغان را به قتل می رسانند.»

مقامات ملکی و نظامی امریکایی به شدت این اظهارات شدید الحن حامد کرزی را رد کردند.

روزنامهء والستریت ژورنال می نویسد، سفیر ایالات متحدهء امریکا در کابل، جیمز کننگهام (James Cunnigham) بروز دوشنبه گفت:
« این طرز تفکر که ما با طالبان معامله خواهیم کرد، در مقابل همه آنچه که ما در اینجا انجام داده ایم، قرار می گیرد. »

به نوشتهء روزنامه، اظهارات آقای کرزی در برابر مذاکرات در مورد حضور امریکا بعد از آنکه در سال 2014 ماموریت آنها پایان می یابد، یک تهدید محسوب می شود.

روزنامهء والستریت ژورنال با نقل قول از براین کاتولیس (Brian Katulis) یک کارمند ارشد مرکز امریکن پروگرس واشنگتن می نویسد که گفته است:
«کرزی بالای یخ های خیلی نازک بازی می کند. ادارهء رییس جمهور اوباما می خواهد، حمایت دراز مدت از افغانستان داشته باشد، اما این نوع اظهارات برای آن ها مشکل می سازد که مفکورهء حمایت دراز مدت از افغانستان را برای مردم امریکا و کانگرس آنکشور پیش کنند. »


روزنامهء گاردین چاپ بریتانیا از قول یک والی افغان می نویسد که طالبان از واکسیناسیون پولیو جلوگیری می کنند.
تمیم نورستانی والی ولایت نورستان که با پاکستان هم سرحد است به روزنامهء گاردین گفته است، طالبان که در برخی از مناطق دور افتاده و صعب العبور آن ولایت تسلط دارند، از کمپاین سالانهء واکسیناسیون پولیو جلوگیری کرده، به گفته وی مانع از آن می شوند تا پرسونل صحی به اطفال نیازمند دسترسی حاصل کنند.

به گفته والی نورستان، ولسوالی وایگل از سه سال به این سو تحت تسلط طالبان قرار دارد و در دوسال گذشته واکسیناسیون اطفال اجرا شده است، اما امسال طالبان آن را توقف داده اند.

روزنامهء گاردین چاپ بریتانیا از قول تمیم نورستانی می نویسد:
در ولسوالی کامدیش نیز در این مورد دشواری های وجود دارد و خطر آن موجود است که تاثیرات طالبان پاکستانی که سه بار واکسیناسیون پولیو را در مناطق شان ممنوع ساختند، بر گروپ های شورشیان افغان نیز وارد شود.

روزنامهء گاردین چاپ بریتانیا می نویسد، ادارهء سازمان ملل متحد که در افغانستان برنامه های واکسیناسیون را در سطح ملی سازماندهی می کند، می گوید، بطور مجموعی طالبان افغان از دسترسی کارمندان خدمات صحی به اطفال در آن کشور جلوگیری نکرده اند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG