لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۵۲

سیاستمداران افغان خواهان حوصله مندی امریکا اند


وال ستریت ژورنال
روزنامهء وال ستریت ژورنال مقالهء دارد به این عنوان، «سیاستمداران افغان خواهان حوصله مندی ایالات متحده امریکا استند.»

درین مقاله آمده است که رهبران مخالفان سیاسی افغانستان از واشنگتن جداً می خواهند در مورد اظهارات رییس جمهور کرزی که گفته است امریکا با طالبان سازش دارد، عکس العمل جدی نشان ندهد.

این رهبران می گویند: حمایت مردم افغانستان از امریکا ادامه دارد.

والستریت ژورنال می نویسد: رییس جمهور افغانستان یکشنبه گذشته همزمان با مسافرت چک هیگل وزیر دفاع امریکا به کابل زمان خشم مردم را برانگیخت که ادعا کرد طالبان جهت خدمت به امریکا دست به کشتار افراد ملکی می زنند و به این ترتیب حضور آنان را در افغانستان طولانی می سازند.

به نوشتهء روزنامه، این اظهارات رییس جمهور افغانستان حامد کرزی، کانگرس امریکا را خشمگین کرد و شماری از سناتوران عمده هشدار دادند که کمک های امریکا به افغانستان را متوقف خواهند ساخت.

به باور والستریت ژورنال، رییس جمهور افغانستان روز سه شنبه بار دیگر این حرف ها را تکرار کرد.

والستریت ژورنال می نویسد، این تشنج میان کابل و واشنگتن در حالی به میان آمده است که رییس جمهور امریکا بارک اوباما هنوز هم روی این مساله غور می کند که آیا در پایان سال 2014 میلادی سربازان امریکایی را در افغانستان نگهدارد یا نه.

روزنامه می گوید: رییس جمهور کرزی روز پنجشنبه در یک بیانیه گفت: روابط میان افغانستان و امریکا مغلق شده و این بخاطریست که ایالات متحدهء امریکا به حاکمیت ملی افغانستان احترام نمی گذارد.

والستریت ژورنال اظهارات احمد ضیاء مسعود رهبر ایتلاف ملی را نقل قول کرده که گفته است امریکا باید به خاطر مردم افغانستان اندک از حوصله کار بگیرد و دست به عکس العمل جدی نزند.

به گفتهء ضیاء مسعود، رییس جمهور کرزی تنها مانده و حتی اکثر اعضای کابینه اش هم با او نیستند.

ضیاء مسعود افزوده که مردم نگران آنند که رییس جمهور شان برای شان به یک مشکل مبدل شده است.

اندیپندنت
روزنامهء اندیپندنت چاپ لندن در شماره تازهء خود در مورد مشکلات آن عده عساکری که در جنگ افغانستان اشتراک کرده اند و بعد از برگشت به وطن متهم به ارتکاب اعمال خشونت بار شده اند، مقالهء نوشته است.

به باور روزنامه، آن عده عساکری که در جنگ های افغانستان و عراق صحنه های درد آور و کشنده را مشاهده کرده اند، زیاد امکان دارد که بعد از برگشت به وطن جرم های را مرتکب شوند.

اندیپندنت می نویسد: در گزارش تحقیقی که روی چهارده هزار نظامی انجام شده است، روشن شده که بیست درصد ازین افراد که به جنگ فرستاده شده اند و سن شان از سی پایین تر است، به حداقل ارتکاب یک جرم متهم شده اند، در حالی که این رقم در مردمان عادی که در عین گروه سنی بوده اند، کمتر از هفت درصد است.
XS
SM
MD
LG